[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

روابط ایران با ترکمنستان بسیار عمیق است، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور در نشست مشترک با همتای ترکمنستانی خود گفت: روابط ایران با ترکمنستان رابطه همسایگی نیست، بلکه رابطه برادری، تمدنی، فرهنگی و خویشاوندی و بسیار عمیق است.
به گزارش ایرنا، آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» روز چهارشنبه در نشست مشترک با همتای ترکمنستانی خود در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد گفت: لازم می‌دانم از رئیس جمهور ترکمنستان و هیئت عالی رتبه به خاطر حضور در جمهوری اسلامی ایران و اجابت دعوت به کشورمان تشکر کنم.
وی افزود: بدون تردید حضور رئیس جمهور و هیئت عالی رتبه کشور دوست، برادر و همسایه ترکمنستان، می‌تواند نقطه عطفی برای روابط بین دو کشور شود. در این سه دهه روابط خوبی با ترکمنستان داشتیم و سفر چند ماه گذشته من به عشق‌آباد توانست برخی از همکاری‌ها را بین ایران و ترکمنستان فعال‌تر کند؛ به ویژه در حوزه سواپ گازی و ترانزیت حمل و نقل گام‌های خوبی برداشته شد.
رئیس جمهور به ظرفیت همکاری بین دو کشور در بیش از سه دهه اشاره کرد و گفت: باید در حوزه اقتصادی، تجاری، آب و انرژی بین دو کشور همکاری‌های بسیاری صورت گیرد و قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها بین دو کشور امضا شود تا زمینه همکاری‌ها بین دو کشور ارتقا یابد.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد که روابط ایران با ترکمنستان رابطه همسایگی نیست؛ بلکه رابطه برادری، تمدنی، فرهنگی، خویشاوندی و بسیار نزدیک و عمیق است.
رئیس‌جمهور در این نشست از رئیس‌جمهور سابق ترکمنستان که گام خوبی در جهت توسعه روابط دو کشور برداشته است، تشکر و اظهار امیدواری کرد که در دوره ریاست جمهوری فرزند او به عنوان رئیس‌جمهور جدید نیز گام‌های مؤثری برداشته شود.
وی با بیان اینکه مذاکرات دو کشور نشان دهنده اراده جدی تهران- عشق آباد بر توسعه روابط است، گفت: اجرای تفاهم نامه‌های امروز و از همه مهم‌تر مصمم بودن ما برای به امضا رساندن سندی مربوط به دو دهه آینده، بیانگر اهمیت رابطه با ترکمنستان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی