[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

در تربیت نسل جدید، قوی‌تر عمل شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، با اشاره به رفتار هنجارشکنانه افراد بدحجاب در بلوار چمران شیراز، گفت: نهادهای تربیتی و دستگاه‌های متولی باید با قدرت وارد میدان شوند و برای نوجوانان و جوانان برنامه‌های ارشادی و تربیتی 
داشته باشند.
به گزارش ایرنا، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز افزود: در کنار شناخت دقیق علت و منشأ بروز چنین مشکلات و اتفاقاتی، باید بکوشیم که چنین خطاهایی به رفتار دائمی تبدیل نشود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس ادامه داد: اگر جامعه‌ای بخواهد معنوی محسوب شود، باید از خود و اجتماع مراقبت کند که مراقبت از هرکدام نیز نکاتی دارد که باید به آنها توجه شود.
امام جمعه شیراز افزود: در این بین هر یک از افراد و گروه‌های جامعه نقشی بر عهده دارند که نقش آفرینی هر یک از این گروه‌ها به ویژه بانوان در موضوع ترویج حجاب و عفاف ضروری است.
آیت الله دژکام گفت: نگرانی دلسوزانه را باید شفاف و برجسته به نسل جوان و نوجوان منتقل کرد. امر به معروف و نهی از منکر شفقت است، نه جبارانه. امر به معروف از روی دلسوزی و نگرانی است و باید این دلسوزی به طرف مقابل منتقل شود و مدیران اجتماعی هم که به دنبال مدیریت بر پایه اصول اسلامی هستند، باید به این موارد توجه کنند.
وی ادامه داد: اتفاقی که در شیراز روی داد که در آن عده ای نوجوان چهارچوب عفاف و حجاب را رعایت نکردند، واقعیتی است که در گوشه‌ای از این شهر رخ داده، اما دقت برای شناخت درست این واقعیت مستلزم چند نکته است‌.
نماینده ولی فقیه در فارس بیان کرد: در گام نخست باید پی ببریم که مشکل کار کجاست؛ چون اگر مشکل شناخته نشود نمی‌توان درمان مناسبی برای آن به کار گرفت.
آیت الله دژکام گفت: امروز با یک جنگ ترکیبی مواجه هستیم و ضرورت دارد که این مسئله را از جهات مختلف مورد توجه قرار دهیم تا با مشکل مواجه نشویم.
وی افزود: یک وجه این ماجرای هنجارشکنانه فرهنگی است؛ یعنی عده‌ای از نوجوانان ما رفتار صحیح اجتماعی را نمی‌دانند که آگاهی‌بخشی در این زمینه نیازمند کار اخلاقی و تربیتی است و باید برای آن تدبیری اندیشید.
امام جمعه شیراز ادامه داد: جهت دیگر این ماجرا می‌تواند سیاسی باشد. البته در جنگ نرم دشمن تردیدی نیست، اما اگر در این ماجرا با یک مسئله سیاسی و امنیتی مواجه باشیم، نوع رفتار ما باید متفاوت از زمانی که مسئله اخلاقی است، باشد.
او افزود: همه به ویژه خانواده‌ها باید در امر تربیت کمک کنند. در این مسئله یک رویکرد ضدانقلاب نیز وجود دارد؛ رویکردی که از هر ابزار و رویدادی برای تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند. سیاسیون در این مسئله تقوا را رعایت کنند و این را ابزاری برای ضربه زدن به یک گروه و جریان قرار ندهند؛ چون تأثیر کار تربیتی کم می‌شود.
وی گفت: از طرفی با کسانی نیز که می‌خواهند یک مسئله اخلاقی و رفتاری را به وسیله‌ای برای دشمنی با نظام و ضربه زدن به کشور و نظام تبدیل کنند، برخورد می‌شود.
در پی نشر تصاویر گردهمایی بلوار چمران شیراز و جریحه دار شدن احساسات متدینان، دیروز جمعه اجتماع و راهپیمایی با عنوان حامیان حریم حیا، غیرت و حجاب در شیراز در واکنش به شدت یافتن هنجارشکنی‌های اخلاقی و فرهنگی در سومین حرم اهل بیت(ع) و مطالبه از دستگاه‌های متولی امر فرهنگ برگزار شد.
این راهپیمایی جمعه سوم تیرماه پس از اقامه نمازجمعه از محل شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی