[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

امام جمعه شیراز: فرهیختگان در عرصه تولید ثروت به میدان بیایند، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اعتقاد به اینکه در عرصه مدیریت کشور دانش‌های مختلف باید دخیل شوند،گفت: اگر بخواهیم ایران آبادی داشته باشیم بایستی فرهیختگان در عرصه تولید ثروت به میدان بیایند.
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ آیت‌الله لطف‌الله دژکام دیروزشنبه در دیدار با مسئولان و اعضای خیریه ملی ناجیان ماندگار بهشت فارس اظهار کرد: نباید هر سال تنها به مطرح کردن موضوع تولید و اقتصاد به صورت شعاری اکتفا کنیم، بلکه باید با همدلی زمینه تحقق این شعار فراهم شود.
وی با بیان اینکه خیریه ملی ناجیان ماندگار بهشت فارس می‌تواند الگو باشد، بر ضرورت الگوبرداری از کار این نوع مؤسسات تأکید کرد و ابراز داشت: امیدواریم‌ این حرکت به عنوان یک کار الگو و تأثیرگذار برای دیگران باشد تا یاد بگیرند زندگی کردن تنها در داشتن امکانات مالی نیست بلکه لذت از زندگی این است که بتوانیم به دیگران هم خیری برسانیم.
دژکام با بیان اینکه الگوسازی کاری است که باید مدنظر خیریه ملی ناجیان ماندگار بهشت فارس باشد، گفت:  توقع ما از دانشگاه این است که حضور چشمگیرتری در صحنه‌های اجتماعی داشته باشد. البته این حضور نباید بار زیادی به دوش دانشگاهیان تحمیل کند اما اگر حضور دانشگاه به چشم بیاید قطعاً این حضور در اداره جامعه مؤثر خواهد بود و به کشور کمک می‌کند که بتواند بار خود را جمع کند و به سر منزل مقصود برساند.
وی عنوان داشت: وضعیتی که ما در شرایط کنونی در جامعه از نظر معیشت و اقتصاد داریم وضعیت طبیعی و مطلوبی نیست، اما بحث این است که می‌خواهیم این مسئله را حل کنیم یا تنها به گلایه‌ بپردازیم؟
دژکام اظهار داشت: برای حل مشکلات باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا به اندازه نیاز مردم ثروت تولید کنیم. در تقسیم بندی جهانی که باعث اعتراض ما هم شده بود اعلام کردند که برای تأمین نیازهای زندگی‌مان بایستی منابع کشور به ویژه منابع انرژی را به فروش برسانیم‌.
وی گفت: برای اداره اقتصادی دنیا پیشنهاد این بود که یک چمدان از کشورهای پیشرفته دنیا جنس صادر کنند و یک کشتی از محصولات مورد نیاز خود را از جهان سوم بگیرند. گله‌مندی ما از این تقسیم‌بندی این بود که ایران جایگاه والاتری دارد.
دژکام ادامه داد: زمانی که ما گلایه خود را به دنیا مطرح کردیم، پیشنهادی که ارائه دادند برجام بود یعنی آن‌ها درصدد بودند که ایران را به همان جایگاهی بازگردانند که با فروش نفت اقتصاد خود را ترمیم کند. این در حالیست که ما باید فضا و شرایط را برای تولید ثروت از مسیرهایی غیر از مسیر تعیین شده توسط جهان پیرامونی فراهم کنیم.
امام جمعه شیراز با بیان این ضرب‌المثل‌ که«نابرده رنج گنج مسیر نمی‌شود» گفت: اگر بخواهیم ایران آبادی داشته باشیم بایستی فرهیختگان در مسئله تولید ثروت به میدان بیایند. زمانی که ثروت به اندازه یک کشور هشتاد میلیون نفری تولید شد می‌توان انتظار داشت که نظام تولید ثروت هم به‌گونه‌ای شود تا دهک‌های پایین کاهش پیدا کند.
دژکام با اعتقاد به اینکه در عرصه مدیریت کشور دانش‌های مختلف باید دخیل شوند، گفت: سازمان‌های مردم نهاد که در ایران تشکیل شده است باید شرایط تولید را فراهم کنند. در واقع ما منتظر سمن‌هایی هستیم که به تولید بینجامد.
وی گفت: برای سازمان‌های مردم نهاد معمولاً کارهای خیریه در بحث تولید ثروت و عدالت مطرح است. این کار خوشبختانه شکل گرفته است اما سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در بحث توزیع هم نقش بسزایی داشته باشند که خوشبختانه خیریه ملی ناجیان ماندگار بهشت فارس در این امر مهم نیز موفق عمل کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی