[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۵
  • دوره جدید

گجت های پوشیدنی سلامت ذهن را رصد می کنند، روزنامه شیراز نوین

محققان در یک تحقیق از داده‌های مربوط به گجت‌های پوشیدنی برای بررسی سلامت ذهنی افراد و انعطاف‌پذیری آنها استفاده کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از نیواطلس، گجت‌های پوشیدنی اطلاعات مربوط به سلامت، مانند تعداد قدم‌هایی که باید برداشته شود، تعداد پله‌هایی که فرد بالا رفته، میزان کالری که مصرف کرده، مدت زمان خواب، ضربان قلب و غیره جمع‌آوری را می‌کنند، اما اکنون مشخص شده یک گجت می‌تواند سلامت ذهنی فرد را نیز رصد کند.
حسگرهای احساسات در گجت های پوشیدنی یا لباس‌های مختلف به‌کار می‌روند و تصویری از فعالیت‌های روزانه فرد را فراهم می‌کنند. در مرحله بعد، این اطلاعات در دستگاه‌های موبایل یا رایانه هماهنگ می‌شود. پیشرفت در زمینه شبکه‌های موبایل و انتقال سریع داده‌ها در کنار میکروپردازشگرهای بسیار کوچک، سبب شده گجت‌های پوشیدنی به بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شوند. انعطاف‌پذیری، توانایی فرد برای بازگشت یا بهبود سریع هنگام مشکلات و سختی‌هاست. این همان چیزی است که به افراد قدرت می‌دهد تا با تروما و مشکلات کنار بیایند و سلامت ذهنی مناسبی داشته باشند.
در همین راستا، محققان دانشکاه پزشکیIcahn در نیویورک مدل‌های یادگیری ماشینی را روی داده‌هایی به‌کار بردند که از گجت‌های مختلف مانند اپل واچ، جمع‌آوری شده بود و هدف آن بررسی انعطاف‌‌پذیری و سلامت ذهنی فرد بود.
رابرت هیرتن، مؤلف ارشد این پژوهش می‌گوید: گجت‌های پوشیدنی به‌طور مداوم، اطلاعات درباره وضعیت فیزیکی فرد فراهم می‌کنند. نتایج تحقیق، چشم‌اندازی به قابلیت اجرایی ارزیابی ویژگی‌های روان‌شناختی از داده‌هایی است که به‌طور منفعلانه جمع‌آوری شده‌اند.
البته همه به سرویس‌های سلامت روان دسترسی ندارند و به همین دلیل محققان معتقدند این تحقیق اهمیت زیادی دارد.
محققان در این پژوهش، داده‌های جمع‌آوری‌شده طی تحقیقWarrior Watch را استفاده کردند که برای کمک به درک تأثیرات همه‌گیری روی سلامتی روانی کارمندان بیمارستان جمع‌آوری شده بود. داده‌ها مربوط به ۳۲۹ کارمند بخش خدمات درمانی بود که در ۷ بیمارستان نیویورک فعالیت می‌کردند.
افراد مذکور، طی دوره انجام پژوهش یک اپل واچ سری ۴یا ۵ را استفاده کردند که تغییرات ضربان قلب(زمان بین هر ضربان) و ضربان قلب در حالت استراحت را اندازه‌گیری می‌کرد. تغییرات ضربان قلب، نشان‌دهنده واکنش فیزیکی بدن به استرس است. نظرسنجی‌های پایه برای ارزیابی تاب‌آوری، خوش‌بینی و میزان حمایت عاطفی ارائه شده توسط دیگران انجام شد.
الگوریتم‌های ماشین یادگیری برای تحلیل داده‌ها استفاده شد و محققان متوجه شدند، می‌توانند انعطاف‌پذیری فرد و همچنین ترکیبی از انعطاف‌پذیری، خوش‌بینی و پشتیبانی احساسی را براساس تغییرات ضربان قلب مشخص کنند.
با وجود آنکه تحقیقWarrior Watch برای ارزیابی انعطاف‌پذیری فرد به‌طور خاص طراحی نشده بود، اما پژوهشگران معتقدند یافته‌های آنها نشان‌دهنده نیاز به مطالعه بیشتر جهت ارزیابی سلامت روانی با توجه به داده‌های جمع‌آوری‌شده از گجت‌های پوشیدنی به شیوه منفعلانه است.
محققان تصمیم دارند پژوهش‌های خود را با استفاده از داده‌های گجت‌های پوشیدنی ادامه دهند تا طیفی از اختلالات فیزیکی و روان‌شناختی را بررسی کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی