[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

ایران و قزاقستان ۹ سند همکاری امضا کردند، روزنامه شیراز نوین

مراسم امضای اسناد همکاری و یادداشت‌ تفاهم بین تهران و آلماتی در حضور رؤسای جمهور و بین وزرای دو کشور در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار شد.
به گزارش ایرنا، این سند همکاری‌ها در زمینه‌های توسعه حمل و نقل ترانزیتی، مبادلات علمی و فرهنگی، انرژی، کشاورزی فرهنگی، مبادلات تجاری- اقتصادی و دیگر زمینه‌هاست که بین وزیران ایران و قزاقستان و در حضور رؤسای جمهور به امضای طرفین رسید.
«یادداشت تفاهم میان مرکز مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه و مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی وزارت امور خارجه قزاقستان»، «برنامه مبادلات فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مطالعات تحلیلی و تبادل تجربه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و هم‌گرایی قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری در خصوص افزایش تجارت دوجانبه، میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و هم‌گرایی قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی قزاقستان در زمینه کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی و وزارت صنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان در زمینه تجارت و ترانزیت محصولات کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان صدا و سیمای ایران و آژانس دولتی خبر قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری شرکت ملی نفت ایران با شرکت گاز مونای گاز قزاقستان» و «یادداشت تفاهم همکاری میان راه آهن ایران و شرکت سهامی راه آهن ملی قزاقستان» اسنادی بود که در حضور سران ایران و قزاقستان به امضای وزرا،‌ استانداران و مسئولان مربوطه دو کشور رسید.
همچنین در ابتدای مراسم امضای اسناد همکاری دو کشور، دکتر رئیسی و توکایف بیانیه مشترک دو کشور را نیز امضا کردند.
گفته می‌شود در این مراسم ۹ سند همکاری ۲۰ساله به امضای هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و قزاقستان رسیده است.
پس از امضای اسناد و تفاهم‌نامه‌ها، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی و «قاسم ژومارت توکایف» رؤسای جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.
قبل از مراسم امضای سند نیز آیت‌الله رئیسی و توکایف نشست دوجانبه خود را برگزار و درباره مسائل منطقه‌ای و موضوعات موردعلاقه خود گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.
آیین استقبال رسمی رئیس‌ جمهور کشورمان از همتای قزاقستانی‌اش، صبح روز یکشنبه با نواختن سرود ملی دو کشور در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار شد.
رئیس جمهور قزاقستان پس از شرکت در بیست‌وپنجمین مجمع اقتصادی بین‌المللی سن‌پترزبورگ در روسیه، پیش از ظهر دیروز با دعوت رسمی آیت‌الله رئیسی در صدر هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد. هیئت حدوداً ۴۰نفره از تجار و بازرگانان قزاقستانی رئیس‌جمهورشان را در این سفر 
همراهی می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی