[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

ضیافت صنایع دستی در مسیر نجات، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - دبیر سرویس فرهنگ و هنر
رویداد «توسعه کارآفرینی فرهنگی با تمرکز بر صنایع دستی» طی روزهای پنجشنبه 19 و جمعه 20 خردادماه در کافه کارآفرینی مسیر نجات برگزار خواهد شد.
مدیرعامل ایده‌گستران ثمین پارس با اعلام این خبر گفت: شیراز داعیه‌دار هنر و پایتخت فرهنگی کشور است و بازاریابی فروش محصولات صنایع دستی می‌تواند نقش ارزنده‌ای در پویایی اقتصاد هنر ایفا کند.
مهندس سروش نجات در گفت‌وگو با دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین با بیان این که مؤلفه‌هایی فرهنگی و هنری می‌توانند از گردش مالی و درآمدزایی مطلوبی برای فعالان این عرصه برخوردار باشند، اظهار داشت: عرصه کارآفرینی زیرشاخه‌های فراوانی دارد که یکی از آن‌ها که تا حدود زیادی مغفول مانده به کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر باز می‌گردد. در این زمینه کافه کارآفرینی مسیر نجات رسالت ایجاد یک‌هزار فرصت شغلی را برای خود قائل شده است و با توجه به پتانسیل‌های بالقوه استان فارس در عرصه‌های فرهنگی و هنری، درآمدزایی و اشتغال آفرینی در این عرصه دور از دسترس نیست.
وی افزود: صنایع دستی یکی از قابلیت‌های ارزشمند استان فارس است که در پرتو بازاریابی مناسب و نگرش نوین به این عرصه می‌توان گام‌های مؤثری برداشت. در همین راستا مجموعه کافه کارآفرینی مسیر نجات با حمایت شرکت ایده‌گستران ثمین پارس بر آن شد تا در روزجهانی صنایع دستی همایش توسعه کارآفرینی فرهنگی با تمرکز بر صنایع دستی را در روزهای 19 و 20 خردادماه برگزار کند.
این فعال حوزه کارآفرینی با تقدیر از حمایت‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس و معاونت صنایع دستی و میراث فرهنگی استان در راستای برگزاری این همایش گفت: برنامه راهبردی طولانی مدتی را برای حمایت از فعالان عرصه فرهنگ خواهیم داشت که سرآغاز آن در این همایش دو روزه کلید خواهد خورد و در آینده ادامه می‌یابد.
وی با اعلام این خبر که دبیرخانه‌ای در این همایش به منظور حمایت از محصولات هنرمندان تأسیس خواهد شد، عنوان کرد: یکی از اهداف شکل گیری این همایش، ایجاد بازارهای هدف منسجم در کشورهای خارجی برای صادرات محصولات فاخر صنایع دستی است. با این رویه می‌توان امیدوار بود که اقتصاد و معیشت فرهنگ‌وران تأمین شده و همه عزم و توان خود را برای آفرینش محصولات فاخر به‌کار گیرند.
مدیر کافه کارآفرینی مسیر نجات در ادامه افزود: فروش محصولات هنری هدف ثانویه برپایی این نمایشگاه است. هدف اول از برپایی این رویداد فرهنگی به‌وجود آوردن بستری برای سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی به منظور حمایت پایدار و ایجاد بازارهای هدف در داخل و خارج از کشور است. البته در این مدت تلاش خواهیم کرد تا محصولات فاخر را به فروش برسانیم و هیچ درصدی به عنوان حق الزحمه دریافت نمی‌کنیم.
مهندس نجات بیان داشت: در این رویداد دو روزه آثاری از 17 هنرمند که از طرف میراث فرهنگی معرفی شده‌اند به نمایش در می‌آید و این محصولات عمدتاً در زمینه‌های قلم زنی، خاتم کاری، نمدمالی و دیگر هنرهای صنایع دستی هستند.
وی افزود: یکی از اهداف مهم شرکت ایده‌گستران ثمین پارس و کافه کارآفرینی مسیر نجات این است که زمینه تبدیل فرایندهای واسطه گری را به سمت و سوی سرمایه‌گذاری در تولید و اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده فراهم کند. در نظر داشته باشیم که بسیاری از فعالیت‌های واسطه گری تورم‌زا هستند و چنانچه بتوانیم بازارهای مستعدی را در داخل و خارج از کشور برای صنایع دستی مهیا کنیم، شاهد کوچ سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای فرهنگی و هنری خواهیم بود که این امر نتایج مطلوبی را برای کلیت جامعه به دنبال خواهد داشت.
او با تأکید بر این مسئله که تولید در عرصه صنایع دستی به تولید ثروت و ارزش افزوده در جامعه منجر خواهد شد، اظهار داشت: جذب سرمایه‌گذار برای توسعه بازار صنایع دستی هدف اول از برگزاری این نمایشگاه است و پروپوزال‌های دقیق و علمی ‌را به سرمایه گذاران ارایه می‌کنیم تا برای فعالیت در این عرصه ترغیب شوند.
مدیرعامل شرکت ایده‌گستران ثمین پارس در بخش دیگری از گفت‌وگو به آسیب‌شناسی کمرنگ شدن صنایع دستی در خانه‌های ایرانی پرداخت و بیان داشت: مدرنیته و شاخصه‌های اقتصادی از دلایلی به‌شمار می‌روند که بسیاری از مردم از صنایع دستی فاخر فاصله گرفته و نتیجه آن خالی شدن خانه‌ها از فرش‌های دست بافت، خاتم ایرانی، محصولات قلم زنی و بسیاری دیگر از صنایع دستی ارزشمند است. در نظر داشته باشیم که بسیاری از دستاوردهای دنیای مدرنیته علاوه بر آن که از کیفیت صنایع دستی برخوردار نیستند، نقش مخربی هم برای محیط زیست دارند.  
این فعال عرصه کارآفرینی در ادامه گفت: یک راهکار هوشمندانه برای برخورداری خانه‌های ایرانی از محصولات صنایع دستی وجود دارد. برای مثال محصولات درجه یک استادکاران می‌تواند برای ارایه در سطح یک کشور و سبد صادراتی قرار گیرد و محصولات شاگردانی که زیرنظر اساتید آموزش می‌بینند برای طبقه‌های اقتصادی که از تمول مالی چندانی برخوردار نیستند، عرضه شود. در استان‌های مجاور ما آثار صنایع دستی را با کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوعی به بازار عرضه می‌کنند تا همه اقشار جامعه با هر توانمندی اقتصادی بتوانند محصولی از صنایع دستی را در خانه داشته باشند.
مهندس نجات در ادامه اظهار داشت: متأسفانه بسیاری از آثار صنایع دستی که در بازارهای سنتی نظیر بازار وکیل وجود دارند ساخت هنرمندان وطنی نیستند و از کشورهای خارجی وارد می‌شوند و این در حالی است که در استان فارس و کشور از بهترین و برجسته‌ترین اساتیدی برخوردار هستیم که آوازه جهانی دارند. به همین دلیل در حوزه‌های تولید، بازاریابی و فروش صنایع دستی به تغییرات بنیادین نیاز داریم و جامعه نیز از این تحولات استقبال خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت ایده‌گستران ثمین پارس خاطرنشان کرد: تلاش برای محدودیت‌های قانونی در زمینه عرضه صنایع دستی در بازارهای داخلی به نتیجه نخواهد رسید، چرا که بسیاری از این‌ها از مبادی غیررسمی ‌وارد شده و همواره راهکاری برای عبور از قوانین می‌یابند. به همین دلیل باید برای فرهنگ‌سازی در زمینه استفاده از صنایع دستی ایرانی تلاش کنیم و به موازات آن راهکاری برای برخورداری همه اقشار جامعه با هر سطح درآمدی از آثار هنرمندان وطنی بیابیم.
این فعال حوزه کارآفرینی در پایان افزود: کشورهای هدف برای صادرات محصولات صنایع دستی متفاوت هستند. گروهی از محصولات در کشورهای اروپایی مورد استقبال واقع می‌شوند و شماری دیگر در کشورهای حوزه خلیج فارس مشتریان بیشتری دارند.
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است شرکت ایده‌گستران ثمین پارس در راستای نکوداشت فعالان حوزه هنر و فرهنگ و هم‌چنین حمایت مالی و معنوی از افراد و کسب و کارهای فعال در این صنعت؛ اقدام به برگزاری رویدادی تحت عنوان «توسعه کارآفرینی فرهنگی با تمرکز بر صنایع دستی» خواهد کرد. این رویداد که در کافه کارآفرینی مسیر نجات برپا خواهد شد؛ توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس برگزار می‌شود.
گفتنی است رویداد «توسعه کارآفرینی فرهنگی با تمرکز بر صنایع دستی» طی روزهای پنجشنبه 19 و جمعه 20 خردادماه برگزار خواهد شد. مراسم روز پنجشنبه در راستای نمایش توانمندی‌های هنرمندان صنایع دستی استان فارس خواهد بود و روز 20 خردادماه نیز نشست کارشناسی با حضور مسئولان محترم استانی برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان به حضور در این رویداد بزرگ می‌توانند روز پنجشنبه ساعت 17 و جمعه ساعت 18:30 در کافه کارآفرینی مسیر نجات به آدرس شیراز، بلوار قدوسی غربی، بلوار محلاتی جنوبی، کوچه 4 حضور به هم رسانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی