[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

تغییرات بنیادین و ساختاری، مهم تر از نتیجه گیری در کوتاه مدت، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
ظهر دیروز(سه‌شنبه) در محل باشگاه فجرشهید سپاسی شیراز، جلسه‌ای چندساعته با حضور سردار بوعلی فرماندهی سپاه پاسداران استان فارس، محمدحسین مفتاحی مدیرعامل باشگاه و اعضای هیئت مدیره برگزار شد تا در خصوص انتخاب سرمربی تصمیم نهایی گرفته شود.
تا زمان نگارش این مطلب، نتیجه جلسه اعلام نشده بود اما گمانه زنی‌هایی در مورد انتخاب نهایی وجود دارد. به نظر می‌رسد وحید رضایی و مهدی رجب‌زاده و داود سیدعباسی شانس بیشتری برای به دست گرفتن سکان هدایت فجر دارند و از بین دو یا سه گزینه‌ای که در نهایت به مرحله نهایی برسند، کسی که بهتر با شرایط باشگاه کنار بیاید به عنوان مسئول فنی زردپوشان در فصل 02-1401 انتخاب خواهد شد.
اما فارغ از اینکه چه کسی هدایت فجر را به عهده بگیرد، در نظر گرفتن چند موضوع توسط مدیران باشگاه می‌تواند فجر را در مسیر بازسازی و بازگشت به روزهای اوج قرار دهد.
نکته نخستی که باید همه هواداران و دست اندرکاران و رسانه‌ها مد نظر قرار دهند این است که فجر بالاخره پس از سال‌ها دوری، توانست حضور در لیگ برتر را تجربه کند و متوجه تفاوت‌های بسیار زیاد فوتبال امروز با یک دهه قبل که فجر به عنوان یک تیم منسجم و خوب در آن سطح فوتبال کشور فعالیت می‌کرد، بشوند. عطش زیادی برای بازگشت فجر به لیگ برتر وجود داشت و حالا این عطش خوابیده، با کسب تجاربی فراوان و البته نه چندان شیرین. پس امروز بهترین زمان برای پوست اندازی و حتی شروع از صفر است!
حالا  همه به خوبی دریافته‌اند که صرف صعود به لیگ برتر بدون اینکه پیش زمینه‌هایش فراهم باشد، آن قدرها هم که به نظر می‌رسد مطلوب نیست. اینکه به لیگ برتر بروی اما حتی یک زمین مناسب برای بازی نداشته باشی یا بودجه لازم برای جذب بازیکنانی برای مقابله با سایر تیم‌ها برایتان فراهم نشود و خیلی مشکلات مالی و غیرمالی دیگر، نشان می‌دهد که پیش از برنامه‌ریزی برای صعود، باید برای ایجاد بستر مناسب برنامه‌ریزی کرد.
یکی از مهمترین کارهایی که فجر در دوره جدید خود باید مد نظر قرار دهد، بازگشت به روزهای اوج در زمینه تیم‌های پایه است. فجر می‌تواند از بودجه تیم بزرگ‌سالان کاسته و به تیم‌های پایه تزریق کند. اگر این کار با آینده‌نگری مطلوبی انجام شود، پشتوانه‌سازی بسیار خوبی برای سال‌های بعد صورت می‌گیرد و فجر علاوه بر استفاده از بازیکنانی که خودش آن‌ها را پرورش داده، می‌تواند از فروش بخشی از همین بازیکنان، وضعیت مالی خود را نیز ارتقا دهد.
الگو برداری از باشگاه‌های هلندی و فرانسوی یا حتی برخی باشگاه‌های داخلی، یکی از کارهای مهمی ‌است که باید در این باشگاه شیرازی انجام شود تا حتی در صورت نتیجه نگرفتن در یکی دو سال پیش رو، بتوانیم به آینده دور و نزدیک باشگاه امیدوار باشیم.
همزمان با بازسازی تیم‌های پایه، یک عمل مثبت دیگر نیز خود به خود انجام می‌شود و آن مقابله با برخی آفات است. معضل‌هایی مثل اجاره دادن تیم‌های پایه و دریافت پول از خانواده بازیکنان و در نتیجه تبعیض بین بچه‌های بی‌پول و پولدار، با بازسازی و بهسازی تیم‌های پایه به سرعت از بین می‌رود که خود یک گام بلند در راه موفقیت محسوب می‌شود.
پرورش چند بازیکن برای حضور طولانی مدت در تیم فجرشهیدسپاسی، یکی دیگر از کارهای مهمی ‌است که باید رخ دهد تا فجر در آینده نزدیک بتواند شاکله خود را با بازیکنانی ثابت، برای چندین فصل حفظ کند. با انجام این کار بزرگ، دیگر شاهد تغییرات بسیار زیاد در طول هر فصل نخواهیم بود، تغییراتی  که به واسطه اتکا به بازیکنان سرباز، ناخواسته اتفاق می‌افتاد و باعث می‌شد که این تیم هیچ گاه ثبات لازم برای حضور مداوم در رتبه‌های بالای لیگ برتر را حتی در سال‌های خوب خود نداشته باشد.
مقابله با باندبازی، اجازه ایجاد کانون هواداری مستقل و فعال، ساماندهی تماشاگران با اصلاح ساختارهای موجود، تشکیل یک تیم قوی برای جذب منابع مالی، جمع کردن یک تیم رسانه‌ای خبره، ارتباط مداوم و گسترده با پیشکسوتان، کارشناسان و رسانه‌ها، توجه بیشتر به حضور پررنگ رسانه ملی در پرداختن به مسائل روز باشگاه و پای کار آوردن مسئولان و ارگان‌های مختلف برای کمک به باشگاه، از جمله دیگر مسائلی است که انتظار می‌رود با مدیریت جدید باشگاه شاهد آن‌ها باشیم.
مدیریت جدید باشگاه فجرشهید سپاسی در صورتی که بتواند این اصلاحات ساختاری را در باشگاه انجام دهد، حتی در صورت نتیجه نگرفتن در کوتاه مدت، می‌تواند تأثیری بلند مدت و مثبت ایجاد کرده و نام خود را در تاریخ فوتبال شیراز ماندگار کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی