[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

افیونی که سامان نمی‌یابد، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش 
 
 اجرای طرح و جمع‌آوری‌های مکرر، حکایت این روزهای جمع‌آوری معتادان متجاهر شیراز است.خبرهایی که رسانه‌ای می‌شود با تیتر «معتادان شهر در اقدامی ضربتی جمع می‌شوند»، ولی چند ماه نشده بدون برنامه بازپروری و پذیرش اجتماعی به آغوش شهر بازمی‌گردند.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین می‌گوید: هم‌اکنون ظرفیت کمپ‌های نگهداری معتادان شهر شیراز پذیرش 500 نفر معتاد متجاهر را دارد، ولی پیش بینی می‌شود تعداد آنها به 1500 نفر برسد.
سرهنگ سید جواد رضوی با اعلام اینکه با محوریت سپاه پاسداران فجر استان و همکاری سایر دستگاه‌های مسئول در استان قرار است یک کمپ در اطراف شیراز ساخته و ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر افزایش یابد، می‌افزاید: تصور شهروندان بر این است که مسئولان برای نگهداری و جمع آوری معتادان هیچ برنامه ای ندارند و آنان را به امان خدا رها کرده اند؛ در حالی که اینگونه نیست.
به عقیده این مقام مسئول، هم اکنون با حمایت استاندار فارس دکتر ایمانیه تمامی دستگاه‌های متولی مکلف شده اند در مدت کوتاهی برنامه عملیاتی برای جمع آوری و نگهداری معتادان اجرایی شود که اجرای این برنامه قدری زمان‌بر خواهد بود.
سرهنگ رضوی وجود کمپ‌های خصوصی در راستای ماده 15 جمع آوری معتادان را کمک بزرگی برای اجرای این مهم اعلام کرده و می‌گوید: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۵ مرحله طرح جمع آوری معتادان متجاهر در شهر شیراز اجرا شده و همچنان این طرح‌ها ادامه دارد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان فارس با اشاره به تعداد دستگیری معتادان متجاهر در این شهر می‌افزاید: برآوردهای انجام شده بر اساس دستگیری و پایش‌های صورت پذیرفته، از تعداد حدود 1500 نفر معتاد متجاهر در سطح شهر شیراز حکایت دارد که از این تعداد قریب 100 نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهند، این در حالی است که تعدادی از معتادان جمع آوری شده از استان‌های دیگر، به شهر شیراز آمده اند.
به گفته سرهنگ رضوی، شماری از این افراد از استان‌های دیگر روانه شهر شیراز می‌شوند و چنانچه بتوان افرادی که ساکن این شهر نیستند را شناسایی کرد و به محل سکونت خود انتقال داد، آمار معتادین متجاهر شهر شیراز مقداری کاهش می‌یابد.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان فارس مجموعه‌ سازمان‌های بهزیستی، شهرداری، فرماندهی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را به‌عنوان محور جمع‌آوری، نگهداری و سامان‌دهی معتادان اعلام کرد و می‌گوید: در شرایط فعلی بهزیستی روزانه به معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ و مراکز تبصره ۲ خدمات ارائه می‌دهد. رضوی مصرف هر نوع مواد مخدر را خانمان‌سوز می‌داند و می‌افزاید که در حال حاضر گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی و کاهش سن اعتیاد نگران کننده است و لزوم توجه به عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی به‌وجودآورنده اعتیاد را بازدارنده‌ترین فاکتور پاک‌سازی جامعه و ایجاد فضای جامعه عاری از اعتیاد دانست. این مقام مسئول به مطالبه گری پلیس برای افزایش تعداد مراکز ماده 16 نگهداری معتادان متجاهر، به عنوان راه حل موقت برای خروج از وضعیت فعلی اشاره کرد و تشکیل گروه علمی برای بررسی پایداری درمان معتادان به دستور استاندار استان را نویدبخش دانست و حمایت‌های بعد از خروج نظیر اشتغال زایی برای معتادان درمان شده را خواستار شد.
وی تأکید کرد: هرچند اعتیاد محصول و برآیند مشکلات فردی، اجتماعی، اقتصادی و برخی دیگر از فاکتورهایی است که مهار این موارد در اختیار پلیس نیست، اما کما فی السابق هرگونه خدمت رسانی به مردم در زمینه مهار اعتیاد را از جمله وظایف همه سازمان‌ها و خدمت به سالم سازی جامعه دانست و افزود: پلیس همواره مشتاق و در خدمت اجرای هرگونه طرح عملیاتی برای جمع آوری معتادان و حمایت‌های بعد از خروج خواهد بود.
رضوی کشفیات 3ماهه امسال را تاکنون بیش از ۱۰ تن انواع مواد مخدر در فارس اعلام می‌کند و می‌افزاید: طرح‌های جمع‌آوری معتادان و اجرای اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی در راستای کشف مواد مخدر و انهدام شبکه و باندهای مافیایی به صورت مستمر از سوی فرماندهی انتظامی در فارس ادامه دارد. وی برای اجرای این مهم از هرگونه مشارکت مردم استقبال کرد و افزود: مردم هرگونه اخبار و اطلاعات در مورد فعالیت قاچاقچیان مواد مخدر را از طریق سامانه پلیسی 110 به پلیس گزارش دهند. قدرت الله محکم، کارشناس مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس، پیش‌تر گفته بود جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر در مراکز اجباری به‌عنوان یک مسکن در مدت کوتاه کارآمد است و همچنین ازآنجایی‌که این طرح پایه جهانی ندارد و تنها در ایران این تجربه به دست آمده، با اجرای طرح در زمان کوتاهی چهره شهر از وجود معتادان آراسته می‌شود.
این کارشناس مسئول در ادامه با اشاره به اینکه معتاد متجاهر در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و روسیه بیشترین معتاد متجاهر به مصرف الکل را دارد، اظهار داشت: نحوه برخورد و نگهداری افراد متفاوت است؛ با توجه به اینکه بر اساس شیوه‌نامه‌های بهزیستی، ارائه خدمت به معتادان در گرمخانه‌های شهرداری و سرپناه از دیگر راهکارهای کاهش حضور معتادان در سطح شهر است.
این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط موجود یکی از راه‌های نگهداری و جمع‌آوری معتادان متجاهر نگهداری در مراکز ماده ۱۶ است که نیاز است مجموعه شهرداری و دیگر دستگاه‌های مربوطه برای این مهم تلاش جدی داشته باشند، می‌گوید: بر اساس آمارها تعداد معتادان متجاهر کلان‌شهر شیراز 2500 نفر برآورد شده که جمع‌آوری آن‌ها زیاد زمان‌بر 
نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی