[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۷
  • دوره جدید

ربات‌ها بازی با خمیر را می‌آموزند، روزنامه شیراز نوین

انسان‌ها تنها موجوداتی نیستند که از بازی با خمیر لذت می‌برند. محققان دانشگاه MIT CASAIL سیستمی ‌به نام «ربوکرفت»(RoboCraft) ابداع کرده‌اند که به ربات‌ها چگونگی کار با خمیر بازی را می‌آموزد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، این پلتفرم نخست تصاویری از شکل(مانند حروف الفبا) ثبت می‌کند و در مرحله بعد آن را به عنوان یک خوشه از ذرات به هم متصل در نظر می‌گیرد.
سپس ربات با استفاده از یک شبکه عصبی مبتنی بر فیزیک پیش‌بینی می‌کند دو انگشت چگونه کره‌های ایجاد شده را دستکاری می‌کنند تا نتیجه دلخواه به دست آید. یک الگوریتم پیش‌بینی نیز به دستگاه کمک می‌کند اعمالش را برنامه‌ریزی کند.
این فناوری در مدت زمان کمی ‌نتایج دلخواه را ایجاد می‌کند. ربات فقط به ۱۰ دقیقه تمرین نیاز دارد تا عملکرد خود را به اندازه انسان‌هایی که از راه دور آن را کنترل می‌کنند، ارتقا دهد یا حتی از آن‌ها بهتر کند.
این درحالی است که ربات‌ها به طور معمول برای کنترل اشیایی که شکل خاصی ندارند با چالش روبه‌رو هستند.
البته ربات‌هایی که با سیستم «ربوکرفت» آموزش دریافت می‌کنند، نمی‌توانند مجسمه‌هایی خیلی دقیق و با جزئیات بسازند. نتایج فعالیت آن‌ها همچنان غیر دقیق است و ربات همچنان فقط با استفاده از ۲ انگشتش کار می‌کند.
محققان معتقدند این فناوری در آشپزخانه بسیار کارآمد خواهد بود. ربات‌های آشپز می‌توانند مسئولیت بیشتری بر عهده گیرند. این فناوری به تدریج و درآینده به سالمندان و افراد دچار مشکلات حرکتی کمک می‌کند تا برخی وظایف خانه‌داری را انجام دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی