[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

تغییر کاربری با سند کاغذی ، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: در اطراف شیراز برخی زمین‌های کشاورزی کاربری دیگری پیدا کرده و بعضاً به صورت قول نامه‌ای فروخته‌اند و امروز چندهزار نفر شاکی وجود دارد که نیاز به سند دارند و مقررات به سازمان ثبت اسناد اجازه صدور سند را نمی‌دهد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: مقام معظم رهبری در خصوص یک‌سری برنامه‌های مبتنی بر آمار و داده‌ها فرمودند آماری که ارائه می‌شود، قابل اعتماد نیست.
نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد: در استان فارس تعیین تکلیف هزاران هکتار اراضی با مشکل مواجه شده که جز با همت عالی مجموعه ثبت اسناد حل نخواهد شد.
امام جمعه شیراز اظهار کرد: تا زمانی که اطلاعات دقیقی از املاک دولتی، غیردولتی و بخش‌های مختلف نداشته باشیم، نمی‌توانیم امیدوار به برنامه ریزی مناسب باشیم و پیشرفت‌هایی که در زمینه مسائل اقتصادی مبتنی بر سرمایه گذاری دولت است، با چالش 
روبه‌رو می‌شود.
آیت‌الله دژکام خطاب به معاون قوه قضائیه ادامه داد: شما بحمدالله از مدیران موفق هستید؛ ما یک سری مشکلاتی داریم که بنده به دو مورد اشاره می‌کنم و دوستان مجموعه ثبت اسناد با مجموعه کسانی که تجربه ویژه دارند، مشورت کنند تا برای این موارد راه حل ارائه دهند؛ چون موضع اختلاف شدید است.
او عنوان کرد: یکی مسئله عشایر است که غیر از کشاورزان بوده و دامدار هستند و بعضاً سندهای مرتع دارند و این عرصه‌ها گسترده است؛ یعنی اگر مسئله زمین‌های کشاورزی استان با ۱۰۰هزار هکتار اختلاف حل می‌شود، در رابطه با زمین‌هایی که مرتع فرض می‌شده، بسیار متفاوت است. سند مرتع داده شده اما به عنوان مالکیت نبوده است؛ چون در همین فارس هم عشایر ترک، عشایر عرب و عشایر فارسی زبان داریم که برای مراتع آنها سند داده‌اند تا مرز مراتع مشخص باشد. حال باید برای تعیین تکلیف مسائل این مراتع و سندهای آنها فکری کنیم.
نماینده ولی‌فقیه در فارس یکی از مسائل دیگر را بحث موقوفات دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز به خاطر ملاحظاتی سازمان ثبت به این موضوع ورود نکرده و پای کار نیامده و مدعیان دیگری هستند و تضییع موقوفات واقعاً مسئله سنگینی است.
آیت‌الله دژکام عنوان کرد: در ثبت زمین‌های دولتی بنده می‌دانم در استان فارس در این دو مورد تا قضیه مشخص شود به مشکل می‌خوریم و باید رویه‌هایی پیش بینی شود تا کار را تسریع کنیم.
او با بیان اینکه منابع ملی از یک طرف و موقوفات از یک طرف مدعی هستند، گفت: اختلافات شدیدی داریم؛ یک پلاک را موقوفه اعلام کردند و در گذشته پلاک را از کوه به کوه مشخص می‌کردند و مانند امروز دقیق نبوده یا مسئله قنوات قدیمی به همین نحو است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: مثلاً بسیاری از قنات‌ها بسته و پوشانده می‌شوند و مالکان معترض هستند. در این خصوص به شکلی کارشناسی‌های ریش سفیدانه نیاز داریم.
او با تأکید بر این نکته که باید محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های غیرمعقول را کمتر کنیم، گفت: بنده نمی‌گویم زمین‌خواری شود، ولی سخت‌گیری‌های غیرمعقول که در برخی‌جاها انجام می‌گیرد را رفع کنیم. از طرفی کسانی که مدتی از بابت کار روی زمین، انتفاع داشتند و نان می‌خوردند، دیگر حق تصرف ندارند و از طرفی هم عده‌ای زمین خواری می‌کنند و این دو مورد نقطه چالش برانگیز کار ثبت شده که امیدواریم در زمینه مراتع عشایر به نحوی کار شود تا عدالت برقرار شود و حقی از مردم ضایع نشود و این فرایند را تسهیل کنیم تا تعیین تکلیف شود.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: مسئله دیگر متأسفانه در همین اطراف شیراز برخی زمین‌های کشاورزی کاربری دیگری پیدا کرده و بعضاً به صورت قول نامه‌ای فروخته‌اند و امروز چندهزار نفر شاکی وجود دارد که نیاز به سند دارند و مقررات به سازمان ثبت اسناد اجازه صدور سند را نمی‌دهد. فردی کلاهبرداری کرده و رفته است و هزینه‌ها پای دولت است. اینجا باید جلوی متخلف را گرفت و از حق مردم دفاع کرد و از طرفی مراقب زمین‌های کشاورزی هم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی