[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

رئیس اتاق بازرگانی فارس: تسهیلات بانکی برای سرمایه‌گذاری در فارس حدود صفر است، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه تنها سه دهم درصد تسهیلات بانک‌ها در موضوع سرمایه‌گذاری پرداخت شده که این رقم نزدیک به صفر بوده و فشار به بانک‌ها برای افزایش این سهم لازم است، گفت: همکاری بانک‌های خصوصی در استان برای سرمایه‌گذاری قابل قبول نیست.
جمال رازقی در پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی فارس افزود: در حوزه بانک‌ها و سرمایه‌گذاری آمادگی داریم اطلاعاتی از عملکرد بانک‌ها و پیشنهاداتی ارائه دهیم؛ در سایر موارد نیز جلسات اختصاصی و کارشناسی برگزار شود تا مشکلات این حوزه برطرف شود. به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، رازقی با اشاره به پایش کسب و کار استان و تغییر جایگاه فارس از رتبه ۱۳ در پاییز ۹۹ به رتبه ۳ در زمستان سال گذشته، اظهار کرد: امیدواریم که این پایش به سمت بهتر شدن وضعیت استان پیش برود. او با اشاره به مهم‌ترین موانع کسب و کار در استان اضافه کرد: بی‌ثباتی سیاست‌ها، دشواری تأمین مالی از بانک‌ها، اخذ مجوزها و موانع اداری و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه، از مهم‌ترین موانع کسب و کار در استان فارس است. رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به دستور کار مرتبط با ارز ترجیحی و چالش‌های این حوزه، ادامه داد: حذف ارز ترجیحی کار فوق‌العاده‌ای بوده اما طراحان آن انتهای مسیر را ندیدند و در شرایط کنونی صادرات اصلاً توجیه‌ ندارد و باید در آینده منتظر قاچاق کالا از خارج کشور باشیم. رازقی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه عنوان کرد: برای اینکه این مسئله ارز ترجیحی و چالش‌های مرتبط با آن به ویژه در حیطه کاری دامداران حل شود، باید تا به کلاف سردرگم تبدیل نشده، کمیته‌ای در دفتر معاونت امور اقتصادی تشکیل شود و مصوبه آن نیز به عنوان مصوبه شورای گفت‌وگو قرار گیرد. 
او با اشاره به دستور دیگر جلسه درباره احیای قانون گمرکی برای معافیت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی تصریح کرد: از زمان انقلاب ورود ماشین آلات تولیدی معافیت سود و عوارض گمرکی داشت، اما مجلس امسال این قانون را در چنین شرایطی لغو کرده است و پیشنهاد می‌شود نامه‌ای برای انعکاس به وزیر اقتصاد، صمت و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نوشته شود؛ چون این مسئله به تولید کشور ضربه می‌زند. رازقی افزود: همه جوانب موضوع در لغو این قانون دیده نشده، چون اکنون میزان استهلاک بر میزان سرمایه‌گذاری پیشی 
گرفته است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی