[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

طرز تهیه کیک باقلوا، روزنامه شیراز نوین

 زمان آماده‌سازی: 40 دقیقه
 زمان پخت: 40 دقیقه
 
 مواد لازم برای 20 عدد
برای خمیر:
کره ذوب شده: 200 گرم
شکر: 1 پیمانه
ماست: 1 پیمانه
تخم مرغ: 2 عدد
جوش شیرین: 1 قاشق چای‌خوری
وانیل: یک دوم قاشق چای‌خوری
آرد سفید: 5 پیمانه
برای وسط کیک:
پودر هل: 2 قاشق چای‌خوری
پودر دارچین: 2 قاشق چای‌خوری
پودر قند: سه چهارم پیمانه
گردوی خرد شده: 1 و یک دوم پیمانه
تخم مرغ: 2 عدد
برای شربت باقلوا:
آب: 1 و یک دوم پیمانه
شکر: 1 و یک دوم پیمانه
عسل: 1 و یک دوم قاشق غذاخوری
گلاب: 1 قاشق غذاخوری+1 قاشق چای‌خوری
پودر پسته برای تزیین

کیک باقلوا نوعی کیک شربتی فوق العاده خوشمزه است که وسط آن لایه‌ای از مغز گردو با هل و دارچین قرار گرفته است. البته این کیک کالری و قند خیلی بالایی دارد و به هیچ وجه نباید در خوردن آن زیاده روی کنید اما برای مهمانی‌ها و مناسبت‌هایی مثل شب یلدا فوق العاده است و بدون شک مورد استقبال همه مهمانان شما قرار خواهد گرفت.
مواد میانی وسط دو لایه خمیر ریخته می‌شوند. بعد از پخته شدن این کیک مغزدار، مقدار زیادی شربت روی کیک داغ ریخته می‌شود و به خورد آن می‌رود. در آخر هم روی کیک باقلوا با مغز پسته خرد شده تزیین می‌شود و به شکل جذابی در می‌آید. اگر کیک باقلوا را تهیه کردید و از آن لذت بردید پیشنهاد می‌کنیم دستور پخت باقلوای ترکیه و باقلوای رشته‌ای عربی را هم امتحان کنید.

 طرز تهیه
 مرحله اول
فر را با دمای 175 درجه سانتی‌گراد گرم کنید و طبقه وسط را آماده کنید. قالب مستطیلی بزرگ را با کمی کره چرب کنید و روی آن مقداری آرد بپاشید. قالب را داخل سینک بتکانید تا آرد اضافی بریزد.
 مرحله دوم
اول مواد میانی را آماده کنید. سفیده و زرده دو تخم مرغ را از هم جدا کنید. سفیده را با سرعت بالای همزن بزنید تا کف کند. زرده‌ها را با یک قاشق آب سرد مخلوط کنید و برای روی کیک باقلوا کنار بگذارید.
در کاسه کوچکی هل، دارچین، پودر قند و گردوی خرد شده را با هم مخلوط کنید و آن را کنار بگذارید.
 مرحله سوم
همه مواد لازم برای خمیر به جز آرد را در کاسه بزرگی بریزید و خیلی خوب با یکدیگر مخلوط نمایید تا یکدست شود. آرد را به تدریج اضافه کنید و هر بار با یک قاشق چوبی مواد را هم بزنید. آن‌قدر آرد اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد. ممکن است مقداری آرد اضافه بیاورید. خمیر را به شکل یک مستطیل در بیاورید و سپس آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.
 مرحله چهارم
با وردنه یکی از خمیرها را روی سطح آردپاشی شده باز کنید طوری که تقریباً هم اندازه با کف قالب شود. سپس به آرامی خمیر را بردارید و کف قالب بیاندازید. با انگشت لبه‌های خمیر را به دیواره‌های قالب برسانید تا کاملاً کف آن را بپوشاند.
 مرحله پنجم
مقداری از سفیده تخم مرغ را روی خمیر داخل قالب بمالید. سپس کل مخلوط گردو را روی سطح خمیر بپاشید.
 مرحله ششم
بقیه سفیده تخم مرغ را هم به صورت یک لایه یکنواخت روی مواد بریزید. سپس، نیمه دوم خمیر را روی سطح آردپاشی شده باز کنید. سپس آن را به آرامی بردارید و داخل قالب روی بقیه مواد قرار دهید. با انگشت خمیر را بکشید تا کاملاً روی قالب را بپوشاند و در ضمن کمی هم فشار بدهید تا به لایه وسط بچسبد.
به کمک چاقو روی خمیر خطوط عمودی و افقی بکشید تا کیک باقلوا به 20 مربع هم اندازه تقسیم شود. سپس برش‌ها را عمیق کنید و تا کف قالب ببرید.
 مرحله هفتم
زرده تخم مرغ زده شده با آب را با یک قلم‌مو روی خمیر باقلوا بمالید.
 مرحله هشتم
1قالب را به مدت 35-40 دقیقه در فر گرم شده قرار دهید یا تا زمانی که سطح کیک باقلوا به رنگ طلایی تیره در بیاید.
 مرحله نهم
15 دقیقه که از زمان پخت گذشت شروع به تهیه شربت باقلوا کنید: آب و شکر و عسل را در شیرجوشی بریزید و روی شعله قرار دهید تا جوش بیاید. 2-3 دقیقه بگذارید قل بخورد. سپس آن را از روی شعله بردارید و گلاب را با آن مخلوط کنید. شربت را تا زمان آماده شدن کیک کنار بگذارید.
وقتی کیک آماده شد آن را از فر خارج کنید. قالب را داخل یک سینی یا روی سفره بگذارید چون ممکن است شربت از کناره‌های قالب بریزد.
دوباره با چاقو برش‌های کیک را از هم جدا کنید (چاقو را روی همان خطوط قبلی بکشید). سپس شربت را روی کیک داغ بریزید. ممکن است به نظر برسد که همه شربت در کیک جا نمی‌شود ولی این طور نیست. کل شربت باید روی این کیک ریخته شود تا کیک باقلوا به خوبی شیره‌دار و فوق العاده خوشمزه شود. لبه‌ها را فراموش نکنید و شربت را در همه جا به طور یکنواخت بریزید. صبر کنید کیک باقلوا به دمای اتاق برسد و شربت به خورد آن برود. سپس آن را به صورت یک لایه در ظرف سرو بچینید و نوش جان کنید.

 نکته کلیدی 
 برای نگه داشتن کیک باقلوای اضافی در فریزر، آن‌ها را به صورت یک لایه در ظرف دردار بچینید. یک کاغذ روغنی را به آرامی روی آن‌ها بگذارید (ولی فشار ندهید). سپس در ظرف را بگذارید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی