[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

اخطــار به دلالان گنــدم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
ایجاد طرح‌های اشتغال‌زا در زمینه‌ تولیدات گیاهی و دارویی، اجرای سامانه نوین آبیاری، مقابله قانونی با دلالان حوزه کشاورزی، اجرای طرح‌های آبخوان‌داری و آبخیزداری و در نهایت تضمین امنیت غذایی اهالی فارس از مهمترین سرفصل‌هایی بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس به آن‌ها اشاره کرد.
 عزم جدی برای مدیریت کالاهای استراتژیک
دکتر مجتبی دهقان‌پور ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته جهادکشاورزی برگزار شد به واسطه گران نامشروع این حوزه هشدار داد و افزود: به دلالان خرید گندم اخطار می‌دهیم که هر چقدر گندم از کشاورزان خریده‌اند با ابزارهای قانونی از آن‌ها پس گرفته می‌شود. وی با بیان اینکه از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون 270 هزار تن گندم در فارس به صورت تضمینی و با قیمت 11 هزار و 500 تومان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 28 درصد رشد داشته است، اظهار داشت: هر چه برداشت گندم از مناطق جنوبی به مناطق میان‌بند و شمالی می‌رسد فعالیت دلالان برای خرید گندم بیشتر می‌شود. دهقان‌پور با اشاره به کاهش ۳۴ درصدی بارندگی در فارس، رهاسازی نشدن حقابه سد درودزن و بروز سرمازدگی در مناطق میان‌بند و شمالی فارس، گفت: با وجود این مسائل امسال در جنوب فارس میزان عملکرد گندم در واحد سطح ۳۴ درصد افزایش داشته است. وی با تأکید بر اینکه هرگونه احتکار و خرید و فروش گندم خارج از شبکه ممنوع است به دلالان اخطار داد که هر چقدر گندم از کشاورزان خریده باشند با کمک دستگاه قضا از آن‌ها پس گرفته می‌شود. وی با اشاره به خسارت 9 هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به بخش کشاورزی فارس، عنوان کرد: به گفته مسئولان کشوری بیشترین خسارت سرمازدگی به کرمان، فارس و یزد وارد شده است.
 عهده داری جهادکشاورزی در مدیریت فروش
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان این مطلب گفت: یکی از مشکلاتی که ما تا پیش ‌از این با آن روبه‌رو بودیم این بود که مدیریت تولید  حوزه کشاورزی به عهده جهاد کشاورزی و مدیریت فروش به عهده سازمان صمت بود که از سال گذشته با برخی تمهیدات و دستور و تدبیر رئیس جمهور مدیریت تولید و توزیع کالای کشاورزی به خود جهاد کشاورزی واگذار شد. دهقان‌پور اظهار داشت: با توجه به این که وزارت جهاد تولید را انجام می‌داد اما بازار مرتبط در وزارت دیگری بود، این باعث گسستگی حوزه تولید و مصرف  و التهاب در بازار شده بود و مسئول بازار مشخص نبود  و نظام‌ تولید دچار خدشه می‌شد. وی افزود: حال با سپردن این بازار به خود جهاد کشاورزی شاهد آرامشی نسبی هستیم، به عنوان مثال چند ماه پیش، از نوروز نسبت به تأمین نیازمندی‌ها اقدام شد تا در نوروز با مشکلی مواجه نباشیم و رضایت مردم را داشته باشیم که خروجی آن رضایت مردم بود. دهقان‌پور با اشاره به تأثیر جنگ اوکراین بر افزایش قیمت اقلام کشاورزی و خوراکی گفت: در زمینه ارائه ارز ۴۲۰۰تومانی که مدت‌ها به معضلی بدل و سود آن تنها به عده‌ای می‌رسید امروز  به جای آنکه ارز در اختیار وارد کننده  قرار گیرد در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد، چرا که ما یارانه و‌ سوبسید می‌دادیم و واردات اتفاق می‌افتاد اما تنها یک سری شرکت منتفع بودند و‌ از سویی تولید کننده می‌گفت نهاده‌ای به ما نمی‌رسد، اگر با همین وضعیت پیش می‌رفتیم با تورم بالایی روبه‌رو می‌شدیم.
 اشتغال‌زایی در پرتو کشاورزی
دکتر دهقان‌پور از افتتاح ۴۱ پروژه عمرانی و اشتغال‌زا با اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال خبر داد و با بیان اینکه ۳۶ طرح اشتغال‌زا و مابقی عمرانی است، گفت: طرح‌های اشتغال‌زا در زمینه‌ تولیدات گیاهی، دامی و صنایع تبدیلی و غذایی با اعتبار بیش از ۱۶۴۳ میلیارد ریال است و اشتغال‌ ۱۴۰ نفر را به دنبال دارد.رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه طرح‌های عمرانی شامل اجرای سامانه نوین آبیاری در قالب ۸۱ پروژه در سطح ۸۳۱ هکتار و احداث ۴ کانال و شبکه آبیاری و زهکشی است، اضافه کرد: اعتبار اجرای این طرح‌ها ۳۹۲ میلیارد ریال است و با اجرای آن‌ها ۲۹۳ خانوار بهره‌مند می‌شوند. وی با اشاره به اختصاص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش به بخش دام و طیور کشور، گفت: سهم استان‌ها از این اعتبار شناور است و هر استانی به نسبت ظرفیتی که در این بخش دارد می‌تواند اعتبار دریافت کند. دهقان‌پور از پرداخت ۳۸۱ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۰۵ طرح کشاورزی فارس خبر داد و خاطرنشان کرد: ۱۶ میلیارد تومان اعتبار نیز برای مبارزه با آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در نظر گرفته شده است.
 مدیریت مصرف انرژی در حوزه کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به همکاری مشترکان کشاورزی برای مدیریت مصرف برق در فارس، اعلام کرد که هم اینک مشترکان کشاورزی ۲ روز درمیان، ۲ ساعت خاموشی برق دارند که نسبت به سال قبل کمتر است. دهقان‌پور در خصوص برنامه قطعی برق چاه‌های کشاورزی فارس با هدف کمک به مدیریت مصرف و تأمین برق مورد نیاز استان در فصل گرما، گفت: تعهد خاموشی برق چاه‌های کشاورزی ۵۰۰ مگاوات بوده که به گفته مدیرعامل توزیع برق فارس در استان ۲۴۰ مگاوات اعمال شده است. او افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها از ۱۵ خردادماه باید قطعی برق چاه‌های کشاورزی شمال فارس اعمال می‌شد که با رایزنی‌ها و همکاری شرکت توزیع برق تاریخ شروع آن را به یکم تیرماه رساندیم.
 فارس در معرض تهدید فرونشست
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس همچنین با اشاره به فرونشست زمین در استان، عنوان کرد: در ارسنجان، مرودشت، داراب، بخش‌هایی از شهرستان فسا و جنوب فارس با فرونشست زمین روبه‌رو هستیم که برای جلوگیری از پیشرفت آن باید اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انجام شود. دهقان‌پور ادامه داد: کمک به تغذیه مصنوعی سفره‌های زیرزمینی از طریق آبخوان‌داری و آبخیزداری، تغییر الگوی کشت، اعمال سیاست‌های جبرانی برای جایگزینی کشت محصولات آب‌بر و غیره از جمله اقداماتی است که برای جلوگیری از پیشرفت فرونشست‌ها باید دنبال شود. او با اشاره به خسارت ۹ هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به بخش کشاورزی فارس، عنوان کرد: به گفته مسئولان کشوری بیشترین خسارت سرمازدگی به کرمان، فارس و یزد وارد شده است.
 پروژه‌های عمرانی بر مدار بهره‌برداری
وی از افتتاح 41 پروژه عمرانی و اشتغال‌زا با اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد ریال در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: 36 طرح اشتغال‌زا و مابقی عمرانی است. وی خاطرنشان کرد: طرح‌های اشتغال‌زا در زمینه‌های تولیدات گیاهی، دامی و صنایع تبدیلی و غذایی با اعتبار بیش از یک هزار و 643 میلیارد ریال است و اشتغال‌زایی 140 نفری را به دنبال دارد.وی با اشاره به اینکه طرح‌های عمرانی شامل اجرای سامانه نوین آبیاری در قالب 81 پروژه در سطح 831 هکتار و احداث 4 کانال و شبکه آبیاری و زهکشی است، تصریح کرد: اعتبار اجرای این طرح‌ها 392 میلیارد ریال است و با اجرای آن‌ها 293 خانوار بهره‌مند می‌شوند.وی گفت:معتقدم ما  نباید خودمان را  دست کم بگیریم، من با یک سری ارتباطات که با کشورهای دیگر دارم می‌دانم که در بسیاری از کشورهای غربی هم مشکلات بسیاری در زمینه تأمین اقلام معیشتی دارند و امروز جنگ آب تبدیل به جنگ غذا شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به برخی اقدامات حوزه کشاورزی با استفاده از فناوری و اقدامات دانش‌بنیان از خرید گوشت قرمز دامداران و عشایر برای ساماندهی بازار از هفته آینده خبر داد و گفت:در خصوص افزایش روغن در فروردین این اتفاق نیفتاد و این تنها یک شایعه در فضای مجازی بود.
  رسانه‌ها مطالبه‌گر باشند
نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی فارس نیز در این جلسه  گفت: مجموعه جهاد یک مجموعه مردمی است، با افرادی سختکوش که وظیفه تأمین غذای مردم از  صفر تا صد و  از مزرعه تا سفره مردم را به عهده دارد. حجت‌الاسلام قائمی با اشاره به نقش مؤثر رسانه‌ها در این حوزه خطاب به خبرنگاران گفت: شما می‌توانید بیشتر در این زمینه تأثیر داشته باشید ،استان ما کشاورزی است، صنعتی نیستیم و‌کشاورزی با سفره مردم مرتبط است و البته دلیل ندارد خبرنگار دنبال مچ‌گیری باشد بلکه خبرنگار  سؤالش را واضح می‌پرسد و پاسخ آن را می‌شنود. وی افزود: شما مطالبه‌گر حقوق مردم هستید و باید به کار خود عمل کنید،این در حالی است که هر چقدر ما تلاش کنیم و شما انعکاس ندهید ما به جایی نمی‌رسیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی