[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

ناترازی مصرف و تولید برق، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، طی نشستی در قالب پاتوق رسانه‌ای تبیین که به همت سازمان بسیج رسانه فارس و با محوریت سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن بسترسازی و اجرا شد، مشکلات برق کشاورزان و صنعتگران استان فارس در فصل گرما، با حضور نمایندگان صنفی و مدیران مربوطه به بحث و بررسی گذاشته شد.
رئیس سازمان بسیج رسانه فارس یکشنبه ۲۲ خرداد در این جلسه بیان کرد: با توجه به قرار گرفتن در آستانه فصل گرم سال، استفاده بیشتر از انرژی و همچنین رونق بخش کشاورزی در این فصل، پاتوق رسانه‌ای تبیین (سازمان رسانه) به بررسی مشکلات برق کشاورزان و صنعتگران در فصل گرما اختصاص داده شده است.
هادی رضایی ضرورت همراهی و هم افزایی برای گذر از پیک فعلی را یادآوری و خاطرنشان کرد: پاتوق تبیین بسیج رسانه به اقناع سازی مسائل روز از سوی مدیران اختصاص دارد و نه صرفاً سخنرانی.
رئیس بسیج مهندسین صنعت و معدن فارس نیز ضرورت برگزاری این جلسه را اقناع سازی افکار عمومی برای عبور از پیک فصل تابستان امسال عنوان کرد و از مسئولان متولی خواست تا پیش از هر اقدامی، فعالیت‌های مربوط به امور برق به صورت شفاف برای مردم و اصناف تبیین شود. حسین پناهی اضافه کرد: از آنجا که اقناع سازی یکی از رویکردهای مهم رسانه است، این سازمان با استفاده از ظرفیت و فضای ایجاد شده توسط بسیج رسانه فارس، کشاورزان و صنعتگران را گرد هم آورده تا از نزدیک ضمن اعلام چالش‌ها در این زمینه، به بیان مطالبات خود از مسئولان مربوطه بپردازند. مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز نیز در این نشست به تشریح برنامه‌های شرکت متبوعش برای عبور از پیک تابستان پرداخت و گفت: ناترازی مصرف و تولید برق از سال‌های قبل به دلیل حاکمیت تحریم، عدم سرمایه گذاری و... در کشور وجود داشته و در واقع متناسب با رشد مصرف، تولید اضافه نشده است.
محمدرضا سلاحی، کنترل مصرف و افزایش تولید را تنها راه رفع ناترازی ذکر و خاطرنشان کرد: افزایش تولید بسیار زمان‌بر و هزینه ساز است؛ به عنوان مثال دو نیروگاه در فارس داریم که هرکدام در بهترین شرایط زمانی در بازه زمانی سه‌ساله با هزینه‌ای بالا احداث می‌شود و لذا وزارت نیرو راهی جز مدیریت مصرف ندارد تا بتواند شرایط موجود را کنترل کند. مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز ادامه داد: سال گذشته تولید و مصرف با هم همخوانی نداشت و به همین دلیل خاموشی‌ها در دستور کار قرار گرفت و مثلاً کشاورز در طول یک روز، دو بار با خاموشی مواجه می‌شد و صنعتگر نیز همین‌گونه بود. به گفته سلاحی، امسال برای ایجاد یک احساس رضایت عمومی، استفاده از ظرفیت غیرقابل استفاده و احصای آنها، اخذ مجوز برای خرید انرژی از پتروشیمی‌های جدید، پالایشگاه‌ها و مولدهای خودتأمین در دستور کار قرار گرفته است. مسئول نظام صنفی شهرستان مرودشت نیز در ادامه این نشست به ویژگی‌های بخش کشاورزی و چالش‌های ایجاد شده در این حوزه طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: بر کسی پوشیده نیست که بخش کشاورزی وظیفه سنگین تأمین امنیت عذایی کشور را در شرایط جنگ تحمیلی و تحریم‌ها برعهده داشته است. 
حسینی با بیان اینکه تأمین امنیت غذایی هم‌راستا با تأمین امنیت کشور است، افزود: شهرستان مرودشت حداقل ٢٥ درصد از تولیدات فارس را تأمین می‌کند و به همین نسبت بالغ بر ٤٢ درصد اشتغال بخش کشاورزی در استان به این شهرستان اختصاص دارد. حسینی همچنین با بیان اینکه کشاورزان ما با حجب و حیا هستند و به عنوان سربازان گمنام امام زمان(عج) بی منت برای تأمین امنیت غذایی تلاش کرده‌اند، افزود: علی‌رغم اوصاف فوق، اما تصورمان این است که برخی تصمیم گیری‌ها بدون شناخت از کشاورزی و 
کشاورز است. معزی، عضو شورای اسلامی بخش درودزن و شهرستان مرودشت نیز ابراز امیدواری کرد که مطالبه گری تبدیل به فرهنگ شود و مدیران هم با سعه صدر برای کاهش مشکلات کشور تلاش کنند. او با بیان اینکه دولت شعار تغییر داده و باید این تغییر توسط مدیران اتفاق بیفتد، گفت: چرا برق نیست؟ این سؤال اساسی مردم است. سجادیان، کشاوز و دامدار نمونه بخش سیدان مرودشت نیز در این جلسه با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل ما در بخش کشاورزی، نوسان برق است، گفت: اگر قرار است باری از دوش ما برداشته شود، کاهش زمان خاموشی است. این فعال اقتصادی بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: خاموشی، شناور را از بین می‌برد و چاه را شولاتی می‌کند. این کشاوز و دامدار ادامه داد: گندم ما در زمستان با سرمازدگی مواجه شد که با کود و سم تقویت شدند و نیاز بود تا در خردادماه آبیاری شوند، اما با قطعی‌های برق، تمام گندم‌های سرمازده، گرمازده شدند! سجادیان عنوان کرد: مسئولان تلاش کنند تا در یک هفته یک روز برق قطع نشود، نه اینکه روزانه خاموشی اعمال کنند. اینگونه حق کشاورزان ضایع می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی