[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

مرمت ۲خانه ثبتی در بافت تاریخی- فرهنگی شیراز، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از مرمت بخش‌هایی از خانه‌های تاریخی فرهناک متعلق به دوره اوایل پهلوی و مینا متعلق به دوره قاجار در بافت تاریخی-فرهنگی شیراز با اعتبار 600میلیون ریال در سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: خانه تاریخی فرهناک متعلق به دوره اوایل پهلوی با کاربری مسکونی به شماره 16289 در تاریخ 24/8/1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. از ویژگی این بنا می‌توان به نوع پلان و معماری اثر اشاره کرد.
وی در خصوص خانه تاریخی مینا نیز گفت: این بنا متعلق به دوره قاجار به شماره 30907 در تاریخ 16/6/1391 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند. همچنین از مهم‌ترین ویژگی‌های این خانه علاوه بر قرارگیری اثر در محور توریستی بافت قدیم شیراز، می‌توان از ارزش‌های هنری شامل (آجرکاری، کاشی‌کاری، درک‌های ارسی، سقف‌های توفال کاری، ایوان ضلع شرقی با تزئینات چوبی، طاق نماهای کار شده با آجر و کاشی) و ارزش‌های معماری (چهار طرف ساخت، حیاط مرکزی و اتاقی به نام شربت خانه) نام برد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم اجرای عملیات سبک‌سازی و مرمت بام در خانه تاریخی مینا و مرمت سنگ ازاره و کف‌سازی در خانه تاریخی فرهناک، مرمت این دو خانه ثبتی با اعتباری بالغ بر 600میلیون ریال از محل اعتبارات ملی سال 96 در حال اجرا است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی