[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

مهار ماینرها با عملیات هوشمندسازی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
برق‌رسانی به نقاط محروم، تقویت زیرساخت‌های حوزه انرژی الکتریکی، گسترش خطوط شبکه برق، طرح‌های تشویقی برای مدیریت مصرف، مقابله با انشعابات غیرمجاز، کشفیات گسترده مزارع رمزارز و در نهایت تلاش برای تحقق شعار سال از مهم‌ترین مواردی بود که مدیرعامل توزیع برق شیراز در نشست خبری با اصحاب رسانه به آنها اشاره کرد. 
محمدرضا سلاحی ظهر پنجشنبه ١٩ خرداد در سلسله نشست‌های مدیران پاسخ‌گو که به میزبانی استانداری فارس برگزار شد، از عزم جدی دولت برای عدالت محوری و محرومیت زدایی در حوزه انرژی خبر داد و افزود: در سال گذشته موفق شدیم ٣٥میلیارد تومان از عوارض برق را برای اصلاح و نوسازی و نگهداری شبکه برق بیش از یکصد روستای هدف هزینه کنیم.
 به نام کشاورزی، به کام رمزارزها
وی در بخش دیگری از سخنانش پیرامون ماینرها و استفاده از برق کشاورزی نیز گفت: مصارف کشاورزی در ساعات غیرآبیاری جزو مصارف مشکوک هستند که به صورت هوشمند بررسی می‌شود و پرونده‌هایی در این زمینه تشکیل شده است. او از مصارف مشکوک در برخی از حوزه‌های مرتبط با بخش کشاورزی خبر داد و گفت: با کنترل سیستم‌های هوشمند و بازرسی‌های مکرر و همکاری خوب پلیس اقتصادی، ٤هزار ماینر کشف شده است. اگرچه گران‌ترین بخش تجاری است، اما با وجود این استفاده از ماینر به صرفه و سودآور است و به همین دلیل بسیار زیاد شده است. به گفته مدیرعامل توزیع برق شیراز، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده و مستند به دستور مدیریت ارشد استان فارس، با هرگونه مصادیق بد و پر مصرفی انرژی برق در بخش‌های مختلف خانگی، کشاورزی، صنعتی، اداری و تجاری و... برخورد قانونی خواهد شد.
 تحقق شعار سال با توسعه شبکه انرژی
وی در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آمار و ارقامی پیرامون فعالیت‌های انجام گرفته، خاطرنشان کرد: ٢٠هزار کیلومتر معادل یک پنجم شبکه توزیع برق فارس در محدوده عملیاتی این شرکت قرار دارد و ٥٤٠میلیارد تومان هزینه نگهداری و احداث شبکه توزیع برق در محدوده این شرکت است که از این میزان ٢٨٠میلیارد تومان صرف توسعه و احداث شبکه می‌شود.
او با بیان اینکه توزیع برق شیراز بیش از یک‌میلیون و ۱۸۰هزار مشترک دارد و سال گذشته ۴۰هزار مشترک جدید اضافه شده است، گفت: تلاش ما برای تحقق شعار سال و گسترش همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، برنامه ریزی شده و معطوف به اهداف است. سلاحی از عزم جدی شرکت توزیع برق شیراز به منظور اجرایی‌سازی شعار سال خبر داد و افزود: تلاش داریم که ارتباطمان را با شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری بیشتر کنیم و در همین راستا برای دستیابی به تکنولوژی‌های برتر و ایده‌ها در این صنعت، فراخوان مشارکت و دعوت به همکاری نیز صادر کرده‌ایم. در همین زمینه سالیانه ٧٠٠میلیون تومان با دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی شیراز قرارداد پژوهشی داریم.
 سرقت تأسیسات به خاموشی می‌انجامد
مدیرعامل توزیع برق شیراز همچنین سرقت شبکه را از دیگر معضلات این بخش برشمرد و گفت: خاموشی در سطح شهر و ستون‌های برق خلاف قانون است و این امر به دلیل سرقت هزینه نگهداری شبکه زیاد شده، اما وظیفه خود می‌دانیم که این امر را تأمین کنیم. در همین زمینه پرونده‌های متعددی در خصوص سرقت کابل و تأسیسات شبکه برق، در پایش اقتصادی و امنیتی شکل گرفته و در حال بررسی است. سلاحی با بیان اینکه طول شبکه در محدوده شرکت توزیع نیروی برق شیراز حدود ۲۷هزار کیلومتر است، اظهار داشت: در حال حاضر ٩٦٠هزار مشترک خانگی تحت پوشش این شرکت قرار دارند و از بین کل مشترکان خانگی تنها حدود ۳ درصد، بدمصرف یا پرمصرف هستند.
مدیرعامل توزیع برق شیراز همچنین استفاده از برق‌های غیرمجاز در حاشیه شهرها را از معضلات شرکت‌های توزیع برق در کلان‌شهرها دانست و گفت: شرکت توزیع برق تنها در محدوده خدمات شهری و طرح حریم روستایی، اجازه واگذاری انشعاب دارد و هرگونه استفاده از شبکه برق در محدوده‌هایی خارج از این حوزه‌ها غیرمجاز بوده و مشمول طرح جمع آوری و قلع و قمع می‌شود. با توجه به اینکه موضوع واگذاری انشعابات موقت به متقاضیان ساکن در خارج از محدوده حریم شهرها و طرح هادی روستاها منتفی شده است، لذا به هیچ عنوان نمی‌شود به اینگونه متقاضیان خدمات ارائه داد.
 مقابله با برق‌دزدی در حاشیه کلان‌شهر
مدیرعامل توزیع برق شیراز در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه عامل اصلی برق دزدی حاشیه‌نشینی است، گفت: شیراز هم در برخی از نقاط که تعیین تکلیف نشده، یعنی نه در خدمات شهری تعریف شده و نه در طرح هادی روستا، این اتفاق رخ می‌دهد.
در این زمینه منتظر دستور استاندار فارس برای ارائه راهکار قانونی در بحث حاشیه نشینی هستیم؛ زیرا مصرف غیرمجاز برق در این مناطق حاشیه‌ای وجود دارد، اما برق مجاز در آنجا قابل واگذاری نیست. این مسئله با حضور مقامات قضایی بررسی می‌شود و اگر امکان واگذاری انشعاب به لحاظ قانونی نباشد، روش‌های دیگری از جمله قلع و قمع در نظر گرفته می‌شود که البته تبعات اجتماعی دارد اما امیدواریم راهکار قانونی برای حل این مشکل داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی