[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: دولت خود را موظف به حمایت از امر ازدواج می‌داند، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت به عنوان کارگزار نظام اسلامی خود را موظف به حمایت از امر ازدواج می‌داند، دستوراتی ویژه خطاب به شورای ‌عالی جوانان، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای تسهیل ازدواج صادر کرد.
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز جمعه در جشن وصال (آیین گرامیداشت هفته ازدواج) در تالار وحدت با تبریک حلول ماه ذی‌الحجه و سالروز ازدواج امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) و حضرت صدیقه طاهره(س)، ازدواج و تشکیل خانواده را امری الهی و ضامن بقای انسان دانست و گفت: تناسب شخصیتی زوجین و هم‌کُفو بودن از مسائل و عناصر اصلی در همدلی و پیوند زوجین است.
وی با قدردانی از خیران حوزه ازدواج گفت: از مهم‌ترین معروفات، تلاش برای ازدواج جوانان است و کسی که واسطه این کار خیر شود، از برکات آن در زندگی بهره می‌برد.
رئیس جمهور همچنین از کسانی که برای حل اختلاف زوجین در جهت تحکیم خانواده‌ها تلاش می‌کنند نیز قدردانی کرد و گفت: اختلاف در زندگی بعضاً پیش می‌آید، اما راه حل آن مراجعه به مراکز مشاوره و حکم قضایی نیست.
رئیسی افزود: هیچ‌کس برای حل اختلافات خانوادگی توانمندتر از خود زوجین نیست که می‌توانند با سخن گفتن و مفاهمه مشکل را حل کنند؛ اما اگر خودشان نتوانستند مصالحه کنند، بهترین راهکار حکمیت و ریش سفیدی بزرگان است.
رئیس جمهور با تأکید بر ازدواج آسان، به مسئله مهریه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: ازدواج معامله نیست و مهریه نمی‌تواند ضامن خوشبختی زوجین باشد؛ بلکه آنچه سبب استحکام خانواده می‌شود، مودت و همدلی است.
وی مودت را عشق‌ ورزیدن و پیوند دل‌ها تعبیر کرد و گفت: خداوند متعال در قرآن می‌فرماید ما شما را از نفس خودتان زوج قرار دادیم و مودت را در دل‌های انسان نهادیم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به تبیین وظایف و اقدامات دولت برای تسهیل امر ازدواج پرداخت و گفت: دولت به عنوان کارگزار نظام اسلامی خود را موظف به حمایت از امر ازدواج می‌داند.
آیت‌الله رئیسی یکی از مهم‌ترین مسائل در ازدواج آسان را پرهیز از تشریفات زائد عنوان کرد و گفت: علاوه بر مهریه‌های گزاف، تشریفات زائد هم مانع از ازدواج آسان می‌شود.
وی در همین راستا به دبیر شورای عالی جوانان مأموریت داد ظرف ۱۵ روز، آیین‌نامه‌ای را برای برگزاری مراسم‌ ازدواج در مراکز فرهنگی و تفریحی دولتی در سراسر کشور تهیه و ابلاغ کند.
رئیس جمهور تسریع در پرداخت تسهیلات بانکی برای ازدواج را نیز موردتأکید قرار داد و گفت: تسهیلات اگر به موقع در اختیار دختر و پسری که می‌خواهند ازدواج کنند قرار نگیرد یا به سختی به آنها پرداخت شود، موجب تضییق است؛ قبلاً هم گفته‌ام تسهیلات باید تسهیلات باشد، نه تضییقات. بانک‌ها نباید در این زمینه خلاف مصوبات عمل کنند. رئیسی بر همین اساس بانک مرکزی را ملزم کرد که ظرف ۱۵ روز آیین‌نامه‌ای را برای تسریع و تسهیل در پرداخت وام ازدواج از «حیث وثایق و تضامین» و تعیین «سقف زمان انتظار» تهیه کند که بر اساس آن زوجین بدانند ظرف چه مدتی وامشان پرداخت می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی