[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

در سطح استان ۸۴ زورخانه فعال، کلنگ‌زنی شده‌اند!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان فارس می‌گوید که این اداره کل به‌صورت جدی و اولویت‌دار، جهت گسترش سرانه ورزش زورخانه‌ای اقدام خواهد کرد.
نشست خبری جهت تشریح برنامه‌های هفته ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی، دیروز دوشنبه در اداره کل ورزش وجوانان استان فارس برگزار شد. در این نشست، حسینی، رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای غایب بود اما همکاران وی از جمله نایب‌رئیس هیئت، حاضر و پاسخ‌گوی خبرنگاران بودند. همچنین شکرالله مسکویی، مسئول بسیج ورزشکاران استان و رحیم خداجو، رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز نیز در جلسه حضور داشتند.
حین تشریح برنامه‌ها و ارائه آمار، سؤال و جواب‌هایی هم مطرح شد که می‌توانست به پویایی این نشست تبدیل شود، اما ورود به یک مسئله حاشیه‌ای و خارج از موضوعِ این نشست، باعث شد تا بحث‌ها ناقص مانده و فرصت برای ریشه‌یابی مشکلات از دست برود.
سرپرست اداره ورزش در خصوص فضاها و زیرساخت‌های این رشته ورزشی باستانی در شیراز و استان فارس گفت: 92 زورخانه در سطح استان وجود دارد که متأسفانه 8 مورد به‌صورت نیمه‌کاره و مخروبه درآمده است و امیدواریم بتوانیم آنها را هم به چرخه ورزش برگردانیم. 26 گود زورخانه در سطح شهرستان شیراز داریم. ضمن اینکه 17 زورخانه در سطح استان جای‌گذاری شده، کارهای اولیه آن انجام شده ولی هنوز به بهره‌برداری نرسیده و پیشرفت‌های فیزیکی مختلفی قرار دارد و چهار زورخانه هم کلنگ‌زنی شده است.
از سرفراز شکوهی پرسیدیم: وقتی 17 زورخانه در مراحل مختلف ساخت قرار دارند و هنوز تکمیل نشده‌اند، چرا نسبت به کلنگ‌زنی 4 زورخانه دیگر اقدام شده است؟
وی پاسخ داد: آن 17 موردی که عرض کردم تقریباً هیچ پیشرفت فیزیکی ندارند. یعنی حتی بعضی‌هایشان در این حد هستند که رؤسای شهرستان بی‌میل نیستند آنها را تغییر کاربری داده و به سالن چندمنظوره تبدیل کنند!
به گزارش شیرازنوین، همین مسئله یکی از معضلات بزرگ ورزش در عرصه زیرساخت‌ها محسوب می‌شود. رئیس اداره ورزش و جوانان شیراز در این‌باره نظر جالبی دارد. رحیم خداجو می‌گوید: متأسفانه این مسئله کلنگ‌زنی چیزی است که برخی مسئولان و از جمله نمایندگان شهرستان‌ها آن را انجام می‌دهند. یعنی فکر می‌کنم در 37 شهرستان فارس همین امسال بیش از 70 مورد کلنگ‌زنی انجام شده، در حالی که تعداد زیادی پروژه نیمه‌تمام داریم.
در ادامه، نایب‌رئیس هیئت ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای استان فارس نیز گفت: بیش از یک هزار و ۸۰۰ ورزش کار در سراسر استان فارس عضو این هیئت بوده و در ۸۴ زورخانه استان فارس در حال فعالیت هستند.
محمدرضا خادم‌زاده ادامه داد: از جمله تلاش‌های صورت‌گرفته در هیئت ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای استان فارس، ترویج فرهنگ این ورزش بوده تا بتواند جامعه مخاطب ورزش‌های زورخانه‌ای را در استان فارس افزایش داد.
به گفته این مقام مسئول، ۱۸ شهرستان در استان فارس فعالیت مستمری در حوزه آموزش و ترویج فرهنگ ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای داشتند که ۱۰ شهرستان از مجموعه شهرستان‌های فعال استان فارس بیشتر از سایر مناطق اقدام به ترویج این فرهنگ می‌کنند.
خادم‌زاده تأکید کرد: طرح «شهید طوقانی» در استان فارس اجرایی شده که در این طرح ۱۲۰ نوجوان و جوان استان با فرهنگ ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای آشنا خواهند شد و در طرح دیگری که در فارس اجرایی شده نسبت به تجلیل از پیشکسوتان ورزش زورخانه‌ای اقدام شد و این طرح با عنوان «گود پدران» نام‌گذاری شده است.
وی در خصوص فرآیند ساخت زورخانه در استان فارس نیز متذکر شد: در تمام استان، نیازمند ایجاد زورخانه نیستیم و با توجه به اینکه این ورزش، ورزشی گروهی و تیمی است با توجه به نیازسنجی و جانمایی زورخانه در سطح استان اقدام به ساخت زورخانه در فارس انجام خواهد شد.
از نایب‌رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای می پرسیم که در دوره نزدیک به یک سال ریاست سیدحسن حسینی، چه اتفاقات مثبتی در هیئت افتاده و آیا پروژه‌ای توسط این هیئت به بهره‌برداری رسیده است؟ 
خادم‌زاده از دیگر عضو هیئت که در جلسه حضور دارد، می‌خواهد که گزارشی از عملکرد این هیئت ارائه دهد. سید امین نیرومند که خود از ورزشکاران زورخانه‌ای به‌شمار می‌رود، درباره عملکرد این هیئت گزارشی را ارائه می‌دهد و می‌گوید در بحث ورزش پایه، اتفاقات خوبی افتاده است و می‌گوید که اعزام‌های زیادی در رده‌های پایه به مسابقات کشوری داشته‌ایم و در تمام رده‌ها، مقام‌های کشوری کسب کرده‌ایم.
اما آیا مکانی هم توسط هیئت افتتاح شده است؟ 
دبیر هیئت: بله. در لار یک افتتاحیه داشتیم که بزرگترین زورخانه جنوب کشور است.
شیرازنوین: آن یک پروژه خیرساز است و در جنوب کشور زیاد اتفاق می‌افتد. منظور ما پروژه‌ای است که صفر تا صد آن را هیئت انجام داده باشد. چنین چیزی داشته‌ایم؟
دبیر هیئت: در شش ماه یک خانه هم نمی‌شود ساخت!
شیرازنوین: بله، اما می‌شود تا اندازه‌ای کارهای ساخت را پیش برد.
دبیر هیئت: چندتا از زورخانه‌های ما در روند قانونی واگذاری زمین‌ها به هیئت‌های ورزشی دچار چالش شده بوده است. با توجه به سبقه کاری آقای حسینی در مجموعه شهرداری شیراز و آقای خادم‌زاده در شورای اسلامی شهر، رفع مشکل این چند زورخانه صورت گرفت، زورخانه قلعه شاهزاده‌بیگم در نیمه شعبان کلنگ‌زنی شد، زمین واگذار شد، نقشه‌ها طراحی شده و در حال حاضر، فونداسیون این زورخانه بسته شده است. زورخانه‌هایی در محله عادل‌آباد و کشن هم چنین مشکلاتی داشتند که آنها هم در مرحله رفع مشکل قرار دارند و برای چند زمین دیگر هم برنامه داریم که ورود کنیم و در نواحی دیگر شهر شیراز، بتوانیم در 4 سال آینده بتوانیم حداقل سه زورخانه را به بهره‌برداری برسانیم.
در ادامه جلسه و در حالی که هنوز سؤال‌هایی برای ورزشی‌نویسان حاضر در نشست مطرح بود، طرح یک سؤال غیرورزشی و حاشیه‌ای باعث شد تا روند بحث سمت‌و‌سوی دیگری گرفته و می‌توان گفت که این نشست به صورت ناقص به پایان رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی