[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

پایه‌ریزی دانش‌بنیان‌ها از دبستان ، روزنامه شیراز نوین

وزیر آموزش وپرورش ضمن تأکید بر اینکه باید برای اجرای سند تحول بنیادین جدی باشیم، به روند اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: طرح رتبه‌بندی فقط شعار بود و همان‌ها که تا دیروز این طرح را اجرا نمی‌کردند، امروز مدعی شده‌اند که چرا دیر اجرا می‌شود.
به گزارش ایرنا، یوسف نوری در جمع منتخبانی از فرهنگیان فارس افزود: در پاسخ به این افراد باید بگویم که اولاً طرح رتبه‌بندی اگر دیر هم اجرا می‌شود، تأخیر آن از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ است. ثانیاً اعتبار آن ۲۰هزار میلیارد تومان نبوده است؛ بلکه مصوبه آن ۶هزار میلیارد تومان برای سه سال بوده است.
نوری ادامه داد: این تأخیر در اجرایی شدن طرح رتبه‌بندی طبیعی است. ابهاماتی در این طرح وجود دارد که در حال پیگیری است و قطعاً این طرح به مرحله اجرا می‌رسد. اما از معلمان خواهشمندیم با علم این موضوع را دنبال کنند.
این عضو کابینه گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه همواره پیگیر بوده‌اند و شورای نگهبان هم به احترام این نقش معلمان در ساخت تمدن نوین اسلامی، همکاری کرد. 
وزیر آموزش وپرورش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ به نام تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین، گفت: آموزش و پرورش باید اهداف خود را با توجه به شعار سال پیش ببرد؛ جامعه دانش‌بنیان در دوره پیش دبستانی و دبستان شکل می‌گیرد. 
وی در ادامه اظهار کرد: باید امر تعلیم و تربیت را با انسجام درونی و ارتباط با بیرون پیش ببریم.
نوری با بیان اینکه دانش‌آموزان قرنطینه‌ای به درد جامعه ما نمی‌خورند، گفت: دانش‌آموزان را باید برای آینده تربیت کنیم. دانش‌آموزان باید در اماکن تاریخی و فرهنگی و شهرستان‌های مختلف حضور پیدا کنند.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش باید اهداف خود را با توجه به شعار سال پیش ببرد. جامعه دانش‌بنیان در دوره پیش از دبستان و دبستان شکل می‌گیرد و پایه ریزی جامعه دانش‌بنیان از دوران دبستان شکل می‌گیرد. او با بیان اینکه سطح آموزش و پرورش را باید ارتقا دهیم، گفت: همه مخترعان و شهدای مدافع حرم در مدارس تربیت شده‌اند و نسل‌های آینده به ویژه نسل دهه نودی آماده‌اند که این تمدن رضوی و انقلاب اسلامی را به قله‌های جهان برسانند و این، اتفاق خواهد افتاد.
نوری گفت: در بحث ساختمان و تجهیزات در سازمان نوسازی مدارس اقدامات خوبی انجام شده و دولت در سفرهای استانی حدود هشت‌هزار میلیارد تومان افزون بر اعتبارات برای تکمیل طرح‌ها اختصاص 
داده است.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در حال حاضر به دنبال خلق منابع جدید هستیم؛ به عنوان مثال وزارت نفت برای دانش‌بنیان‌ها از ظرفیت آموزش و پرورش کمک گرفته و قرار است هنرستان‌های جوار صنعت نفت راه‌اندازی شود.
نوری گفت: وزارت جهاد کشاورزی نیز مصوبه دانش‌بنیان را ارائه کرده است و مقرر شده که هنرستان‌ها هوشمند شوند و تسهیلاتی در اختیار آنها قرار بگیرد. با همکاری وزارت بهداشت و درمان قرار است نیروهای کاردرمانی را به عنوان بهیار و پرستار در هنرستان‌ها فعال کنیم.
عسکری در خصوص تعویق در پرداختی‌های مربوط به حق‌التدریسی‌ها یادآور شد: قضیه ارز ترجیحی باعث شد که پرداخت یارانه‌ها در اولویت قرار بگیرد و با کمبود نقدینگی و تأخیر در پرداخت حق‌التدریسی‌ها روبه‌رو شویم که احتمالاً در این ماه پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: مصوبه‌ای انجام شد که بر اساس آن قرار است نخبگان را بدون آزمون در آموزش و پرورش جذب کنیم. ۳۴هزار و ۷۱۳ نفر استخدامی داریم. 
وی با بیان اینکه منت بر سر معلم نباید گذاشت، گفت: مشکل بلاتکلیفی معلمان در زمینه‌های مختلف از جمله بحث استخدامی را تا آنجا که می‌توانستیم برطرف کردیم.
وی با اعتقاد به اینکه نقش معلمان در دوران کرونا انکارناپذیر است، گفت: افزایش حقوق نیروهایی که از حقوق پایینی برخوردار بودند، اتفاق خوبی بود که در طول این مدت رقم خورد.
نوری عنوان کرد: اجازه نمی‌دهم که صدا و سیما در مسائل مربوط به حقوق و مزایا ورود کند. اجازه نمی‌دهم که آموزش و پرورش محمل کنکور شود. آموزش و پرورش باید کار تعلیم و تربیت خود را انجام دهد و این وظیفه دانشگاه است که یک سیستم یا نظام را برای جذب دانشجو ایجاد کند.
وی گفت: حکمرانی آموزش و پرورش این است که حسابش معلوم باشد، کجاست و چگونه است. هیچ مؤسسه ای حق تعیین تکلیف برای آموزش و پرورش ندارد. اگر ببینم که مؤسسه‌ای برای آموزش و پرورش تعیین تکلیف می‌کند، بلافاصله در شورای نظارت عزلش خواهم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی