[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

هنرمندان صنایع دستی فارس به تکامل رسیده‌اند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
آیین پاسداشت روز جهانی صنایع دستی به همت اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس برگزار شد. این مراسم با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 پذیرای هنرمندان هستیم
در این مراسم حسین همتی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس نیز تعطیل بودن بازار در روز جمعه را به عنوان یک معضل یاد کرد و گفت: یکی از مشکلات پیش روی ما تعطیلی بازار در روزهای جمعه است و گردشگرانی که طی روزهای تعطیل به شهر شیراز سفر می‌کنند با تعطیلی بازار مواجه هستند. وی عنوان کرد: در دوران کرونا متحمل سختی‌های بسیاری شدیم اما در حال حاضر به نقطه‌ای رسیده‌ایم که همه هنرمندان و صنعتگران عرصه صنایع دستی دارای لوح هستند و به تکامل رسیده‌اند. مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس خاطر نشان کرد: درب اتحادیه به روی همه‌ هنرمندان و صنعتگران و افراد جدید الورود به این مکان باز است و با آغوش باز پذیرای این اقشار در راستای حمایت همه جانبه و به ویژه ارائه تسهیلات هستیم. فراهم آوردن شرایط حضور هنرمندان و صنعتگران در رویداد جام جهانی قطر از دیگر موضوعاتی بود که توسط مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی فارس مطرح شد و گفت: در این خصوص از همه فعالین این حوزه و دست‌اندرکاران تقاضامندیم تا نسبت به حضور هنرمندان در این رویداد به صورت جهانی نگاه شود تا بتوانیم اقتصاد ارزی را تقویت کنیم. اختصاص آرامگاه برای هنرمندان و ایجاد تعاونی مسکن هنرمندان و ورود جدی نمایندگان مجلس به موضوع بیمه هنرمندان و صنعتگران از دیگر موضوعاتی بود که مدیر عامل اتحادیه صنایع دستی استان به آن‌ها اشاره کرد.
 تلطیف جامعه با مؤلفه‌های هنری
اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس پس از شنیدن درخواست‌های هنرمندان اظهار داشت: اعتقاد داریم هر چه که در عرصه فرهنگی و اجتماعی فعالیت‌ها کامل‌تر و جامع‌تر انجام شود، هزینه کرد برای حوزه امنیت در کشور کمتر خواهد بود چرا که در هر جایی که لطافت هنر ورود کند خشونت حذف خواهد شد. وی با بیان اینکه اراده جدی که در حال حاضر در دستگاه‌های اجرایی استان وجود دارد، این است که در بخش اجتماعی فعالیت‌ها باید توسعه یابد و حرف‌های مردم شنیده شود، درباره تعطیلی بازار در روز جمعه گفت: تعطیلی بازار در روزهای جمعه معنایی ندارد و در شهری همچون شیراز که روزهای پایان هفته حضور گردشگران و مسافرین بسیار است، نباید بازار سنتی شیراز تعطیل باشد. محبی‌پور با بیان اینکه این تصمیم تکلیفی نیست و از سوی شورای بازار گرفته شده است، افزود: نیاز است تا میراث فرهنگی استان نسبت به این موضوع ورود کند تا اقدامات لازم انجام شود. معاون استاندار فارس ابراز کرد: نگاه ما به هنر امروز به عنوان یک بخش صرفاً ایجاد لذت معنوی نیست بلکه امروز هنر را باید در مسیر توسعه استفاده کرد و در بخش مقاوم کردن اقتصاد باید بتوانیم در هنر سرمایه‌گذاری کنیم. وی با اشاره به اینکه استان فارس مملو از استعدادها و با هنر و صنایع دستی عجین شده است، گفت: این بخش می‌تواند برای توسعه استان مأموریت‌های مهمی را بر دوش بکشد اما یکی از علت‌های عدم موفقیت ما در این حوزه عدم ایجاد صنایع بالادستی است. محبی‌پور با بیان اینکه در صنایع پایین دستی صرفاً تولیدات هنری نمی‌تواند ما را به نقطه بهره‌مندی اقتصادی هنرمندان و کمک به اقتصاد و معیشت کشور و استان برساند، عنوان کرد: باید بتوانیم با فراهم کردن بازار و استفاده از علم روز حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم. وی با اشاره به دو سال گذشته و بیماری کروناگفت: آسیب‌شناسی این ایام و قدم برداشتن برای تطبیق صنایع سنتی با مدرن در صورتی که انجام نشود منجر به حذف ما خواهد شد و امید است روزی اقتصاد هنر به قدری قوی شود که هیچ هنرمندی نیازمند تسهیلات دولتی نباشد.
 تنوع صنایع دستی فارس زبانزد کشور
مؤید محسن‌نژاد، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه تنوع صنایع دستی در فارس زبانزد و در تمام کشور بی‌نظیر و متفاوت است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری پنج شهر و روستای ملی میراث صنایع دستی ثبت و بالغ بر 18 میلیارد تومان از محل تبصره هجده معرفی شود. وی اظهار کرد: یکی از مشکلات پیش روی هنرمندان و صنعتگران ما موضوع تعامل با بانک‌ها است که با معرفی هنرمندان و گردشگران انجام می‌شود اما در پرداخت تسهیلات معضلاتی به وجود می‌آید و از صد در صد معرفی شدگان 10 درصد پرداخت تسهیلات هم تحقق نمی‌یابد. محسن‌نژاد در ادامه با اعلام اینکه در تلاشیم تا ایجاد 5 بازارچه صنایع دستی در شهر شیراز و شهرستان‌های مرودشت، کازرون، سروستان  و داراب صورت گیرد، گفت: در صورت امکان نیز  در مجموعه تخت جمشید یک چادر عرضه صنایع دستی برپا خواهد شد تا این مکان به عنوان مرکز عرضه و پژوهش حوزه صنایع دستی از سراسر کشور باشد. تقویت بخش خصوصی از دیگر موضوعات مطرح شده توسط مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس بود و گفت: در این حوزه بخش خصوصی باید در چارچوب قانونی اختیارات لازم و آزادی عمل را داشته باشد. محسن‌نژاد همچنین به موضوع بافت تاریخی اشاره کرد و افزود: مباحث فکری در باب بافت  تاریخی به عنوان یک معضل عنوان شده و اگر یک دیدگاه ایدئال در خصوص آن وجود داشته باشد شاید بزرگترین و مهم‌ترین فرصتی را که داریم در خصوص ارزش داشتن املاک آن است. وی با بیان این پیشنهاد که در بافت تاریخی خانه‌های عرضه صنایع دستی ایجاد شود و از طریق bot واگذاری آن‌ها صورت گیرد، بیان کرد: فرمانداران در حوزه ایجاد بازارچه‌های موقت صنایع دستی در شهرستان‌ها نقش بسزایی دارند و باید در این حوزه ورود کنند. مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس افزود: با توجه به قرارگیری بازارچه هنر که در بافت تاریخی وجود دارد می‌توان با رعایت قوانین و با انعقاد یک تفاهم‌نامه به اتحادیه صنایع دستی واگذار شود. محسن‌نژاد در این مراسم همچنین خبر داد که در سال جاری ثبت ملی و جهانی کاشی هفت رنگ و تجهیز و رونق مرکز آموزش، پژوهش و نوآوری انجام شود، همچنین ایجاد اتاق فکر در حوزه صنایع دستی،  ورود صنایع دستی به زندگی شهروندان، کاربردی شدن آن و ایجاد خط‌های تولید صنایع دستی توسط هنرمندان در راستای اشتغال‌زایی از دیگر موضوعاتی بود که مدیر کل میراث فرهنگی فارس مطرح کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی