[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

معلولیت بزرگترین نعمت زندگی‌ام بود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- گروه ورزش 
تب دوسالگی که منجر به آسیب شدید به هر دو پایش شد را موهبت الهی می‌داند. می‌گوید در غیاب پدر و مادرش این اتفاق افتاده و در بیمارستان به دلیل تشخیص اشتباه پزشکان، این اتفاق برایش افتاده، اما همین را بزرگترین نعمت زندگی‌اش می‌داند و می‌گوید این را همیشه حس می‌کند.
سمیرا ارم متولد 22 شهریور 1364 حالا یکی از پرافتخارترین ورزشکاران معلول تاریخ کشور به شمار می‌رود. 
قهرمانی در جام جهانی تیراندازی معلولان ۲۰۱۵ به میزبانی کرواسی، حضور در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو، مدال نقره جهانی تپانچه بادی ده متر در سال 2015 در اسپانیا، مدال طلا تپانچه بادی ده متر در سال ۲۰۱۶ مسابقات جهانی آلمان، مدال طلا تپانچه بادی ده متر در سال ۲۰۱۷ مسابقات جهانی امارات،  مدال طلا مسابقات قهرمانی جهان کره جنوبی تپانچه خفیف ۵۰ متر در سال 2018، رکوردشکنی مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۸ در رشته تپانچه خفیف ۵۰ متر، مدال نقره مسابقات پاراآسیایی جاکارتا تپانچه ده متر در سال ۲۰۱۸، مدال نقره مسابقات قهرمانی جهان استرالیا در تپانچه خفیف ۵۰ متر در سال ۲۰۱۹، کسب سهمیه مستقیم پارالمپیک توکیو به عنوان اولین بانوی ایرانی در رشته ۵۰ متر در مسابقات قهرمانی جهان کره جنوبی سال ۲۰۱۸، حضور در پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ و پرچم دار اختتامیه بازی‌های پارا آسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ بخشی از افتخارات اوست. 
شاید از این نظر بتوان حرفش را پذیرفت چون این همه افتخار برای ورزشکاران غیرمعلول، چندان در دسترس نیست: آن اتفاق کودکی باعث شد مسیرم باز شود و هم در تحصیلات و هم در ورزش، موفق باشم. در تمام مراحل دبستان، دبیرستان و دانشگاه، هر مشکلی که برایم پیش آمده را سعی کرده‌ام راهی برایشان پیدا کنم. اگر مسیری برایم ناهموار بود، اگر برف و بوران بود و اگر در مسیر دانشگاه اصفهان اذیت می‌شدم، هیچ‌کدام را سخت نگرفتم و از همه عبور کردم.
ارم حالا کارشناسی ارشد شیمی‌ دارد و از سال 94 وارد ورزش شده و خیلی زود به تیم ملی راه یافته: شیمی ‌به من در زمینه تمرکز خیلی کمک می‌کند چون باعث می‌شود تصویر سازی ذهنی‌ام قوی‌تر شود. همه این‌ها به‌خاطر نعمتی است که خدا در دوسالگی به من داد. واقعاً به این حرفم اعتقاد دارم. خیلی سختی کشیده‌ام و همه را به جان خریدم تا موفق شوم. البته خب همیشه به این فکر می‌کنم که چرا آن اتفاق برای من رخ داد، اما با آن کنار آمده‌ام و در این راه مدیون پدر و مادرم هستم.
چرا تیراندازی؟ سمیرا در این خصوص می‌گوید: تمرکزی  که در این رشته هست را خیلی دوست دارم. حال و هوایی در لحظه تیر‌اندازی دارم که خیلی خوب است. احساس می‌کنم با شلیک هر تیر، تمام آن سختی‌ها و مشکلات را هم شلیک می‌کنم و باری از دوشم برداشته می‌شود. تیراندازی به عضلاتی با استقامت بالا نیاز دارد تا دست به لرزش نیفتد. استرس و تنش باید کم باشد که من برای این امر، یک سری جملات مثبت درونی دارم که جایگزین افکار منفی می‌کنم و این کار را اکثراً نزدیک مسابقات انجام می‌دهم تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.
وی یکی از بزرگترین مشکلات در زمینه ورزش حرفه‌ای را سلاح و قیمت بالای آن می‌داند: فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک تا زمانی که عضو تیم ملی هستیم، اسلحه‌ها را در اختیارمان می‌گذارند اما اسلحه من فرسوده شده. الان قیمت یک سلاح ده متر حدود 95 میلیون تومان است. چهارسال است سلاحم مستهلک شده اما توان خرید اسلحه جدید ندارم. روزانه 300-400 تیر در تمرینات شلیک می‌شود که این باعث فرسودگی لوله و خان سلاح می‌شود. امیدوارم مسئولان حمایت کنند. البته از سوی آقای استاندار و مدیرکل ورزش و جوانان استان حمایت شده اما خرید سلاح صد میلیونی یک مقدار زمان بر است. امیدوارم صدایمان را بشنوند و کمک کنند تا بتوانیم باز هم بدرخشیم.
سمیرا ارم درباره نخستین حضورش در رقابت‌های بین‌المللی می‌گوید: سال 2015 در کشور کرواسی اولین بار در مسابقات جهانی شرکت کردم. به عنوان نفر دوم یا سوم از بین 40 ورزشکار وارد رقابت فینال شدم و با یک رکورد خیلی خوب توانستم مدال طلا را کسب کنم. من اصلاً اطلاع نداشتم که این مسابقات، انتخابی پارالمپیک ریو است و حتی به کسب مدال هم فکر نمی‌کردم. فقط به تیراندازی خودم اطمینان داشتم و می‌دانستم شلیک‌های خوبی خواهم داشت اما وقتی نتایج اعلام شد و گفتند علاوه بر کسب مدال طلا، به پارالمپیک هم راه پیدا کرده‌ام، واقعاً یکی از لحظات بزرگ زندگی‌ام بود.
ارم مدال‌های خود را به حرم‌های مطهر امام رضا(ع) و شاهچراغ(ع) اهدا کرده است و می‌گوید مدال‌ها را در بهترین مکان‌های دنیا قرار داده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی