[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

ریزگردها می‌آیند؛ پرندگان مهاجر نه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
تهدید خشکیدگی تالاب‌ها، اهمیت مشارکت‌های مردمی در حوزه محیط‌زیست، مدیریت آب‌های زیرزمینی، دعوت از سمن‌ها و در نهایت تأکید بر این نکته که توسعه فرع بر محیط‌زیست است، از مهم‌ترین مواردی بود که مدیرکل محیط‌زیست استان فارس در جمع خبرنگاران به آن اشاره کرد.
عطا پورشیرزاد صبح سه شنبه 17 خردادماه در بازدید از پارک ملی بمو که به مناسبت هفته محیط‌زیست انجام شد، اظهار داشت: شعار امسال محیط‌زیست مردم ‌پایه، هوشمند و فناورانه است. بدون مشارکت‌های مردم نمی‌توان به حفاظت از محیط‌زیست امیدوار بود و بسیاری از مشکلات در پرتو علم و فناوری حل می‌شوند.
وی در ادامه از رسانه‌ها به عنوان بازوان پرتوان محیط‌زیست یاد کرد و افزود: مسئولان نسبت به گذشته مصمم و باورمندانه در جهت حفاظت از محیط‌زیست پای کار هستند و از مسئولان قضایی و انتظامی استان برای دستگیری سریع عاملان شهادت محیط‌بانان، تشکر می‌کنم. 
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس در بخش دیگری از سخنانش گفت: ریزگردهای محلی ناشی از خشکیدگی تالاب در کنار ریزگردهای فرامنطقه‌ای سلامت مردم را به خطر می‌اندازد؛ تالاب مهارلو اگر خشک شود، ریزگرد نمک زندگی در شیراز را دچار مشکل می‌کند. وی با بیان اینکه تغییر اقلیم و دیگر مسائل سبب آسیب و خطر برای تنوع زیستی و محیط‌زیست شده که نتیجه آن تهدید سلامت مردم است، گفت: گستردگی، تنوع خاص، پیچیدگی و چالش‌های محیط‌زیست استان فارس امری آشکار است اما مدیریت ارشد استان باورمندانه و عمیقاً نسبت به محیط‌زیست برنامه دارند. 
پورشیرزاد با بیان اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا محیط‌زیست حفظ شود، افزود: امروز در دولت نیز این اهتمام وجود دارد و عنوان توسعه فرع بر محیط‌زیست از سوی رئیس‌جمهور، نشان از این اهتمام دارد. وی با بیان اینکه همه تالاب‌های استان خشک شده و باید اصحاب رسانه در این زمینه مطالبه‌گر باشند، تصریح کرد: محیط‌زیست یک دستگاه نظارتی است؛ بسیاری از اقدامات برای حفاظت محیط‌زیست در دیگر دستگاه‌ها تعریف شده است. 
پورشیرزاد با بیان اینکه اگر تالاب‌ها خشک شده و باران نیز نمی‌بارد باید اقدام دیگری انجام داد، خاطرنشان کرد: به دلیل بی‌برنامگی سال‌های قبل، بهره‌برداری از سفره‌های آب زیرزمینی دوچندان شده و در کنار خشک‌سالی و کمبود بارش منجر به نابودی تالاب‌ها شده است. مدیرکل محیط‌زیست استان فارس با بیان اینکه تغییر معیشت مردم در حاشیه تالاب‌ها می‌تواند کمک کند تا وضعیت تالاب‌ها بدتر نشود، تأکید کرد: ریزگردهای محلی ناشی از خشکیدگی تالاب در کنار ریزگردهای فرامنطقه‌ای سلامت مردم را به خطر می‌اندازد؛ تالاب مهارلو اگر خشک شود، ریزگرد نمک زندگی در شیراز را دچار مشکل می‌کند. پورشیرزاد در پاسخ به سؤالات خبرنگاران درباره وضعیت تالاب‌ها گفت: تالاب‌ها کاملاً خشک شده و امسال هیچ پرنده مهاجری نیامده، ضمن اینکه آب سدها نیز کم شده است و با وجود اینکه حقابه هم برای تالاب‌ها تعیین شده، اما اولویت با آب شرب است. اگر از آب شرب اضافه آید، به دیگر مناطق و تالاب‌ها داده می‌شود.
مدیرکل محیط‌زیست استان فارس با بیان اینکه برداشت زیاد از آب‌های زیرزمینی عامل اصلی خشکیدگی تالاب‌هاست، افزود: باید استفاده از چاه‌ها هوشمند شود و معیشت جایگزین برای مردم تعریف شود و این برنامه‌ها باید ادامه‌دار باشد. وی با بیان اینکه محیط‌زیست به کمک اصحاب رسانه و اثرگذاری آن نیاز دارد، چراکه باید دقیق‌تر و علمی‌تر به محیط‌زیست پرداخته شود، گفت: کمبود نیرو در محیط‌زیست به شدت وجود دارد؛ به گونه‌ای که از 800 ردیف پستی، 500 ردیف خالی است و برای جبران این نقیصه کارکنان دیگر دستگاه‌ها را که علاقه‌مند به محیط‌زیست باشند، به ویژه در حوزه محیط‌بانی پذیرا هستیم. 
پورشیرزاد با بیان اینکه با توجه به محدودیت‌های استخدامی تنها راهکار همین است، افزود: استفاده از ظرفیت عشایر نیز بسیار خوب است؛ به ویژه فارس که بیشترین جمعیت عشایری را دارد و سازمان محیط‌زیست با عشایر تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده، پیشنهادی دادیم که استان فارس پایلوت این همکاری شود و در آینده نزدیک این امر اجرایی می‌شود. مدیرکل محیط‌زیست استان فارس با بیان اینکه عشایر به عنوان مخبر صادق برای حفاظت محیط‌زیست همکاری می‌کنند، تصریح کرد: عشایر در این طرح متولیان حفاظت می‌شوند؛ به ویژه در زمان آتش‌سوزی و پایش مناطق عشایر می‌توانند 
ورود کنند. وی با بیان اینکه رویکرد سازمان استفاده از بسیج مردمی است، اظهار داشت: سمن‌ها نیز از قبل بوده، اما این ارتباط قوی‌تر می‌شود تا جایگاه واقعی خود را پیدا کنند؛ چراکه سازمان‌های مردم نهاد نباید به اجرا وارد شوند، باید کار فکری و فرهنگی انجام دهند. کمبود تجهیزات در استان وجود دارد و با توجه به محدودیت بودجه کل کشور تلاش شده تجهیزات تأمین شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی