[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

معاون سازمان صنایع کوچک: تولید مستلزم دانش است ، روزنامه شیراز نوین

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از اختصاص مشوق‌های ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان نظیر واگذاری زمین برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش‌بنیان بدون مزایده انجام می‌شود. رضا غلامی اوریمی در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان شهرک صنعتی شیراز، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان فقط 10 درصد از حق انتفاع زمین را به صورت نقدی و مابقی به صورت اقساط 42 تا 48ماهه پرداخت می‌کنند.
وی در ادامه از اولویت واگذاری دفاتر در مراکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک‌های صنعتی کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم بستر مناسبی برای حضور دانش‌بنیان کنار واحدهای صنعتی فراهم کنیم.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در ادامه از فعالیت 570 شرکت دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور خبر داد و گفت: از مهم‌ترین برنامه‌های امسال، حمایت و کمک به دانش‌بنیان کردن شرکت‌های مستعد دانش‌بنیان شدن است که در این زمینه 1623 شرکت مستعد شناسایی شده اند.
وی افزود: امسال نیز شناسایی واحد‌های مستعد دانش‌بنیان شدن را در دستور کار قرارداده ایم تا با انجام خدمات خدمایتی بتوانیم شمار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی را ارتقا دهیم.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز با بیان اینکه در چهارچوب برنامه‌های ابلاغی سازمان و وزارتخانه صمت، برنامه امسال این شرکت بر مبنای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فراهم کردن بسترهای لازم برای تولید محصولات دانش‌بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تدوین و برخی از آنها وارد مرحله اجرایی شده، گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی برای تحقق تولید دانش‌بنیان، تسهیل در امور واحدهای صنعتی دانش‌بنیان و ارائه امکانات و مشوق‌ها به این مجموعه‌ها در اولویت 
قرار دارد.
سید مصطفی هاشمی از مهم‌ترین این برنامه‌ها را پیگیری مطالعات و امکان سنجی و مکان یابی ایجاد شهرک صنعتی تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف بسترسازی برای استقرار واحد‌های دانش‌بنیان و تسهیل در روند تجاری سازی و تولید صنعتی محصولات دانش‌بنیان، شناسایی واحدهای صنعتی مستعد دانش‌بنیان، ثبت واحدهای دانش‌بنیان، ایجاد زون واحدهای دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی تقاضامحور، اولویت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی و حمایت از استقرار آنها اعلام و تصریح کرد: انجام عارضه یابی و ارائه خدمات توسعه کسب و کار با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد بانک جامع اطلاعاتی محصولات و شرکت‌های دانش‌بنیان و تهیه شناسنامه محصولات فناور و دانش‌بنیان، شناسایی واحدهای صنعتی مستعد دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی به منظور رشد کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد امکان مشارکت واحدهای دانش‌بنیان با واحدهای صنعتی در ارتباط با تولید و توسعه سبد محصولات دانش‌بنیان از دیگر برنامه‌هایی است که اجرای آنها آغاز شده است.
همچنین همزمان با دهه تولید و تجارت و با حضور معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ۲ طرح تولیدی و ۵ طرح زیرساختی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز به بهره برداری رسید. در این مراسم که با حضور غلامی معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، هاشمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس و جمعی از معاونان و مدیران شرکت شهرک‌های صنعتی فارس برگزار شد، این طرح‌ها افتتاح شدند. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان شهرک صنعتی شیراز گفت: در مجموع برای بهره برداری از این طرح‌ها ۹۵میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.
سید مصطفی هاشمی افزود: طرح‌های تولید کارتن و شانه تخم مرغ با سرمایه گذاری ۳۰میلیارد تومان و واحد تولید ظروف پلاستیکی با سرمایه گذاری ۵۰میلیارد تومان، ۲ طرح تولیدی بودند که به بهره‌برداری رسیدند تا در مجموع برای 55 نفر اشتغال ایجاد شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین به بهره برداری از ۳ طرح زیرساختی در راستای توسعه و تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی بزرگ شیراز اشاره کرد و گفت: طرح افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب و بخشی از طرح استحصال پساب با اعتبار ۵میلیارد تومان و طرح‌های افزایش ظرفیت برق رسانی و نیز اجرای شبکه روشنایی برق فاز پنج شهرک صنعتی از دیگر طرح‌هایی بودند که جمعاً با ۱۰میلیارد تومان افتتاح شدند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به بهره برداری از طرح افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب و بخشی از طرح استحصال پساب بر اجرای طرح افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز تأکید کرد و گفت: با توجه به افق توسعه شهرک صنعتی و به بهره برداری رسیدن بسیاری از طرح‌های در حال ساخت و ساز، افزایش ظرفیت تصفیه پساب ضروری است.
هاشمی افزود: افزایش ظرفیت تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ با ساخت مدول سوم با اعتبار اولیه 18میلیارد تومان در اولویت کاری قرار گرفته و پیمانکار آن نیز انتخاب شده است.
وی همچنین با اشاره به بهره برداری از شبکه 20 کیلو ولت برق توسعه فاز پنجم شهرک صنعتی بزرگ شیراز گفت: با اجرای این طرح بستر مناسبی برای تأمین برق پایدار صنعتگران فراهم شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین با بیان اینکه تأمین پایدار برق و جبران کسری به ویژه در فصل تابستان، از اولویت‌های اصلی است، گفت: حمایت از ساخت نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک از برنامه‌هایی است که در حال اجراست تا صنعتگران و سرمایه گذاران برای تأمین برق مورد نیاز دغدغه‌ای نداشته باشند.
وی با بیان اینکه برق تولیدی این نیروگاه‌ها می‌تواند زمینه مناسبی را برای تأمین برق پایدار در این شهرک‌ها فراهم آورد، گفت: برای احداث این نیروگاه‌ها هم شرکت شهرک‌های صنعتی بخشی از زمین واگذار شده را به صورت رایگان به متقاضی ارائه می‌دهد و هم وزارت نیرو مشوق‌هایی در نظر گرفته است.
هاشمی افزود: تاکنون جهت احداث 28 نیروگاه مولد مقیاس برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان، زمین به متقاضیان واگذار شده که از این تعداد 12 نیروگاه با ظرفیت تولید 95 مگاوات برق موفق به بهره‌برداری شده اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی