[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

توقف اهالی میراث پشت سد بانک‌ها، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین پاسداشت روز جهانی صنایع دستی به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس برگزار شد.
این مراسم صبح پنجشنبه 19 خردادماه با حضور معاون سیاسی استاندار فارس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در مجموعه فرهنگی بوستان واقع در آرامگاه سعدی برگزار شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به این موضوع که تنوع صنایع دستی در فارس زبانزد و در تمام کشور بی‌نظیر و متفاوت است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری پنج شهر و روستای ملی میراث صنایع دستی ثبت و بالغ بر 18میلیارد تومان از محل تبصره هجده معرفی شود.
سید مؤید محسن‌نژاد اظهار کرد: یکی از مشکلات پیش روی هنرمندان و صنعتگران ما موضوع تعامل با بانک‌هاست که با معرفی هنرمندان و گردشگران انجام می‌شود، اما در پرداخت تسهیلات معضلاتی به وجود می‌آید و از صددرصد معرفی‌شدگان، 10 درصد پرداخت تسهیلات هم تحقق نمی‌یابد. محسن‌نژاد در ادامه با اعلام اینکه در تلاشیم تا ایجاد 5 بازارچه صنایع‌دستی در شهر شیراز و شهرستان‌های مرودشت، کازرون، سروستان و داراب صورت گیرد، گفت: در صورت امکان در مجموعه تخت جمشید نیز یک چادر عرضه صنایع‌دستی برپا خواهد شد تا این مکان به عنوان مرکز عرضه و پژوهش حوزه صنایع‌دستی از سراسر کشور باشد. تقویت بخش خصوصی از دیگر موضوعات مطرح‌شده توسط مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس بود و گفت: در این حوزه بخش خصوصی باید در چهارچوب قانونی اختیارات لازم و آزادی عمل را داشته باشد. محسن‌نژاد همچنین به موضوع بافت تاریخی اشاره کرد و افزود: مباحث فکری در باب بافت تاریخی به‌عنوان یک معضل عنوان شده و اگر یک دیدگاه ایدئال در خصوص آن وجود داشته باشد، شاید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فرصتی را که داریم در خصوص ارزش داشتن املاک آن است. وی با بیان این پیشنهاد که در بافت تاریخی خانه‌های عرضه صنایع‌دستی ایجاد شود و از طریق بی او تی واگذاری آنها صورت گیرد، بیان کرد: فرمانداران در حوزه ایجاد بازارچه‌های موقت صنایع‌دستی در شهرستان‌ها نقش بسزایی دارند و باید در این حوزه ورود کنند. 
محسن‌نژاد در این مراسم همچنین خبر داد که در سال جاری ثبت ملی و جهانی کاشی هفت رنگ و تجهیز و رونق مرکز آموزش، پژوهش و نوآوری انجام می‌شود. همچنین ایجاد اتاق فکر در حوزه صنایع‌دستی، ورود صنایع‌دستی به زندگی شهروندان، کاربردی شدن آن و ایجاد خط‌های تولید صنایع‌دستی توسط هنرمندان در راستای اشتغال‌زایی از دیگر موضوعاتی بود که مدیرکل میراث‌فرهنگی فارس مطرح کرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان فارس در پایان افزود: با توجه به قرارگیری بازارچه هنر که در بافت تاریخی وجود دارد، می‌توان با رعایت قوانین و با انعقاد یک تفاهم‌نامه به اتحادیه صنایع‌دستی واگذار شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی