[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

رونق اشتغال‌زایی با حمایت از تولید، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
همزمان با گرامیداشت دهه تولید و تجارت، آیین افتتاحیه ۳ طرح صنعتی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شد. این مراسم صبح سه شنبه ۷ تیرماه با حضور معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در شهرک صنعتی بزرگ شیراز برگزار شد.
 تداوم عمران در شهرک صنعتی شیراز
مدیرعامل شهرک‌های صنعتی فارس از افتتاح دو واحد تولیدی با اشتغال 50 نفر و با اعتبار 80میلیارد تومان به مناسبت دهه صنعت و تجارت خبر داد.
سید مصطفی هاشمی در حاشیه بازدید از یک واحد صنعتی دانش‌بنیان، با اشاره به این موضوع که فرایند تولید با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شتاب می‌گیرد، خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی این مجتمع صنعتی ما را از واردات قطعات از کشورهای اروپایی بی نیاز کرده است و با فعالیت این مجموعه، گام بلندی در مسیر پشتیبانی از قطعات موردنیاز کارخانه‌های فولاد برداشته و از خروج ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه همزمان با سفر معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران شاهد بهره برداری از سه طرح عمرانی هستیم، خاطرنشان کرد: اعتبار این پروژه‌ها 15میلیارد تومان است و با بهره برداری از آنها شاهد ارتقای تصفیه خانه فاضلاب و بهبود وضعیت روشنایی شهرک صنعتی و آسفالت مسیرهای دسترسی در شهرک بزرگ صنعتی شیراز هستیم. مدیرعامل شهرک‌های صنعتی فارس از ارائه تسهیلات از طریق صندوق ضمانت وثیقه به بانک‌ها تا سقف هفت‌میلیارد تومان خبر داد و افزود: امیدواریم با ارائه این تسهیلات از مشکلاتی که تولیدکنندگان با آنها روبه‌رو هستند، کم شود. هاشمی با تقدیر از مساعدت‌های استاندار فارس به منظور گسترش زیرساخت‌ها و کاهش مشکلات تولیدکنندگان افزود: قرارداد انتقال آب شرب برای کارگران و کارخانه‌های صنایع غذایی منعقد شده است و امیدواریم تا دهه فجر این پروژه با حجم انتقال 40 لیتر بر ثانیه به بهره برداری برسد. او در پایان خاطرنشان کرد: با تعاملی که میان شرکت شهرک صنعتی بزرگ شیراز و توانیر و واحدهای صنعتی شکل گرفته، در تلاش هستیم در این حوزه کمترین آسیب به حوزه تولید وارد شود و صنایع نیز در این راستا بهترین همکاری را مبذول داشتند.
 اهمیت پشتیبانی از دانش‌بنیان‌ها
در ادامه معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از برنامه‌ریزی برای احداث هزار واحد کارگاهی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در امسال خبر داد و گفت: اولویت واگذاری این کارگاه‌ها که عملیات اجرایی برخی از آنها نیز آغاز شده، واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود. رضا غلامی اوریمی در آیین افتتاح سه واحد تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز، افزود: امسال در سطح شهرک‌های صنعتی کشور مشوق‌های مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده ایم که امیدواریم شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با استفاده از زیرساخت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی، به تولید تجاری و انبوه برسند. وی در ادامه از برنامه احیا و راه‌اندازی مجدد ۱۹۹۰ واحد صنعتی راکد در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد و گفت: برای این منظور واحدهای بهره‌بردار غیرفعال پایش شدند که در سال گذشته نیز افزون بر دوهزار واحد با اشتغال ۳۶هزار نفر به چرخه تولید بازگشتند.
وی اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید را از دیگر برنامه‌های امسال این سازمان بیان کرد و گفت: در سطح کشور افزایش ظرفیت ۳۳۰۰ واحد که زیر ظرفیت ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند، در برنامه قرار گرفته که سهم شرکت شهرک‌های صنعتی فارس ۱۶۰ واحد تولیدی است. معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از اهتمام به منظور تعیین تکلیف و فسخ اراضی راکد در کشور خبر داد و گفت: امسال آزادسازی ۵۰۰ هکتار از زمین‌های راکد شهرک‌های صنعتی در برنامه قراردارد. وی در ادامه با اشاره به شفاف‌سازی در واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی در سطح کشور، گفت: در این زمینه واگذاری زمین به صورت الکترونیکی در حال انجام است و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه الکترونیکی این سازمان نسبت به انتخاب اراضی اقدام کنند. 
غلامی تصریح کرد: برنامه واگذاری در شهرک‌های صنعتی بر اساس اولویت‌های طرح آمایش سرزمینی تدوین شده است.
 حمایت و سرمایه‌گذاری در عرصه تولید
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با بیان اینکه ۸۹۴ شهرک و ناحیه صنعتی بهره بردار در کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد ۶۳ شهرک و ناحیه صنعتی مربوط به استان فارس است و این استان، ۷ درصد از شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است. معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین در سفر خود به استان فارس از طرح‌های عمرانی و زیرساختی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز بازدید کرد. غلامی در این بازدید با بیان اینکه در دهه تولید و تجارت امسال تعداد ۱۸۴ پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اعتبار ۱۰۰۰میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: از این تعداد، پروژه‌هایی با اعتبار ۶۳میلیارد تومان مربوط به استان فارس است.
غلامی با بیان اینکه طرح استحصال پساب در تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز اجرایی می‌شود، گفت: با برنامه ریزی انجام شده، افزایش ظرفیت بازچرخانی آب در شهرک‌های صنعتی ایران، امسال از ۳۵هزار لیتر بر ثانیه در سال گذشته به ۵۰هزار لیتر در ثانیه در سال جاری افزایش خواهد یافت. معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین در بازدید از طرح توسعه برق رسانی به شهرک صنعتی بزرگ شیراز نیز گفت: سال گذشته معادل ۸۵۰ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تأمین شد که امسال توسعه ۹۳۰ مگاواتی در برنامه قرار دارد. غلامی با بیان اینکه برنامه ریزی جامعی نیز برای تأمین کسری برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی از طریق حمایت از ایجاد و راه اندازی مولد‌های مقیاس کوچک انجام شده است، گفت: برای دستیابی به این هدف، واگذاری زمین رایگان به مساحت دوهزار مترمربع برای ایجاد هر نیروگاهی صورت گرفته است.
غلامی حمایت از ایجاد شهرک‌های انرژی خورشیدی را از دیگر برنامه‌های سازمان برای تأمین کسری برق شهرک‌های صنعتی بیان کرد و گفت: مقرر شده در هر استان یک شهرک انرژی خورشیدی احداث شود.
 افتتاح طرح‌های تولیدی و عمرانی در شهرک صنعتی
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است همزمان با دهه تولید و تجارت، ۳ طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با سرمایه گذاری ۹۵۰میلیارد ریال و اشتغال ۸۰ نفر به بهره برداری رسید. این طرح‌ها شامل واحد دانش‌بنیان سازنده درهای کوره‌های ذوب فلزات، واحد تولید ظروف پلاستیکی و واحد تولید جعبه کارتن و شانه تخم مرغ است که با حضور معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس و مسئولان اداره صمت استان فارس به بهره برداری رسیدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی