[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

کاهش آسیب‌ها با نسخه اجتماع‌محور ، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا هوشیار مدیرکل بهزیستی فارس از برگزاری دوره آموزشی- مشارکتی در راستای ایجاد شبکه کشوری تسهیلگران پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای اولین بار در کشور و به میزبانی بهزیستی فارس خبر داد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل بهزیستی فارس، مدیرکل بهزیستی فارس گفت: این کارگاه آموزشی برای اولین بار در کشور با حضور ۳۳ نفر از تسهیلگران همکار منتخب در طرح‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به منظور مشارکت در اجرای ۶ طرح پیشگیری از آسیب‌ها شامل پیشگیری از خودکشی، آگاه‌سازی دختران و زنان با تأکید بر خودمراقبتی، مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران (مانا)، پروژه نویسی اجتماعی، همیاران سلامت روان اجتماعی و طرح همیار سلامت مادر و کودک و ایجاد ارتباط بین استان‌ها و بهزیستی کشور به مدت دو روز و به میزبانی معاونت پیشگیری بهزیستی استان فارس برگزار شده است.
 هوشیار در ادامه افزود: تسهیلگران همانند بهزیستی‌های سیار و کوچکی هستند که با ایفای نقش هوشمندانه در زمینه آموزش، آگاه‌سازی، توانمندسازی و همراه کردن جامعه محلی با اهداف بهزیستی تلاش می‌کنند.
آرزو ذکایی فر، معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز با حضور در این نشست گفت: پروژه همیاران سلامت اجتماعی با قدمت اجرایی بالغ بر ۲۰ سال در سطح کشور و تأکید بر فعالیت‌های اجتماع‌محور و توانمندسازی روانی- اجتماعی مردم و محلات، در حال حاضر با تکیه بر توان بیش از ۲۰۰۰ تسهیلگر محلی در سطح کشوری که تخصص لازم در حوزه کار اجتماعی، مشارکت اجتماعی، ظرفیت‌سازی و ایجاد شبکه‌های محلی را دارند، فعالیت می‌نماید.
ذکایی فر افزود: با توجه به تجربه‌های موفق قبلی استان فارس در اجرای برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بهزیستی این استان به عنوان میزبان برگزاری نشست انتخاب شده است. ذکایی فر تأکید کرد: آنچه در مسئله برنامه‌های اجتماع محور مهم می‌باشد، مشارکت مردم در اجرای برنامه‌هاست؛ به این معنی که در انجام کار‌های اجتماعی نیاز به مشارکت و همراهی مردم و ظرفیت عظیم مردمی وجود دارد. در حوزه پیشگیری و کنترل آسیب‌ها نیز حضور مردم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد؛ لذا دفتر پیشگیری از آسیب‌ها یکی از رویکردها و سیاست‌های اصلی خود را به استفاده از ظرفیت مردم و تمرکز بر محله محوری و اجتماع محوری قرار داده است؛ چراکه احساس تعلق افراد نسبت به محله خود موجب مشارکت آنها در زمینه تعالی، پیشرفت و بهسازی آن محله خواهد شد.
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور در پایان اظهار داشت: در سال جاری هزار پروژه با کمک تسهیلگران گروه‌های محلی در سطح کشور در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا خواهد شد و بخش اعتباری پروژه‌ها نیز به تناسب گروه‌ها اختصاص داده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی