[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

رُبات مینیاتوری جایگزین قرص و داروهای تزریقی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

محققان دانشگاه استنفورد یک «میلی رُبات» ابداع کرده‌اند که می‌تواند برای ورود به فضاهای باریک بغلتد، بپرد، بچرخد و حتی  شنا کند. رُبات مذکور انتقال دارو به بدن افراد را دگرگون می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، این ابزار که به اندازه یک نوک انگشت است با الهام از اریگامی ‌ژاپنی ساخته شده است. رُبات مذکور با استفاده از آهنربا کنترل می‌شود و داروهایی را برای درمان تومور، لخته خون، عفونت یا درد موضعی به محل مورد نظر حمل می‌کند.
به گفته محققان میلی رُبات می‌تواند علم پزشکی را دگرگون کند و جایگزین قرص‌ها و تزریق داروهایی شود که احتمالاً عوارض جانبی ناخواسته دارند.
میلی رُبات حدود ۷.۸ میلی‌متر و مجهز به یک صفحه مغناطیسی است. این ابزار می‌تواند به سرعت روی سطوح لغزنده یا ناهمواره اعضای بدن حرکت و در مایعات بدن انسان شنا کند. همچنین این رُبات می‌تواند در حالی که داروهای مایع را حمل می‌کند با روش بی‌سیم خود را جلو براند.
داروی همراه این رُبات برخلاف قرص یا مایعات تزریقی تا رسیدن به نقطه هدف آزاد نمی‌شود. رنه ژائو مهندس مکانیک دانشگاه استنفورد در این باره می‌گوید: ربات پس از رسیدن به نقطه هدف، غلظت بالایی از دارو را آزاد می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی