[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

حفظ سلامت و امنیت مردم باید خط قرمز مسئولان باشد، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: حفظ سلامت و امنیت مردم باید خط قرمز مسئولان باشد. اولین وظیفه حاکمیت، تأمین سلامت و امنیت است و لذا هیچ مسئولی در هیچ موقعیتی نمی‌تواند از این موضوع به هر بهانه‌ای غفلت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، اسماعیل محبی پور در کمیته سلامت استان فارس با موضوع بررسی وضعیت بیماری سالک در این استان افزود: اگر حاکمیت نتواند سلامت و امنیت مردم را در حداکثر مقدورات خودش تأمین کند سایر خدمات زیر سؤال می‌رود. او با اشاره به رخداد سقوط ساختمان متروپل آبادان افزود: در چنین شرایطی دشمنان هم از وقوع چنین اتفاقی سوءاستفاده می‌کنند، اما جدا از بحث امنیت روانی، سلامت مردم باید خط قرمز ما باشد و این را باید به شعار خود تبدیل کنیم. معاون استانداری فارس بیان کرد: بحث سالک هزینه‌های مالی و روانی زیاد و بعضاً جبران ناپذیری برای فرد مبتلا و خانواده او به دنبال دارد و برای حوزه بهداشت و درمان ایجاد هزینه می‌کند. محبی پور افزود: در این بین جمعیت محروم و مظلوم ما می‌تواند دچار بیشترین آسیب شود؛ چراکه اقشار مرفه معمولاً از نظر بهداشت مراقب خود هستند و برای این منظور هزینه نیز می‌کنند، اما مناطق حاشیه ای و اقشار ضعیف هستند که نیاز به کمک و مساعدت دولت دارند و به همه ارکان حاکمیت تأکید داریم که نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند.
او ادامه داد: از آنجا که دولت سیزدهم به دنبال برقراری عدالت و افزایش آرامش اقشار محروم جامعه است، در موضوع بهداشت باید توان و انرژی بیشتری بگذاریم.
وی با اشاره به معرفی سه عامل انتشار سالک شامل ویروس، ناقل و مخزن گفت: در جلسه‌ای با حضور فرمانداران نسبت به افزایش سگ‌های ولگرد به عنوان یک عامل نگران کننده در انتشار سالک اشاره شد که باید نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد اقدام جدی شود.
محبی پور افزود: امروز حوزه بهداشت و درمان فارس از جهت پیشرفت به نقطه‌ای رسیده که خیلی خوب تشخیص داده می‌شود، اما با فرض اینکه فارس در بحث سالک در وضعیت کمبود قرار دارد، باید کارها با جدیت دنبال شود. وی ادامه داد: از دانشگاه علوم پزشکی فارس انتظار داریم که با توجه به اشاره رهبر معظم انقلاب بر مسئله دانش‌بنیان در نام‌گذاری شعار امسال، از ظرفیت این نام‌گذاری در جذب بودجه‌های پژوهشی برای اقدامات دانش‌بنیان استفاده کند.
به گفته متخصصان، عامل بیماری سالک، انگل لیشمانیا است که در بدن موش صحرایی وجود دارد. پشه سالک بعد از خوردن خون موش صحرایی و آلوده شده به این انگل، با گزش انسان او را آلوده می‌کند. محل زندگی پشه ناقل سالک، مخروبه‌ها، شکاف دیوارها و محل تجمع زباله و کودهای حیوانی است. با پاک‌سازی و بهسازی اینگونه نقاط، محل زندگی این پشه‌ها نابود می‌شود و تعداد آن‌ها به صورت قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی