[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

تأمین انرژی چند میلیون ساله با حفاری عمیق زمین !، روزنامه شیراز نوین

مهر/ به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، به این ترتیب واحدهای تولید برق، سوخت فسیلی را به واحدهای پاک تبدیل می‌کند.
این طرح به پل ووزکوف یک محقق مرکز علم و فیوژن دانشگاه MIT تعلق دارد که ۱۴ سال گذشته را صرف توسعه روشی کرده تا یک واحد تولید برق زغال سنگی را دوباره و بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای طی ۱۰ سال دوباره فعال کند.
این روش توسط شرکت Quaise Energy وارد مرحله تجاری شده است احتمالاً در واحدهای تولید برق گازی در نقاط دیگر جهان قابل اجرا است.
این شرکت قصد دارد با تبخیر مقدار کافی سنگ، عمیق‌ترین حفره‌های جهان را بسازد و انرژی زمین گرمایی را در مقیاسی بسیار بزرگ که برای تأمین نیاز انرژی انسان برای چند میلیون سال کافی باشد، جذب کند.
طرح بلندپروازانه مذکور به منبع انرژی مرتبط است که زیر پای انسان قرار دارد. انرژی زمین گرمایشی در اصل گرمای داخل زمین است که طی فرایند تشکیل سیاره و تجزیه رادیواکتیو مواد معدنی تولید و در صخره‌ها و مایعات موجود در مرکز زمین ذخیره می‌شود.
از آنجا که این نوع انرژی به طور مداوم تولید می‌شود، یک منبع انرژی پاک به حساب می‌آید. هرچند منابع انرژی تجدیدپذیر در دهه‌های اخیر افزایش یافته‌اند اما انرژی زمین گرمایی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا برداشت آن کار آسانی نیست. در واقع، تأسیسات زمین گرمایی تنها در مناطقی وجود دارند که امکان استخراج انرژی در اعماق نسبتاً کم عمق یعنی تا ۱۲۱.۹۲ متری زیر پوسته زمین فراهم است.
طبق بیانیه MIT روش‌های معمول حفاری تا عمق خاصی از زمین کارآمد است زیرا هرچه عمق پوسته بیشتر می‌شود گرمای آن افزایش می‌یابد و دسترسی به آن سخت‌تر خواهد بود. این امر مته‌های حفاری را فرسوده می‌کند.
اما روش جدید شامل یک دستگاه انتشار امواج مایکروویو به نام ژیروترون است. سیستم‌های حفاری مذکور در اطراف این دستگاه متمرکز شده‌اند که برای مدت‌ها در تحقیقات و تولید برای مقاصدی مانند داغ کردن مواد در آزمایش‌های همجوشی استفاده شده است.
هرچند شرکت Quaise Energy هنوز تمام موانع مهندسی در این پروژه را برطرف نکرده، اما تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۶ میلادی طرح اولیه برای مهار انرژی را اجرا کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی