[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

طلاق کاهنده جمعیت است ، روزنامه شیراز نوین

در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰هزار واقعه طلاق در استان فارس ثبت شده است که بیشترین میزان مربوط به شهرستان‌های شیراز، مرودشت، داراب و جهرم است.
بر اساس آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در بهار 1400 تعداد 159هزار و 339 رویداد ازدواج و 42هزار و 331 رویداد طلاق به ثبت رسیده که از این آمار منتشر شده، استان تهران بیشترین آمار ازدواج با 17هزار و 447 رویداد و استان سمنان با 968 رویداد، کمترین آمار را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. 
بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط اداره کل ثبت احوال استان فارس برگرفته از طرح پژوهشی برنامه‌ریزی راهبردی سیاست‌های جمعیتی در استان فارس با همکاری دانشگاه شیراز، روندهای شاخص ازدواج، طلاق، باروری و مهاجرت بررسی شد و در این پژوهش، یافته‌ها نشان داد که باروری در استان در زیر سطح جایگزینی قرار دارد. همچنین میزان طلاق در سطح بالایی است؛ به گونه ای که نسبت ازدواج به طلاق رقم سه را نشان می‌دهد؛ یعنی در برابر سه ازدواج یک طلاق ثبت شده است.
این پژوهش نشان داده است که استان فارس در مجموع استانی مهاجرفرست است و تمامی شهرستان‌های آن به استثنای شیراز و گراش خالص مهاجرت منفی دارند و جوانان تحصیل‌کرده بیکار بیشترین سهم خروج جمعیت از استان را داشته‌اند. 
مطالعات انجام شده حاکی از آن است که نرخ طلاق و نسبت ازدواج به طلاق در سطح استان به نسبت بالا بوده است و بیشتر زنان و مردانی طلاق می‌گیرند که در سن فرزندآوری قرار دارند. بالا رفتن طلاق آن هم در سنین جوانی و به طور مشخص در تولید مثل برای زنان می‌تواند ساختار جمعیتی استان را تحت تأثیر قرار دهد و کاهش بیشتر باروری و فرزند‌آوری در آینده می‌تواند از نتایج تغییرات فوق باشد.
بنابراین پرداختن به موضوع طلاق یا در حقیقت تلاش در راستای کاهش طلاق و در مقابل تلاش در راستای فراهم‌آوری زمینه ازدواج جوانان باید در صدر اولویت‌های جمعیتی استان قرار بگیرد. 
علیرضا انصاری مدیرکل ثبت احوال استان فارس در این خصوص با اشاره به آمار وقایع حیاتی طی دوماهه اول سال جاری، به تسنیم گفت: در دو ماهه اول سال جاری تعداد 9هزار و 447 مورد واقعه ولادت و 4هزار و 136 واقعه فوت ثبت شده است. 
وی افزود: در سال گذشته نسبت جنسی ولادت‌های ثبت شده 105 پسر در برابر 100 دختر بوده که تعداد تولد پسران بیش از دختران بوده است. انصاری با بیان اینکه بیشترین ولادت مربوط به شهرستان شیراز و کمترین میزان مربوط به شهرستان جویم است، یادآور شد: در سال گذشته در سطح استان فارس تعداد 58هزار و 919 واقعه ولادت و تعداد 31هزار و 44 واقعه فوت ثبت شده است. 
این مقام مسئول اضافه کرد: نرخ رشد طبیعی جمعیت فارس با توجه به میزان ولادت و فوت ثبت شده در سال 1400 شش دهم درصد بوده است. 
مدیرکل ثبت احوال استان فارس همچنین اضافه کرد: در سال 1400 بیش از 10هزار واقعه طلاق ثبت شده که بیشترین میزان ثبت شده مربوط به شهرستان‌های شیراز، مرودشت، داراب و جهرم است. 
متأسفانه بر اساس اعلام نظر کارشناسان، فارس در حوزه جمعیت رشد خوبی ندارد و روند سنی جمعیت استان از جوانی به سمت سالمندی است. این در حالی است که بر اساس اعلام سید وحید حسینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فارس نخستین استانی است که قرارگاه جمعیتی آن پیش از سایر استان‌ها تشکیل شده است و برای این موضوع اعتباری 12هزار میلیارد تومانی به عنوان سهمیه اختصاص داده شده است. 
وی معتقد است سهمیه استان باید بیش از این باشد و در این حوزه نیاز به افزایش اعتبارات است؛ چراکه در این حوزه محرومیت برعکس تلقی می‌شود و در جایی مثل سیستان و بلوچستان نیازی به تشویق در صیانت جمعیت نداریم، اما در استان‌هایی همچون فارس از نظر فکری، با فقر فرهنگی در مسئله جمعیت مواجه هستیم و نیازمند اختصاص بیشترین بودجه به این حوزه هستیم. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز معتقد است در این حوزه باید بیشترین بودجه به شهرهای شیراز، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز اختصاص یابد؛ چراکه این شهرها در صیانت جمعیت دارای محرومیت بیشتر و نیازمند راهکارهای تشویقی بیشتری هستند. 
هزینه‌های بسیار بالا در خصوص درمان ناباروری و عدم هماهنگی بانک‌ها در موضوع پرداخت وام فرزندآوری به خانواده‌ها موجب شده تا بسیاری از خانواده‌ها با بحران‌های بسیاری مواجه شوند. این در حالی است که باید این موضوع را مدنظر داشت که طلاق، باروری بالقوه زوجین را کاهش خواهد داد که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی دیگر را به بار آورد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، برای رفع و کاهش طلاق در استان که از سویی می‌تواند زمینه ازدواج را فراهم کند، نیازمند توجه بیشتر به مسئله بیکاری جوانان با تحصیلات دانشگاهی هستیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی