[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

احیای آثار تاریخی رونق‌بخش گردشگری است ، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس و جمعی از مسئولان فرهنگی و اجرایی از قصر ابونصر شیراز بازدید کرد و گفت: با جذب سرمایه‌گذار، نتیجه بهتری در احیا و بازسازی مجموعه قصر ابونصر شیراز خواهیم گرفت.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، محمد فرخ‌زاده روز جمعه در حاشیه بازدید از مجموعه قصر ابونصر اظهار کرد: در بولوار نصر شرقی دو اثر تاریخی قصر ابونصر و برم دلک که خاستگاه شکل‌گیری اولیه شهر شیراز نیز هستند، وجود دارد که احیا و بازسازی این دو اثر برای جذب گردشگر و توریست بسیار اهمیت دارد.
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استان فارس ادامه داد: شهرداری شیراز در حال حاضر با تملک قسمتی از این مجموعه ۳۲هکتاری، اقداماتی در راستای احداث پارک و احیای آن انجام داده، اما با توجه به وسعت زیاد این مجموعه و هزینه‌هایی که دارد، با جذب سرمایه گذار در احیا و بازسازی این مجموعه بی شک نتیجه بهتری خواهیم گرفت. او با بیان این مطلب که در این مجموعه از لحاظ اقلیم علاوه بر آثار تاریخی جاذبه‌های طبیعی، کوه‌ها و ارتفاعات بسیار زیبایی نیز وجود دارد که می‌توان در طراحی این مجموعه از این عناصر نیز الهام گرفت، افزود: برای احیا و بازسازی این اثر تاریخی باید طراحی آن متناسب با محیط مجموعه انجام گیرد و همچنین با توجه به اینکه در گذشته اطراف آن ساخت و سازهای غیرمجاز انجام گرفته و تمام راه‌های ورودی به این مجموعه نامتناسب است، باید در خصوص راه‌های ورودی به این مجموعه نیز اقدامات لازم انجام گیرد.
فرخ زاده گفت: اداره کل میراث فرهنگی در خصوص احیای این مجموعه حساسیت‌هایی داشتند که با جلسات و کارشناسی‌های انجام گرفته با درجه بندی اطراف اثر این آمادگی وجود دارد که بتوانیم کل مجموعه قصر ابونصر احیاء و بازسازی شود.
محمد اسدی رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: قصر ابونصر یک اثر تاریخی معروف اما ناشناخته است؛ به گونه‌ای که حتی بعضی از شهروندان ساکن در شیراز نیز از موقعیت این اثر اطلاعی ندارند.
او افزود: مجموعه تاریخی قصر ابونصر به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های متعدد اعم از تاریخی و طبیعی، بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذار است که علاوه بر احیای این مجموعه، بی شک برای سرمایه گذار نیز کسب درآمد خواهد داشت. رضا محمدیان، رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع)، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این بازدید با بیان این مطلب که امنیت، حفظ و نگهداری آثار تاریخی بدون شک با احیا و بازسازی آن مجموعه بیشتر خواهد شد، ادامه داد: مسائل و مشکلات در مسیر سرمایه گذاری باید تسهیل شود. در شهر شیراز سرمایه گذار با شک و تردید حضور پیدا می‌کند و ما باید مسیر سرمایه گذاری را هموار کنیم. این مجموعه تاریخی فرصتی است که با تسهیل و همکاری با سرمایه گذار، علاوه بر احیای این مجموعه تاریخی و با ایجاد امنیت و تسهیل در امور، بستر لازم بخش خصوصی و سرمایه گذاری در اشتغال، فرهنگی، اقتصادی و... در سطح شیراز را فراهم کنیم.
حمیدرضا اسماعیلی، رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری شیراز نیز گفت: سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز به دنبال هموار کردن مسیر سرمایه گذاری در مناطق مختلف شهر شیراز است و این آمادگی را داریم تا همکاری لازم را در راستای حضور سرمایه گذار در احیا و بازسازی این مجموعه تاریخی با بخش خصوصی داشته باشیم. سید مؤید محسن‌نژاد، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در این بازدید گفت: اعتقاد داریم وقتی یک اثر تاریخی احیا و بازسازی شود و حضور گردشگر در مجموعه داشته باشیم، حفاظت از اثر نیز بهتر انجام خواهد گرفت.
او ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، همکاری لازم را با شهرداری شیراز با توجه به اینکه در راستای احیا و بازسازی اطراف این اثر اقدام کرده، داشته و خواهد داشت و بی شک از حضور بخش خصوصی و سرمایه گذار در این خصوص نیز می‌توان بهره برد تا علاوه بر کاهش هزینه، در مدت زمان کمتری نیز به نتیجه برسیم.
قاسم اکبری، شهردار منطقه هفت شیراز نیز در این بازدید با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در این مجموعه توسط شهرداری منطقه هفت گفت: حریم درجه یک قصر ابونصر ۳۲ هکتار است و شهرداری در حدود ۷ هکتار از این مجموعه را تملک کرده که اقدامات عمرانی آن در حال انجام است.
او ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر هزینه تملک زمین‌های اطراف این مجموعه بسیار زیاد است، با جذب سرمایه گذار و حضور بخش خصوصی می‌توان تمام مجموعه را احیا و بازسازی کرد و شهرداری نیز در قسمت ورودی این اثر و قسمت تملک شده تمرکز داشته باشد.
اکبری اضافه کرد: هر اقدامی که شهرداری انجام می‌دهد، در راستای خدمات رسانی مطلوب به شهروندان است و می‌توان با حضور سرمایه‌گذار علاوه بر رونق اقتصادی، خدمات مطلوبی نیز به شهروندان ارائه بدهیم و بدون تردید با احیای کامل این مجموعه شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی در این اثر خواهیم بود.
قصر ابونصر یا تخت ابونصر یا تخت مادر سلیمان بقایای بناهایی چون یک حصار سنگی، دیوارهای آجری، ساختمان‌های خشتی و آستانه‌های سنگی فروافتاده در شرق شیراز، بر بالای یک تپه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی