[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۵
  • دوره جدید

برج ۷۵ متری چینی از فضا انرژی خورشیدی می‌گیرد!، روزنامه شیراز نوین

در دانشگاهی واقع در چین برجی ۷۵ متری ساخته شده که در حقیقت یک نیروگاه برق خورشیدی فضایی است. این واحد به ماهواره‌ها در مدار زمین متصل می‌شود تا انرژی خورشید را به شکل اشعه‌هایی دریافت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، برق خورشیدی فضایی می‌تواند چالش انرژی جهان را برطرف کند اما توسعه فناوری‌های آن به دلیل هزینه‌ها و مهلت‌های تعیین شده همچنان قطعی نیست.
اکنون به نظر می‌رسد جهان یک گام به عملیاتی شدن انرژی خورشیدی فضایی نزدیک‌تر شده است زیرا محققان دانشگاه شیدیان (Xidian) آزمایش و بررسی ابزاری برای جمع آوری انرژی خورشیدی در فضا را تکمیل کرده‌اند. همچنین آن‌ها در ۵ ژوئن نخستین «نیروگاه خورشیدی فول لینک و تمام سیستم (full-link and full-system solar power plant) جهان را به طور موفقیت آمیز آزمایش کردند.
این نیروگاه انرژی خورشیدی فضایی یک برج فولادی ۷۵ متری است که در پردیس دانشگاه شیدیان ساخته شده است.
در تئوری نیروگاه مذکور به ماهواره‌هایی در مدار زمین متصل می‌شود که انرژی خورشید را در ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته جمع‌آوری می‌کنند و آن را با استفاده از امواج میکروویو فرکانس بالا به زمین می‌تابانند. این نیروگاه شامل ۵ سیستم زیرمجموعه‌ای مختلف است.
انرژی خورشیدی فضایی پتانسیل زیادی دارد زیرا می‌توان بدون چالش‌های معمول روی زمین مانند آب‌وهوای بد و انتظار برای روشنایی روز، آن را جمع آوری کرد.
با این وجود موانعی در مسیر توسعه آن قرار دارد مانند ارزیابی تأثیر اشعه‌هایی با فرکانس انرژی بالا بر ارتباطات، ترافیک هوایی و البته ساکنان منطقه.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی