[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

علائم و نشانه‌هایی که عفونت دندان به بدن منتقل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

کارگر آنلاین: عفونت دندان علاوه بر درد و عوارضی که برای دهان و دندان دارد، اگر درمان نشود موجب پخش شدن عفونت در بدن می‌شود و مشکلات جدی را برای اعضای دیگر بدن به وجود می‌آورد.
اگر چه تحت تأثیر قرار دادن سایر اعضای بدن توسط عفونت دندان عارضه‌ای نادر است اما در برخی موارد ممکن است اتفاق بیفتد و عواقبی جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. چنانچه علائم زیر را همراه با دندان درد تجربه کردید نشانگر گسترش عفونت دندان به بدن می‌باشد:
تورم در گونه، صورت و گردن
استفراغ
حالت تهوع
کم آبی بدن و حتی گاهی دل درد
احساس گیجی
حساسیت ناگهانی شدید به گرما یا سرما
حساسیت هنگام جویدن و گاز زدن
تورم غدد لنفاوی زیر فک شما
افزایش ناگهانی ضربان قلب و کوتاه شدن نفس
تب
درد حاد زبان و دهان
خارش و احساس سوزش در پوست
سر درد مزمن
سردرگمی ‌ذهنی
مسائل تنفسی
افتادگی پلک‌ها
مشکلات بینایی
تب و سردرد
عوارض و مشکلات ناشی از عفونت دندان
همان طور که گفتیم عفونت دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها به زیر لثه وارد شده و به صورت چرک تجمع می‌یابد، به همین دلیل ممکن است احساس درد یا حساسیت بیش از حد دندان را تجربه کنید.
دهان ما کانالی است که مواد غذایی از طریق آن وارد بدن می‌شود. تصور کنید چرک یا باکتری همراه غذا وارد شود، بنابراین ‌این ماده به کل بدن گسترش می‌یابد. اگر عفونت دندان به موقع درمان نشود، ممکن است مشکلات جدی از جمله موارد زیر را به همراه داشته باشد:
آبسه پارافارنکس: عفونتی در حلق
استئومیلیت: عفونتی در استخوان‌های دندان
 ترومبوز سینوس کاورنوس: عفونتی در رگ‌های خونی
سلولیت: نوعی عفونت پوستی
سپسیس: نوعی وضعیت جدی و حساس پزشکی است همراه با واکنش شدید سیستم ‌ایمنی بدن به عفونت موجود در خون
در صورت عدم درمان به مدت طولانی، عفونت دندان ممکن است به صورت و گردن گسترش یابد و باعث آسیب به سلول‌ها و بافت‌ها شود.
درمان کانال ریشه (روت کانال تراپی):
روت کانال تراپی برای درمان حفره‌های عمیق و آسیب دیده دندان ناشی از عفونت انجام می‌شود. ‌این روش به از بین بردن و تخلیه عفونت داخل دندان و محافظت از آن می‌پردازد.
آپیکوکتومی:
این روش مانند عمل جراحی دندان می‌باشد که سطح آن پیشرفته‌تر از روت کانال تراپی است. ‌این مورد فقط در موارد شدید عفونت انجام می‌شود.
آنتی بیوتیک:
در مراحل اولیه،عفونت به راحتی با دارو‌های آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. آنتی‌بیوتیک به از بین بردن عفونت عامل باکتری کمک کرده و از گسترش آن پیشگیری می‌کند.
در ادامه چند نکته برای به حداقل رساندن خطر عفونت دندان ذکر شده است: دندان‌های خود را دو بار در روز با یک خمیر دندان مناسب مسواک بزنید. بلافاصله پس از مسواک زدن چیزی نخورید و ننوشید. برای تمیز نگه داشتن دهان خود از دهان شویه استفاده کنید. اگر بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارید، از مصرف غذا‌های شیرین و نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید. در فواصل منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.
چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟
شما باید با دیدن اولین علائم عفونت دندان فوراً به دندان پزشک مراجعه کنید تا از پخش شدن آن در بدن جلوگیری شود چراکه اگر ‌این عفونت گسترش یابد می‌تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی