[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

تمام اقدامات جبرانی هسته‌ای ایران بر اساس NPT است، روزنامه شیراز نوین

سرپرست نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین، ضمن سخنرانی در نشست شورای حکام با موضوع راستی آزمایی و نظارت بر اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران، مواضع اصولی کشورمان را خطاب به نمایندگان دولت‌های عضو مطرح کرد.
به گزارش ایرنا، محمدرضا غائبی سرپرست نمایندگی کشورمان در ابتدا با تأکید بر اینکه انتظار نتیجه متفاوت داشتن در حالی که کماکان علل و ریشه‌های اصلی مشکل موجود در ارتباط با برجام وجود دارد، از نظر روش‌شناختی نادرست و از نظر منطقی بی تدبیری است، ضمن انتقاد از نادیده گرفتن تعهدات متقابل سایر شرکت کنندگان برجام، افزود: اگر یک آژانس بین‌المللی برای نظارت بر اشاعه تحریم‌های غیرقانونی داشتیم، گزارش مربوط به نقض تعهدات توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا/E3 در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت (2015) طولانی بود.
غائبی در ادامه ضمن دعوت از هیئت‌ها جهت مطالعه بخش‌های 3 و 7 ضمیمه II از پیوست A ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که تصریح کننده تعهدات حقوقی طرف‌های دیگر برجام است، افزود: معتقدم که مطالعه این بخش برای داشتن رویکردی متوازن‌تر و واقع‌بینانه‌تر نسبت به وضعیت فعلی برجام ارزشمند خواهد بود و در نهایت ارزیابی از گزارش فعلی مدیرکل را در چهارچوب مناسب خود قرار می‌دهد. این دیپلمات کشورمان در ادامه با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و همزمان اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه قهرآمیز، غیرانسانی و ظالمانه علیه کشورمان و برشمردن مشکلات ناشی از آن، افزود: این تحریم‌ها نه تنها بر فعالیت‌های افراد و شرکت‌های مستقل خصوصی در سراسر جهان فشار می‌آورد، بلکه در انتخاب‌های سیاست خارجی حاکمیتی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که حامی برجام و تجارت با ایران هستند نیز تأثیر منفی گذاشته و اختلال ایجاد می‌کند. اِعمال فراسرزمینی چنین تحریم‌های یکجانبه‌ای، به نوبه خود نقض قوانین بین‌المللی است؛ چه رسد به نقض تعهدات ایالات متحده بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که خود مقوله ای جداست. سرپرست نمایندگی دائم کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه ایالات متحده اساساً هر کاری را که ذیل برجام متعهد به عدم انجام آن شده بود، مرتکب گردید و هر کاری را که ذیل توافق متعهد به انجام آن شده بود، انجام نداد، اظهار داشت: چنین تحریم‌هایی نه تنها هیچ مبنایی ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ندارند، بلکه به وضوح بر خلاف آن قطعنامه، که دستور لغو آن تحریم‌ها را می‌دهد نیز می‌باشد. آنها همچنین به منزله تحمیل موازین اقتصادی غیرقانونی هستند که نقض اصل عدم مداخله مندرج در منشور ملل متحد می‌باشند. وی افزود: با این تحریم‌ها، ایالات متحده اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی را از طریق اعمال فراسرزمینی قوانین داخلی خود اجبار می‌کند که با اختیارات نظارتی سایر بازیگران بین‌المللی نیز تداخل دارد، آمریکا از این طریق قصد دارد بر انتخاب‌های سیاسی سایر کشورهای مستقل در راستای ترجیحات سیاست خارجی خود تأثیر بگذارد. غائبی با تأکید بر صبر راهبردی ایران و اجرای کامل برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از آن و اعمال مجدد تحریم‌ها، ضمن اشاره به قانونی بودن اقدام کشورمان در اجرای تعهدات خود ذیل بندهای 26 و 36 برجام، افزود: اقدام آمریکا را نمی‌توان تلافی یا اقدام متقابل قانونی تلقی کرد؛ بلکه آنها صرفاً «سوء استفاده از قدرت» هستند که هنجارهای قوانین آمره حقوق بین الملل را نقض می‌کنند و قطعاً منشور سازمان ملل را نیز تضعیف می‌کنند. نماینده کشورمان همچنین با تأکید بر اینکه تمام اقدامات جبرانی هسته‌ای انجام شده توسط ایران در راستای حقوق و تعهدات کشورمان بر اساس NPT است، با اشاره به دسترسی‌ها و بازرسی‌های گسترده شفاف ساز آژانس در ایران، افزود: جزئیات گزارش‌های مدیرکل، جلوه‌ای قوی از سطح بی‌سابقه شفافیت در برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران است که تاکنون ادامه داشته است.
وی همچنین به مذاکرات احیای برجام اشاره کرد و افزود: این مذاکرات فرصتی منحصر به فرد برای طرف‌های برجام و ایالات متحده فراهم کرد تا نیت واقعی خود را برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات خود از طریق لغو تمامی تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی به شیوه ای مؤثر و قابل راستی آزمایی ثابت کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی