[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

مجاهدت در جبهه شهدا، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
آیین رونمایی از تابلوهای معابر مزیّن به نام و تصاویر شهیدان به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم شامگاه یکشنبه 22 خردادماه با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، ریاست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و جمعی از مدیران شهری با همراهی اهالی ولایتمدار شیراز و اصحاب رسانه برگزار شد.
 ارتقاء فرهنگ عمومی در پرتو دفاع مقدس
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: فرهنگ ارزشمند ایثار، شهادت طلبی و مبانی دفاع مقدس نقش ارزنده‌ای در تعالی جامعه خواهد داشت. علی اکبر سلطانی با تبریک فرارسیدن دهه کرامت به اهمیت فعالیت‌های ریشه‌ای و بنیادین در حوزه بازشناسی فرهنگ دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: امروز بسیاری از کوچه‌ها و معابر شیراز مزیّن به نام شهدای والا مقام است. اما انتقال پیغام، مفاهیم، وصایای شهدا و به نمایش کشیدن بخشی از زندگی آنان تا کنون مورد غفلت قرار گرفته است. در همین راستا طرحی در کمیسیون فرهنگی مورد تصویب قرار گرفته و بر اساس آن تابلوی پیوستی در کوچه‌ها و معابری که به نام شهدا مزیّن شده نصب شود. وی با تشریح جزییاتی از این طرح خاطرنشان کرد: این تابلوی پیوستی مزیّن به نام و تصویر شهید، بخشی از وصیت نامه شهید، محل شهادت، زمان ولادت و تاریخ معراج شهید بزرگوار خواهد بود. هدف از برگزاری این طرح آشنایی بیشتر مردم با شهدای گرانقدری است که با روحیه فداکاری و گذشت جانانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور یافته و پرچم عزیز ایران اسلامی را سرفراز و پاینده نگه داشتند. عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: در سال 1401 بیش از 1800 کوچه و خیابان در سطح شهر شیراز که مزیّن به نام شهدای والا مقام است دارای تابلو پیوست خواهند شد و امیدواریم با اجرای طرح‌های این چنینی فرهنگ رفیع دفاع مقدس را در جامعه پررنگ‌تر کنیم. وی در بخش دیگری از سخنانش از تلاش برای فرهنگ‌سازی پیرامون فرهنگ دفاع مقدس و شهادت خبر داد و افزود: پرداختن ریشه‌ای و فکری و اعتقادی به مبانی ارزشی دارای جایگاه ویژه‌ای در مدیریت شهری است و باید عموم جامعه به این حقیقت ارزشمند اشراف یابند که چه چیزی عزم اهالی دفاع مقدس را جزم کرد تا با ایثار و از خودگذشتگی در جبهه‌ها حضور یافته و سد محکمی در برابر دشمنان بسازند. سلطانی در ادامه  افزود: انتقال مفاهیم بنیادی همانند از خودگذشتگی، ایثار و شهادت طلبی در قالب محتوای شهروندی پردازش و عرضه خواهد شد. چنانچه فرهنگ عمومی جامعه با مبانی ارزشمندی نظیر شهادت طلبی در مسیر تعالی و پیشرفت قرار گیرد شاهد رکود مشکلاتی خواهیم بود که در سایر بخش‌ها نظیر ترافیک و پسماند وجود دارد. رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز با آسیب شناسی غفلت‌های فرهنگی گفت: متأسفانه در جامعه کنونی ما تعالی فرهنگی بر مبنای مفاهیم ارزشی کمرنگ شده است و پیامد این ماجرا حکمفرمایی جو روانی سخت بر جامعه است. او در ادامه تصریح کرد: فرهنگ ایثار و شهادت طلبی به همراه تفکر رفیع دفاع مقدس منحصر به جبهه‌های جنگ و دوران دفاع مقدس نیست بلکه جاری شدن این تفکر ارزشمند در زندگی جاری مردم پیامدهای مثبت فراوانی را به دنبال خواهد داشت و زمینه ساز انزوای چالش‌های اجتماعی خواهد شد. سلطانی خاطرنشان کرد: در سال 1401 برنامه‌های متعددی بر مبنای گسترش فرهنگ رفیع دفاع مقدس در زمینه‌های مختلف در دست اقدام است و امیدواریم نقش ارزنده‌ای در تعالی فرهنگ عمومی جامعه و یادآوری رشادت‌های دوران دفاع مقدس داشته باشد. وی با تشریح برخی از طرح‌های در دست اقدام گفت: طرح خانواده متعالی مشتمل بر 99 برنامه با هدف بازنگری در مباحث تربیتی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است. این طرح به عنوان یک سند بالا دستی توسط شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده و سازمان فرهنگی شهرداری شیراز تلاش و اهتمام ویژه برای اجرایی سازی این طرح‌ها دارد.
  شمیم شهادت در کوچه‌های شیراز
در ادامه این مراسم، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از تولید محتوای فاخر به موازات اقدامات عملیاتی برای بسط مفاهیم ارزشی در جامعه خبر داد. مصطفی مشفقیان با اشاره به این موضوع که این اقدام حاصل اراده و حمایت شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداری و سازمان سیما و منظر است، اظهار داشت: این اقدام در راستای آشنایی نسل جوان با شهدایی است که در کوچه و معابر این شهر زندگی می کرده‌اند و جان مقدس خود را برای میهن در طبق اخلاص گذاشتند. او با بیان این که در کوچه‌ها و معابر شهر شمیم شهدا جاریست، خاطرنشان کرد: از این کوچه‌ها می‌توان نشان بهشت را یافت و سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برای پاسداشت یاد آنان و فرهنگ‌سازی بر پایه مبانی ارزشی از  تابلوهای پیوست معابر شهری که به نام شهدا مزیّن می‌باشند، رونمایی می‌کند. مشفقیان با اعلام اینکه سلسله اقدامات ارزشی با هدف آشنایی و بازشناسی همه اقشار جامعه با فرهنگ دفاع مقدس در سراسر شهر شیراز اجرا خواهد شد، گفت: نصب تابلوهای معرفی شهدا در 1800 کوچه، خیابان و معبری که مزیّن به نام  شهدا نام‌گذاری شده است ظرف مدت 10 ماه آینده انجام می‌شود. معاون شهردار شیراز اضافه کرد: امید است این اقدام سرآغازی باشد تا ما برای پاسداشت مقام شهید و شهادت در سطح شهر شیراز تلاش‌های بیشتری داشته باشیم و اقدامات بیشتری را با حمایت شورای اسلامی شهر شیراز تعریف و اجرا کنیم تا شهر بیش از پیش رنگ و بوی شهدایی به خود بگیرد. وی در ادامه با تشریح راهکاری که برای شناسایی بیشتر شهدا در جامعه در دستور کار قرار گرفته بیان کرد: طرحی با پیوست تصاویر و خلاصه کوتاهی از زندگی شهدا در معابر شهری که به نام شهدا است، در شورای شهر شیراز مصوب شد و سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری مکلف به اجرای آن است. طی این طرح تصویری از شهید، تاریخ تولد و شهادت و بخشی از وصیت‌نامه رزمندگان بر سر کوچه و خیابانی که به نام آن شهید مزیّن است، نصب خواهد شد. وی با بیان اینکه  این طرح از روز گذشته آغاز شد و اجرای آن  ۱۰ ماه زمان می برد، خاطرنشان کرد: طی ۱۰ ماه آینده ۹۰ درصد معابر شهری که به نام شهیدان است مزیّن به تصویر شهید، تاریخ تولد و محل شهادت می‌شود. مشفقیان افزود: هدف از اجرای این طرح حفظ نام شهدا، آشنایی نسل جدید با فرهنگ شهدا و ترویج اندیشه ایثار و شهادت است. مشفقیان این اتفاق  را حاصل حمایت و  اراده شورای شهر و کمیسیون نام گذاری معابر شورای شهر دانست و افزود: رونمایی از تابلوهای پیوست معابر شهری که به نام شهدا مزیّن است اتفاق خوبی است که امروز نسل جدید بداند در کوچه‌ای که زندگی می‌کند زمانی محل زندگی شهیدی بوده است و در واقع این کوچه و پس کوچه‌ها راه بهشت است. وی گفت: این نقطه سرآغاز اقدامی است برای اقدامات و رویدادهای دیگر در پاسداشت مقام شهدا و امید است با حمایت شورای شهر، کوچه و محله‌های ما بیش از گذشته رنگ و بوی شهدا بگیرد و قدردان شهدا باشیم.
  ادای دین به جانفشانی‌های شهدا
در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون نام‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز نیز ضمن تقدیر و تشکر از سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و ریاست کمیسیون فرهنگی شورا که اهتمام ویژه‌ای در رابطه با تهیه و نصب  تابلوهای عکس شهدا در معابر داشتند، گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ «عظمت زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا، کمتر از شهادت نیست» که بنا بر تحقق به فرمایش مقام معظم رهبری، معاون فرهنگی شهرداری با حمایت کمیسیون فرهنگی شورا اهتمام ورزیدند تا نام‌گذاری‌های معابر مزیّن به‌نام شهدا در شهر شیراز انجام شود. افسانه خواست خدایی افزود: نصب تابلوها مصوبه اول کمیته نام‌گذاری بود که بنا بر این تصمیم مقرر گردید که نام و تصویر شهید و بخش کوتاهی از وصیت‌نامه آن شهید با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری شیراز این مهم انجام گردد. وی گفت: یادآوری حماسه سازی‌های شهدا و یادگاران دفاع مقدس از مهمترین رسالت‌هایی است که بر دوش داریم و کمترین ادای دینی است که می‌توانیم در مقابل جانفشانی‌های شهدا انجام دهیم.
 اهمیت بازشناسی فرهنگ شهادت
رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز هم در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران گفت: ما برای تعالی فرهنگی و برای آنکه فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه  نهادینه کنیم به ترویج این ارزش‌های دفاع مقدس و حماسه آفرینی‌های شهدا در جامعه نیاز داریم. سیده مریم حسینی افزود: در این راستا باید در  محله، کوی و برزن این را بگوییم که عزیزی که سال‌های قبل رفت را هنوز  یادمان هست و فرهنگ ایثار و شهادت باید در بافت و تار و پود جامعه باشد.وی اضافه کرد: امروز فرزند دهه نودی من باید بداند شهید کیست، شهید جاوید نامی هست که تا آخر خواهد بود، زمانی ما نمی‌دانستیم چه شده اما او می‌دانست، سختی کشید تا امروز ما کنار هم در  آرامش باشیم. حسینی گفت: امروز  این شهید که نامش به سردر کوچه زده شد از یک خانواده معزز است که این پلاک‌ نشان می‌دهد که آن‌ها  تاجی هستند بر سر همه اهالی محل که باید قدر آن‌ها را دانست. رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: البته شروع هر کاری قطعاً نقص‌هایی دارد اما هر چه پیش برویم این  خود مردم هستند که به ما کمک می‌کنند که به بهترین نحو بتوانیم در این زمینه عمل کرده و به سر منزل مقصود برسیم.
لازم به ذکر است در این مراسم کوچه 81 خیابان قصردشت تابلو معرفی مشخصات شهید سید محمد حسین سراج که خانواده وی در آن ساکن هستند، نصب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی