[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

چیزهایی که نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار داد، روزنامه شیراز نوین

امروزه انسان‌ها برای انجام کارهای روزمره داخل منزل از وسایل الکتریکی زیادی کمک می‌گیرند و این وسایل زندگی‌ها را بسیار آسان‌تر کرده، ولی معایبی نیز دارد.
به گزارش نمناک، امروزه با افزایش مشغله‌ها و عدم فرصت کافی برای انجام کارهای خانه سر وکله انواع و اقسام ماشین در آشپزخانه‌ها پیدا شده است. ماشین ظرفشویی از ضروری‌ترین لوازم برای افراد پرمشغله است که ظرف‌های کثیف را می‌شوید و تمیز می‌کند.
تنها کاری که با داشتن ماشین ظرفشویی باید انجام دهید، این است که ماشین را پر از ظرف کنید، پودر شوینده را اضافه کنید، چرخه شست‌وشو را تنظیم کنید و دکمه «روشن» را فشار دهید تا کلی در وقت شما صرفه‌جویی شود.
اگرچه ماشین ظرفشویی زندگی را راحت‌تر کرده اما نباید همه ظروف را با ماشین ظرفشویی شست و باید برخی ظروف را در این ماشین قرار ندهید. در این بخش از نمناک ظروفی را که نباید با ماشین ظرفشویی بشویید را آورده‌ایم.
قاشق چوبی، کاسه و تخته برش بامبو
سختی مواد شوینده ماشین‌های ظرفشویی سبب خشک شدن چربی طبیعی ظروف چوبی و تخته‌های برش می‌شوند. خشک شدن و از بین رفتن این چربی‌ها موجب می‌شود که چوب شروع به ترک خوردن کند. اقلام چوبی باید به سرعت با یک شوینده ملایم و آب گرم شسته شوند.
اجازه ندهید خیس بخورند زیرا خیس خوردن می‌تواند باعث متورم شدن و تغییر شکل چوب شود و اگر احساس می‌کنید نیاز به ضد عفونی دارند، از محلول ملایم سفید کننده کلر و آب گرم به نسبت  یک چهارم فنجان سفید کننده و یک دوم گالن آب استفاده کنید.
درب‌های زودپز
شما می‌توانید دیگ زودپز را در ماشین ظرفشویی بگذارید اما هرگز نباید درب زودپز را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید زیرا درپوش دارای سوپاپ‌هایی است و عملکرد ماشین ظرفشویی می‌تواند ذرات کوچکی از غذا را به داخل سوپاپ‌ها وارد کند. اگر این سوپاپ‌ها گرفته باشند، هوا از آن‌ها خارج نشده و زودپز می‌ترکد.
همچنین مواد شیمیایی سخت می‌توانند به نوار لاستیکی یا سیلیکونی درب آسیب برسانند.
چاقو آشپزخانه
لبه‌های تیز چاقو می‌توانند روی پوشش محافظ قفسه‌ها و سبدها خراش ایجاد کنند و باعث ایجاد زنگ زدگی شوند، ثانیاً، چاقوهای تیز هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی خطرناک هستند و اگر مراقب نباشید به شما آسیب می‌رسانند.
مواد شوینده سخت ماشین ظرفشویی می‌تواند لبه‌های تیز را کدر کرده و باعث شکافتن دسته‌های چوبی شود، پس بهتر است انواع چاقوهای آشپزخانه را با دست بشویید.
رنده‌ها و الک
هر وسیله آشپزخانه‌ای که لبه تیزی دارد، نباید در ماشین ظرفشویی قرار گیرد. رنده‌ها و الک‌ها می‌توانند پوشش پلاستیکی روی قفسه‌ها را خراش دهند و موجب زنگ زدگی شوند. رنده دارای سوراخ‌های کوچک است پس اگر آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید، جریان آب نمی‌تواند همه ذرات غذا را بشوید و باز هم به شست‌وشوی دستی برای نتیجه بهتر نیاز خواهید داشت.
ظروف آشپزی چدنی
اگر از تابه‌های چدنی به درستی مراقبت شود، برای مدت زیادی دوام می‌آورند. برای اینکه چدن زنگ نزند و غذا نچسبد، از روغن در ساخت آن استفاده می‌شود.
وقتی ظروف چدنی داخل ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرد، مواد شوینده و آب زیاد چربی آن را از بین می‌برد و چدن را غیر قابل استفاده می‌گذارد و فرایند روغنی شدن باید کاملاً از نو شروع شود. این امر در مورد قابلمه‌ها و تابه‌های چدنی که دارای لعاب بیرونی هستند نیز صدق می‌کند.
ظروف آلومینیومی
گذاشتن ظروف آلومینیومی ‌در ماشین ظرفشویی سبب تیره و کدر شدن و بروز لکه‌های سفید روی سطح ظروف می‌شود. اگر آلومینیوم آنودایز نشده باشد، شوینده‌های سخت می‌توانند باعث ایجاد شکاف و خوردگی شوند. اگر این ظروف برچسب «قابل شست‌وشو داخل ماشین ظرفشویی» داشته باشند، نیز بهتر است آن‌ها را با دست بشویید.
اگر می‌خواهید تغییر رنگ و لکه‌ها را از بین ببرید، خمیری از کرم تارتار و آب گرم تهیه و خمیر را روی قابلمه بزنید و به یاد داشته باشید که دفعه بعد با دست بشویید!.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی