[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

اگر از کرم‌های ضدآفتاب‌ استفاده می‌کنید بخوانید، روزنامه شیراز نوین

به گزارش صدآنلاین، متخصص بیماری‌های پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ویژگی یک کرم ضد آفتاب مناسب را ایجاد یک لایه روی پوست که بتواند اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند، دانست و گفت: ضدآفتاب رنگی و غیر رنگی هیچ تفاوتی ندارد و ضد آفتاب‌های رنگی عارضه‌ای روی پوست ایجاد نمی‌کنند.
مهم‌ترین نکات درباره کرم‌های ضد آفتاب‌ و ضرورت استفاده از آن
متخصص بیماری‌های پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ویژگی یک کرم ضد آفتاب مناسب را ایجاد یک لایه روی پوست که بتواند اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند، دانست و گفت: ضد آفتاب رنگی و غیررنگی هیچ تفاوتی ندارد و ضد آفتاب‌های رنگی عارضه‌ای روی پوست ایجاد نمی‌کنند. دکتر فهیمه عبدالهی‌مجد با اشاره به اینکه ضد آفتاب، ماده‌ای ضروری برای پوست به‌ویژه زمانی که در معرض تابش نور خورشید در فصل‌های گرم سال هستید، محسوب می‌شود، اظهار کرد: پزشکان استفاده از ضدآفتاب را به تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه استفاده از ضد آفتاب مهم‌ترین راهکار مراقبت از پوست است، افزود: هرچند که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در تمام ایام سال توصیه می‌شود، اما مصرف آن در روزهای گرم و آفتابی سال، ضروری است. وی درباره ضرورت استفاده از ضدآفتاب برای کودکان بالای شش ماه، اظهار کرد: ضد آفتاب‌هایی مخصوص کودکان وجود دارد که استفاده از آن در زمان قرار گرفتن کودک در معرض آفتاب و خصوصاً مسافرت به شهرهای ساحلی توصیه می‌شود.
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد کرم‌های ضد آفتاب نقش مؤثری در کاهش پیری زودرس پوست، ابتلا به سرطان پوست و بروز کک‌ومک‌های پوستی در افراد دارند، عنوان کرد: استفاده از ضد آفتاب در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان‌های پوستی دارند نیز باید موضوعی جدی تلقی شود. وی با اشاره به اینکه SPF مخفف Sun Protection Factor، به معنای «میزان محافظت از نور خورشید» است، توضیح داد: این اصطلاح، میزان محافظت کرم ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه‌های سوزاننده‌ نور خورشید را نشان می‌دهد. عبدالهی‌مجد تأکید کرد: ضد آفتاب‌ها باید با پوست و شرایط هر فردی متناسب باشد.
وی با ذکر این موضوع که در ضدآفتاب‌ها، برند اصلاً مهم نیست و مارک‌های ساخت داخلی را هم می‌توان به راحتی استفاده کرد، گفت: مهم این است که ضدآفتاب با پوست هماهنگی داشته باشد به این معنی که اگر پوست شما چرب است، ضد آفتاب باید فاقد چربی باشد یا اگر پوست شما خشک یا مختلط باشد باید از ضد آفتاب مخصوص استفاده شود.
وی با بیان این مهم که خیلی از افراد به بهانه چرب بودن کرم‌های ضد آفتاب و ابتلا به آکنه در اثر استفاده از آنها، دور این محصولات را خط می‌کشند و سلامت پوست‌شان را به خطر می‌اندازند، ادامه داد: این در حالی است که چنین افرادی می‌توانند بدون دغدغه از محصولات فاقد چربی یا Oil free که به وفور هم در بازار وجود دارند، استفاده کنند.
وی ویژگی یک کرم ضدآفتاب مناسب را ایجاد یک لایه روی پوست که بتواند اشعه‌های UVA و UVB را دفع کند و در عین حال رطوبت پوست را حفظ کند، دانست و عنوان کرد: ضد آفتاب رنگی و غیررنگی هیچ تفاوتی ندارد و ضدآفتاب‌های رنگی، هیچ عارضه‌ای روی پوست به‌جای نمی‌گذارند. وی در مورد ضد آفتاب‌های رنگی، توضیح داد: برخی از افراد علاقه‌ای به استفاده از ضد آفتاب‌های بی‌رنگ ندارند و تصور می‌کنند کرم‌های ضد آفتاب رنگی، همان کرم‌‌پودرهایی هستند که نمی‌توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند، بهتر است بدانید که قدرت اثر ضد آفتاب‌های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و این رنگدانه‌ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم‌های ضد آفتاب اضافه می‌شود. عبدالهی‌مجد درباره روش صحیح استفاده از ضد آفتاب، تأکید کرد: حدوداً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب اثر کند؛ بنابراین پیش از آنکه از خانه بیرون بروید، از ضد آفتاب استفاده کنید. یک کرم ضد آفتاب، همیشه باید به‌عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد؛ بنابراین هر کرم مراقبتی دیگری، مثل کرم آب‌رسان یا مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید باید زیر لایه‌ ضد آفتاب شما قرار گیرد. وی ادامه داد: اگر بدن یا صورت شما خیس شد یا اگر بیرون از خانه در معرض نور شدید خورشید هستید، هر ۸۰ دقیقه کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید و برای پوست اطراف چشم که حساس‌تر است نیز می‌توانید از عینک‌های آفتابی استفاده کنید. بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی‌ که ساعات طولانی خارج از منزل هستند و یا تعریق زیادی دارند بهتر است بعد از هر دو تا سه ساعت ضد آفتاب خود را تجدید کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی