[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

هشدار به والدین؛ گوشی و تبلت را از کودکان خود دور کنید، روزنامه شیراز نوین

گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر وسایلی که به اینترنت متصل می‌شوند، جایگاه ویژه‌ای در زندگی روزمره ما پیدا کرده‌اند، به‌طوری ‌که ما واقعاً نمی‌توانیم از آن‌ها صرف نظر کنیم. امروزه حتی بچه‌های کوچک نیز از طرفداران پَر و پا قرص گوشی‌های هوشمند هستند.
به گزارش بهداشت نیوز، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که بچه‌ها و به‌ویژه خردسالان در معرض بیش از حد گوشی‌ها و تبلت‌ها قرار بگیرند. متخصصان روانشناسی کودک،‌ همواره اعتیاد بچه‌ها به این وسایل الکترونیکی را هشدار می‌دهند و از والدین عاجزانه تقاضا می‌کنند که نسبت به این قضیه حساسیت ویژه‌ای داشته باشند.
گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها؛ مشکلی برای سلامت جمعی
گوشی‌های هوشمند و سایر اشیاء متصل مانند تبلت‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند. چه در زندگی خصوصی، حرفه‌ای و چه حتی در تعطیلات، هیچ کس نمی‌تواند بدون این اشیاء گران‌بهای پیشرفته دوام بیاورد و از آن‌ها صرف نظر کند. حتی جوان‌ترین افراد نیز تمایلی بیش از حد به این وسایل دارند، به‌طوری‌ که این وضعیت نوعی وابستگی خاص و چه بسا اعتیاد ایجاد می‌کند و قطعاً در دراز مدت بر سلامت عمومی ‌بدن تأثیرات غیرقابل جبرانی خواهد گذاشت! 
براساس تحقیقاتی که اخیراً صورت گرفته است، افراد 15 تا 24 ساله، هر کدام به‌طور متوسط 73 دقیقه در روز را به گشت و گذار در اینترنت اختصاص می‌دهند و عموماً دسترسی آن‌ها به اینترنت از طریق گوشی‌های هوشمند است. جالب است بدانید که این عدد روز به روز افزایش می‌یابد!
اما در این میان، بچه‌های کوچک‌تر در چه وضعیتی و در کجای مسیر هستند؟ از آنجا که مغز بزرگ‌سالان تکامل یافته است،‌ در عمل این قشر کمتر مستعد اعتیاد به گوشی‌های هوشمند هستند اما این قضیه در مورد کودکان به هیچ عنوان صادق نیست! 
بدون شک مغز کودکان و به‌طور خاص خردسالان، نسبت به پیامدهایی که قرار گرفتن بیش از حد یا حتی اعتیاد به صفحه نمایش می‌تواند ایجاد کند، حساس‌تر است چون مغز آن‌ها تا تکامل کامل راه درازی در پیش دارد!
اثرات تشعشعات تلفن‌های هوشمند و سایر تلفن‌های همراه منجر به اختلال در تمرکز می‌شود. البته لازم به ذکر است که اختلال خواب، میگرن یا حتی سرطان نیز از دیگر عوارض وابستگی به تلفن‌های هوشمند به شمار می‌روند. موفقیت تحصیلی کودکان در ادامه این عادت بد، به شدت مختل می‌شود.
علاوه بر این، جالب است بدانید که استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای مصرف شخصی در مدارس ابتدایی و راهنمایی کشور فرانسه از آغاز سال تحصیلی 2018 ممنوع شده است.
مطالعه‌ای اخیراً انجام شده‌ و در آن اثرات مضر استفاده از گوشی‌های هوشمند، به‌ویژه در میان جوان‌ترین افراد جامعه مورد بررسی قرار گرفته است.
این مطالعه توسط دو دانشگاه آمریکایی انجام شده است. براساس آن، میان کاهش انگیزه در نوجوانان آمریکایی و زمان اختصاص داده شده به وسایل ارتباطات الکترونیکی و صفحه نمایش از جمله گوشی‌های هوشمند و سایر تبلت‌ها، رابطه‌ای تنگاتنگ وجود دارد.
این تحقیق اثبات کرد که انگیزه بالا و حال خوب روحی، وقتی که نوجوانان زمان بیشتری را روی صفحه‌های‌نمایش خانگی می‌گذراندند، پایین‌تر بوده است.
محققان این مطالعه، پروفسور ژان تونگ و کیثکَمپبل، بر این باور هستند که زمان صرف شده روی تلفن‌های هوشمند یک علت جدی اما قابل پیشگیری در شکل‌گیری مشکلات سلامت روان محسوب می‌شود و لازم است تا مجموعه عواملی که در نهایت سلامت روان بچه‌ها را تهدید می‌کنند، شناسایی شوند.
به عقیده این متخصصان، والدین و معلمان باید زمانی که بچه‌ها در حین تماشای تلویزیون، مطالعه، گفت‌وگو با دیگران، غذا خوردن یا حتی ورزش کردن صرف جست‌وجوی آنلاین بر روی گوشی‌های هوشمند خویش می‌کنند، با درایت کامل مدیرت کنند و چه بسا کاهش دهند.
این مطالعه همچنین نشان داد که حتی استفاده متوسط از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به مدت چهار ساعت در روز، زیان به نسبت بالاتری دارد نسبت به زمانی که بچه‌ها کم‌تر از یک ساعت در روز را به این قضیه اختصاص می‌دهند. درحقیقت حتی استفاده کم از این گوشی‌ها نیز ضررش بیشتر از فایده‌اش است و عملاً این وسایل فایده چندانی برای بچه‌ها ندارند و در نهایت این سلامت روان بچه‌ها است که قربانی می‌شود!
بنابراین، کودکان خردسالی که به‌طور منظم از گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها استفاده می‌کنند، نسبت به کودکانی که دسترسی کمتری به این اشیاء دارند یا اصلاً دسترسی ندارند، سریع‌تر عصبانی می‌شوند و از کوره در می‌روند. آن‌ها به سرعت صبرشان را از دست می‌دهند و در مواقع بحران، عملاً تسلطی بر خویش ندارند و نمی‌توانند خود را آرام و کنترل کنند.
در میان نوجوانان 14 تا 17 ساله‌ای که در این تحقیق حضور داشتند، بیش از چهار نفر از هر ده شرکت کننده (42.2درصد از شرکت‌کنندگان)، بیشتر از هفت ساعت در روز را روی یکی از صفحات نمایش خانگی سپری می‌کردند و در عمل، از انجام تکالیف مدرسه باز می‌ماندند.
در میان افراد 11 تا 13 ساله، از هر یازده نفر، یک نفر از آن‌ها (9درصد از شرکت‌کنندگان) روزانه یک ساعت را به یکی از صفحات هوشمند خانگی اختصاص داده بود و عجیب اینجا بود که حتی این یک ساعت به ظاهر کوتاه نیز کنجکاوی و علاقه به یادگیری چیزهای جدید را در وی مختل کرده بود!
علاوه بر این، اگر اعتیاد به صفحه نمایش ایجاد شود، این واقعیت که وقت خود را با تلفن هوشمند یا تبلت سپری کنند، به آن‌ها سرخوشی و حتی آرامش بی‌حد می‌دهد، به‌طوری‌ که بدون این وسایل هوشمند، آن‌ها به راحتی عصبانی می‌شوند و از کوره درمی‌روند، حالتی که در کوتاه‌مدت می‌تواند منجر به شکل‌گیری نوعی اضطراب در فرد شود.
از این رو، لازم و حیاتی است که والدین در وهله اول قوانینی دقیق و اساسی درخصوص زمان استفاده از این وسایل برای بچه‌ها وضع کنند و مهم‌تر از همه، اهمیت احترام به این قوانین را برای ایشان توضیح دهند و آن‌ها را از عواقب ناشی از نادیده گرفتن این قوانین مطلع سازند: اعتیاد به این وسایل هوشمند و پیامدهای ناگوار و غیرقابل جبرانی که این اعتیاد بر سلامت روحی و جسمی ‌آن‌ها خواهد داشت!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی