[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

ابداع لیزر اتمی که همیشه روشن می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

فیزیکدانان یک لیزر اتمی ‌ابداع کرده‌اند که می‌تواند برای همیشه روشن بماند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، قوانین مکانیک کوانتومی ‌نشان می‌دهد ذراتی مانند اتم‌ها باید به عنوان موج در نظر گرفته شوند و می‌توان از لحاظ تکنیکی لیزرهای اتمی ‌ساخت که حاوی امواجی هماهنگ از مواد باشند اما مشکل اصلی تداوم بخشیدن به امواج ماده است تا بتوان از آن‌ها استفاده کرد. 
گروهی از فیزیکدانان آمستردام نشان داده‌اند با دستکاری مفهوم مربوط به زیربنای لیزر اتمی‌(میعان بوز- اینشتین، یا به اختصار BEC) می‌توان این کار را انجام داد. پژوهشگران اکنون توانسته‌اند چالش مهم ایجاد یک میعان ماندگار بوز- اینشتین را حل کنند. فلوریان شرک رهبر ارشد تیم در بیانیه‌ای در این باره می‌نویسد: در آزمایش‌های پیشین، خنک‌سازی تدریجی اتم‌ها در یک مکان انجام شد. ما تصمیم گرفتیم گام‌های خنک‌سازی در تنظیمات خود را به جای زمان در بُعد فضا گسترش دهیم. به عبارت دیگر کاری کنیم تا اتم‌ها حین گذراندن مراحل متوالی خنک شدن، حرکت کنند.
در نهایت اتم‌های بسیار خنک به قلب آزمایش یعنی نقطه‌ای رسیدند که بتوان از آن‌ها برای ایجاد امواج هماهنگ از مواد در میعان بوز- اینشتین استفاده کرد. به این ترتیب می‌توان فرایند مذکور را به طور مداوم ادامه داد. 
هرچند این ایده ساده به نظر می‌رسد اما در عمل این طور نبود. به هرحال محققان پس از سال‌ها تلاش موفق شدند یک جریان مداوم از میعان بوز- اینشتین ایجاد کنند و امیدوارند از لیزر ساخته شده برای ایجاد یک اشعه ثابت از ماده استفاده کنند. اگر آن‌ها بتوانند لیزرهایی بسازند که نه تنها برای همیشه روشن می‌ماند و کار می‌کند، بلکه اشعه‌ای ثابت و ماندگار نیز تولید می‌کند، موارد استفاده فراوانی خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی