[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

دنبال رونق تولید هستیم ، روزنامه شیراز نوین

به مناسبت هفته قوه قضائیه و همزمان با دهه گرامیداشت تولید و تجارت، رئیس کل دادگستری استان فارس با همراهی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون قضایی و دبیر ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید دادگستری فارس و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، با حضور در ساختمان خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی شیراز، ضمن بازدید از این مرکز، در جمع صنعتگران شهرک‌های صنعتی حضور یافت و در سخنانی بر حمایت دادگستری فارس از بخش‌های تولیدی و صنعتی تأکید کرد.
به گزارش شیرازنوین، حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی، با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی برنامه‌های قوه قضائیه طی چند سال اخیر حمایت همه جانبه قضایی و حقوقی از واحد‌های تولیدی بوده است، گفت: مجموعه قضایی استان فارس همسو با این سیاست‌های برنامه تحول قوه قضائیه تلاش کرده است تا با بازگرداندن واحد‌های تولیدی دارای مشکل به چرخه تولید و رفع موانع حقوقی و قضایی آنان، سهم بسزایی در تولید و اشتغال داشته باشد. حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با اعلام اینکه همه توان خود را در مجموعه قضایی استان معطوف تحقق شعار سال و رفع دغدغه‌های حقوقی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خواهیم کرد، گفت: پرداختن به موضوعات اقتصادی گرچه از جمله تکالیف ذاتی دستگاه قضایی نیست، اما برداشتن موانع از جمله موانع حقوقی و قضایی از پیش پای تولیدکنندگان منجر به رونق کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و اشتغال نیروهای مولد جامعه خواهد شد که همین امر زمینه کاهش گرایش افراد به ارتکاب جرم و آسیب‌های اجتماعی را فراهم خواهد کرد.
وی همچنین با بیان اینکه برخی اراضی در شهرک‌های صنعتی سال‌هاست به صورت راکد رها شده و کار خاصی در آنها انجام نشده و از طرف دیگر بسیاری از صنعتگران و متقاضیان با مشکل کمبود فضا و زمین روبه‌رو هستند، بر عزم قاطع دادگستری برای خلع ید این اراضی با هدف آزادسازی و واگذاری به متقاضیان واقعی تأکید کرد و گفت: این اراضی باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.
رئیس کل دادگستری فارس از مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس خواست لیست واحدهای صنعتی مشکل دار به دادگستری کل ارسال شود تا به صورت هفتگی این مشکلات بررسی شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این جلسه از تشکیل کمیته صیانت از اراضی صنعتی در دادگستری کل فارس خبر داد و گفت: در این کمیته مسائل مربوط به اراضی صنعتی بررسی و پیگیری قضایی می‌شود.
بحرینی با بیان اینکه مدعی اول اراضی واگذارشده راکد ما هستیم و در این زمینه نظارت و پیگیری می‌کنیم، گفت: اراضی رها شده و راکد باید در اسرع وقت تعیین تکلیف و فسخ شود و افرادی نیز که زمین را دریافت و ساخت و ساز جزئی انجام داده و سپس رها کرده اند نیز ضمن بازپس‌گیری اراضی، خسارت‌های وارد شده به زمین نیز از آنها 
دریافت می‌شود.
وی افزود: در این زمینه کارگروهی تشکیل شده و در صورتی که ساخت و سازها دارای پیشرفت باشد و اهلیت افراد نیز ثابت شود و دلایل قابل قبول و توجیه کننده‌ برای عدم پیشرفت کار ذکر شود، با اخذ تعهد و دریافت ضمانت، مهلتی محدود برای تکمیل و بهره برداری اعطا شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در ادامه با بیان اینکه دادگستری فارس رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی را به صورت جدی پیگیری می‌کند، گفت: در سال گذشته مشکلات ۱۹۰ واحد صنعتی و تولید با همکاری با سایر دستگاه‌ها رفع شده و این روند امسال نیز تداوم دارد.
بحرینی اضافه کرد: در زمینه راه اندازی واحدهای راکد و ارتقای ظرفیت آنها و نیز کمک به دانش‌بنیان‌ها از ظرفیت‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استفاده می‌شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز گفت: خط قرمز ما مقابله با اراضی راکد است که بدون هیچ دلیلی سال‌هاست رها شده اند و فعالیتی در آنها انجام نشده است.
سید مصطفی هاشمی با تشکر از همراهی رئیس‌کل دادگستری استان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و سایر معاونان دادگستری کل برای رفع مشکلات واحد‌های صنعتی و اهتمام ویژه برای فسخ و خلع ید اراضی راکد گفت: با این همکاری خوب و سازنده و دیدگاه رئیس کل دادگستری فارس در زمینه تولید و صنعت، مقابله با دلالان و سودجویان اراضی شهرک‌های صنعتی شدت گرفته و کار احیای واحدهای راکد و افزایش ظرفیت تولید نیز با سرعت خوبی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه برای طرح‌های توسعه ای واحدهای صنعتی فعال، در صورت وجود اراضی در جوار کارخانه، بدون مزایده واگذار می‌کنیم، افزود: واحدهای دانش‌بنیان نیز معاف از مزایده هستند. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: در دستورالعمل جدید واگذاری اراضی در شهرک‌های صنعتی برای واحدهایی که در شهرک صنعتی به صورت اجاره ای فعالیت می‌کنند، با داشتن مدارک و لیست بیمه و نیز برای واحدهای فعال برای طرح‌های توسعه، امتیازاتی در مزایده قائل شده ایم. در این جلسه که مدیرکل هماهنگی اقتصادی استانداری و دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان نیز حضور داشتند، مشکلات ۲۴ واحد تولیدی و صنعتی بررسی شد.
همچنین رئیس کل دادگستری فارس و هیئت همراه از دو واحد تولیدی و صنعتی و یک واحد راکد که ۱۸ سال است اراضی وسیعی دریافت کرده اما با ساخت بخشی از سوله‌های نیمه کاره، رها شده، بازدید کرد. رئیس کل دادگستری فارس و هیئت همراه از مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی بزرگ شیراز بازدید کردند و با ظرفیت‌های این مرکز در حوزه‌های مختلف فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و مشاوران صنعتی آشنا شدند و از نمایشگاه دائمی محصولات واحدهای صنعتی بازدید کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی