[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

رکورد عمران شکست، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
پروژه‌های شهرداری شیراز در مناطق مختلف کلان‌شهر بر ریل سازندگی و عمران قرار دارند. در ادامه چهارشنبه‌های عمران، جمعی از مدیران ارشد شهرداری شیراز به همراه نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و با همراهی اصحاب رسانه از پروژه تقاطع چندسطحی مدافعان سلامت، دوربرگردان نیایش، سپهبد شهید سلیمانی و جمعی دیگر از پروژه‌های شهرداری شیراز بازدید کرده و در جریان پیشرفت طرح‌های عمرانی 
قرار گرفتند.
 تهاتر برای سازندگی شیراز
در این مراسم شهردار شیراز از اجرای پروژه‌های کلان شهری از روش‌های جدید تأمین مالی خبر داد و گفت: اجرای پروژه‌های کلان از روش‌های جدید تأمین مالی همانند تهاتر املاک، تأمین مصالح و اوراق مشارکت دنبال می‌شود. سید احسان اصنافی در حاشیه بازدید از تعدادی از پروژه‌های کلان عمرانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه تقاطع مدافعان سلامت در بازه زمانی ٢١ ماهه جمع‌بندی شده است، اظهار داشت: علی‌رغم حاکمیت مشکلات فنی و مالی، اما تلاش شده در دو سطح کلان و محله‌ای پروژه‌های عمرانی در کلان‌شهر شیراز دسته بندی شوند. او با بیان اینکه اجرای پروژه‌های کلان از روش‌های جدید تأمین مالی همانند تهاتر املاک، تأمین مصالح و اوراق مشارکت دنبال می‌شود، افزود: سعی بر این است تا در حوزه‌هایی مانند تکمیل رینگ ترافیکی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری از این روش‌ها استفاده کنیم. شهردار شیراز در حاشیه بازدید از این پروژه‌ها، به اجرای تقاطع چندسطحی مدافعان سلامت اشاره کرد و با بیان اینکه درصد موفقیت طرح از لحاظ ترافیکی بسیار بالاست و بار سنگینی را از بلوار رحمت در انتقال ترافیک به کمربندی کم خواهد کرد، افزود: هدف از احداث این تقاطع تکمیل رینگ خارجی به جنوب و اتصال کمربندی به بزرگ‌راه رحمت و دروازه قرآن است.
شهردار شیراز با تصریح این موضوع که بنا را گذاشته‌ایم تا ضمن حفظ سرعت در پیشرفت فیزیکی، بهره‌برداری از پروژه‌های این چنینی نیز تسریع شود، پروژه ٥٥ متری جنوب شهرک حافظ و مدافعان سلامت را مصداق این پروژه‌ها ذکر کرد و گفت: پروژه مدافعان سلامت با شروع کار شورای ششم حدود ۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما در حال حاضر دارای پیشرفت فیزیکی ٩٦درصدی است و در حالی که مقرر شده بود در برنامه زمان‌بندی ٣٦ماهه به اتمام برسد، اما در بازه زمانی ٢١ماهه جمع بندی شده است.
اصنافی این مهم را نشان از حرکت‌های خوب عمرانی شهر و به گردش افتادن چرخ عمران و آبادی شهر دانست و به تقاطع دوربرگردان نیایش اشاره و بیان کرد: برنامه زمان‌بندی اولیه این پروژه ١٨ماهه بوده اما مقرر شده در بازه زمانی ۹ماهه و تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
اصنافی به بزرگ‌راه شهید سپهبد سلیمانی هم اشاره و بیان کرد: تکمیل رینگ درون شهری شمال شرق به شمال غرب شیراز، کاهش بار ترافیکی بلوار چمران، بلوار دکتر حسابی، بلوار میرزای شیرازی، میدان ارم، سهولت دسترسی به تقاطع شهدای انقلاب و بزرگ‌راه آیت‌الله محلاتی از جمله اهداف اجرای این پروژه است. او به پروژه کوهسار تحت عنوان پروژه بزرگ شهید سپهبد سلیمانی هم اشاره کرد و با بیان اینکه در مقطع شروع به کار شورای ششم تنها یک نقطه کارگاهی در این پروژه فعال بود اما امروز در حدود ۱۰ جبهه کار ‌عمرانی ‌در حال انجام است، گفت: هم‌اینک ١٣٠ دستگاه ماشین آلات سنگین در این پروژه مشغول به کار است.
 تلاش برای پرداخت دیون پیشین
به گفته شهردار شیراز، در پیشبرد تونل شهید شیبانی این پروژه نیز یک رکورد زده شده و با سه شفیت کاری طی ماه‌های آینده این تونل به بهره‌برداری می‌رسد.
اصنافی با بیان اینکه بخش آسفالت جاده‌ای این پروژه نیز آذر و دی ماه امسال به اتمام می‌رسد، ابراز امیدواری کرد که تمام پروژه تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
او در بخش دیگری از سخنان‌ خود، املاک را اعتبار غیرنقدی شهرداری معرفی کرد که پس از تولید به فروش می‌روند و در ادامه بیان کرد: سالیانه تعداد زیادی ملک با تفکیک ماده ۱۰۱ و پروژه‌های سرمایه گذاری در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد. البته پروژه‌های سرمایه گذاری در ردیف بودجه قرار نمی‌گیرند تا ساخته شوند و به بهره برداری برسند. شهردار شیراز همچنین با بیان اینکه در بودجه ١٤٠١، ٤هزار میلیارد تومان ردیف فروش املاک برای شهرداری شیراز تعریف شده است، گفت: از آنجا که یکی از ردیف‌های تأمین اعتبار شهرداری‌ها، فروش املاک است، تمام تلاش ما بر این است که دارایی حاصل از فروش املاک را صرفاً در پروژه‌های عمرانی‌ و سرمایه گذاری استفاده کنیم.
او با بیان کرد: در دوره مدیریت فعلی شهری، بدهی شهرداری از سال ٩٧ به پیمانکاران در حال پرداخت است. شهردار شیراز همچنین پردیس سینمای جوان را از پروژه‌های شاخص شهرداری این کلان‌شهر در جنوب کشور ذکر کرد و گفت: پروژه پردیس سینمای جوان هم‌اینک با پیشرفت فیزیکی ٨٠درصدی مواجه است و برای بهره‌برداری از آن در برنامه زمان‌بندی شده به بهترین نحو ممکن برنامه ریزی می‌کنیم. او همچنین تکمیل گردش‌های محور شهید چمران و پل محمودیه و سامان‌دهی ترافیک محور چمران را از اهداف ساخت پروژه دوربرگردان شهید چمران- 
نیایش برشمرد.
 تداوم همکاری شورا و شهرداری شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در حاشیه این بازدید گفت: شورا طی مصوبه‌ای به شهرداری اجازه داده تا ملک خود را به پروژه تبدیل کند و ٣٠٠میلیارد تومان هم تأمین مصالح تعریف 
کرده است.
 اتمام پروژه‌ها با تأمین نقدینگی
در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز از اتمام ۱۰۰درصدی لاینینگ و حفاری دو تونل پروژه بزرگ‌راه شهید سلیمانی خبر داد. علیرضا اسکندری در خصوص پروژه بزرگ‌راه شهید سلیمانی گفت: امروز لاینینگ و حفاری دو تونل به صورت ١٠٠درصد به اتمام رسیده و حفاری دو تونل شهید خادم صادق در حال انجام است. وی در حاشیه بازدید از تعدادی از پروژه‌های کلان عمرانی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آخرین وضعیت پروژه مدافعان سلامت، بیان کرد: عملیات اجرایی بخشی از این پروژه در دوره پنجم شورای شهر شیراز آغاز شده بود و با روی کار آمدن شورای ششم، برنامه زمان‌بندی برای بهره برداری از این پروژه در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی به برنامه اولیه نرسید و با قول مساعد شهردار، مقدمات انجام و بحث سازه‌ای آن تکمیل شده است. او تصریح کرد: اصرار بر تکمیل پروژه به صورت کامل و اتمام فضای سبز و روشنایی آن داریم؛ چراکه وقتی پروژه‌ای به شهروندان تقدیم می‌شود، باید به عنوان یک خدمت از سوی شهرداری به تکمیل نهایی رسیده باشد و نهایتاً برای این پروژه هم پس از اجرای گاردریل‌ها، روشنایی و فضای سبز پروژه باید به بهره‌برداری برسد. رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز در خصوص پروژه بزرگ‌راه شهید سلیمانی هم عنوان کرد: پس از رانش در مجاورت این پروژه، با توجه به حجم آن، ۴ دستگاه تونل به مجموع پروژه اضافه شد و امروز لاینینگ و حفاری دو تونل به صورت ١٠٠درصد به اتمام رسیده و حفاری دو تونل شهید خادم صادق در حال انجام است. اسکندری تصریح کرد: در صورت تأمین نقدینگی که شهرداری ملکف به تأمین آن شده، این پروژه در مهلت مقرر به بهره برداری می‌رسد.
 غلبه بر ریزش کوه در مسیر آبادانی
معاون عمرانی شهرداری شیراز در بازدید از پروژه تقاطع غیرهمسطح مدافعان سلامت، ضمن گزارشی از وضعیت این پروژه گفت: در حال حاضر اجرای این پروژه در مراحل نهایی است و مشکل اصلی در افتتاح این پروژه روشنایی آن است که تاکنون چند بار برای مناقصه زمین به دلیل نوسانات قیمت به توافق نرسیدیم و‌ در نهایت ظرف دو ماه آینده پروژه به اتمام می‌رسد. 
محمد امین در بازدید از پروژه تکمیل بزرگ‌راه شهید سلیمانی هم با اشاره به ریزش کوه در دو نقطه به عنوان یکی از دلایل عقب افتادن پروژه گفت: برای اتمام این پروژه ۶۰۰میلیارد تومان نیاز است و در صورت عدم بروز مشکل، ۲۲ بهمن امسال می‌توانیم‌ شاهد بهره برداری از این کلان‌پروژه شهری باشیم. درحال حاضر قسمت بحرانی ما اتمام تونل‌هاست که امیدواریم تا دهه فجر شاهد تکمیل آنها باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی