[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

حصار الکتریکی در منطقه ارژن ، روزنامه شیراز نوین

همزمان با هفته محیط‌زیست، طرح ایجاد حصار الکتریکی در محدوده منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان در جنوب استان فارس، به بهره‌برداری رسید. به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط‌زیست فارس، به مناسبت گرامیداشت هفته محیط‌زیست، فاز نخست از پروژه ایجاد حصار الکتریکی، در محدوده میان‌کتل شهرستان کازرون و منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان، به بهره برداری رسید.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس در این خصوص گفت: با توجه به اینکه منطقه میان‌کتل محل اجرای پروژه تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی بوده و این گونه جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارد، با هدف حفاظت مطلوب‌تر، طرح ایجاد حفاظ الکتریکی، اجرایی شده است. عطا پورشیرزاد با یادآوری اینکه پروژه حصار الکتریکی، برای نخستین بار در محدوده مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست اجرایی شده است، گفت: فاز اول این پروژه با ابتکار نیروهای محیط‌زیست، در یک محدوده یک هکتاری اجرایی 
شده است.
او با اشاره به آغاز اجرای فاز دوم این طرح در محدوده ۱۶هکتاری، گفت: پهنه مطالعاتی تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاطت شده ارژن و پریشان قرار دارد.
او اضافه کرد: با توجه به موقعیت آب و هوایی مناسب منطقه میان‌کتل شهرستان کازرون، از سال ۱۳۷۲ این پروژه زیست محیطی با ۱۹ رأس گوزن زرد ایرانی در مساحت فنس کشی شده ۱۰۰هکتاری آغاز شد که در دهه ۹۰ این محدوده به ۴۰۰ هکتار افزایش یافت.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس با بیان اینکه منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان حدوداً ۵۷ هکتار وسعت دارد، افزود: بخش اعظمی از احداث حصار الکتریکی در فاز نخست توسط علاقه‌مندان و نیروهای محیط‌بان و قرق‌بانان انجام شده و حدود ۵۰میلیون تومان برای آن هزینه شده است. حسن اکبری معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور هم در بازدید از بخش‌های مختلف پهنه تکثیر و پرورش گوزن زرد میان‌کتل کازرون گفت: این سازمان برای ایجاد و تقویت امنیت گونه‌های مختلف جانوری در معرض خطر انقراض، تاکنون از روش سنتی با نصب پایه و فنس فلزی بهره برده که علاوه بر تأثیرات منفی در منطقه، هزینه‌های زیادی هم در بر داشته است. معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست اجرای طرح حفاظت الکترونیکی در میان‌کتل کازرون را ابتکاری خوب توصیف و اضافه کرد: امیدواریم این حرکت را که با همکاری نیروهای محیط‌زیست و همکاری دوستداران محیط‌زیست اجرا شده است، به دیگر نقاط کشور تعمیم دهیم. اسکندری سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کازرون نیز به وجود ۱۷ گونه جانوری درمنطقه حفاظت شده ارژن پریشان اشاره کرد. اسکندری گفت: از شاخص‌ترین این گونه‌ها می‌توان به خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی‌، جغد و انواع عقاب که گونه غالب عقاب شاهی‌ است، اشاره کرد. سرپرست حفاظت محیط‌زیست کازرون گفت: سارگپه تاج دار جنگلی هم برای نخستین بار در منطقه حفاطت شده میان‌کتل مشاهده شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی