[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

علائم اصلی زخم عفونی و درمان و مراقبت خانگی آن، روزنامه شیراز نوین

کارگر آنلاین: عدم مراقبت صحیح از پوست آسیب دیده باعث نفوذ باکتری‌ها و میکروب‌ها به آن شده و زخم عفونی می‌شود و باید عفونی شدن زخم را تشخیص داده و تا قبل از اینکه عفونت در بدن پخش شود به سرعت درمان شود.
چگونه عفونت زخم را تشخیص دهیم؟
هنگامی‌که زخم ایجاد می‌شود، با درمان مناسب و مراقبت می‌توان از عفونی شدن آن جلوگیری نمود. با مراقبت مناسب، بیشتر زخم‌ها به تدریج بهبود می‌یابند اما اگر زخم آلوده شود، شروع به بهبود نمی‌کند و روز به روز بدتر می‌شود. برای تشخیص عفونت زخم به علائم زیر توجه کنید.
علائم زخم‌های عفونی و عفونت زخم
قرمزی ، ورم و گرم شدن پوست در اطراف زخم، شدید شدن درد
خارج شدن مایع و ترشحات از زخم
سوزش و جوش
تب
ورم غده‌های لنفاوی
بوی نامطبوع زخم
لکه‌های قرمز روی پوست اطراف زخم
تب و لرز
حالت تهوع
استفراغ
عفونت‌هایی که از زخم باز خارج می‌شوند، شامل موارد زیر هستند
عفونت استاف
این عفونت به گروهی از باکتری‌ها به نام استافیلوکوکوس مربوط است که روی پوست و داخل بینی زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها معمولاً عاملی برای بیماری نیستند . اگرچه این باکتری‌ها می‌توانند از طریق زخم‌های باز وارد بدن شوند و شیوع یک بیماری را موجب گردند. عفونت‌های استاف در پوست باقی می‌مانند و باعث ایجاد غده‌های عرق می‌شوند.
اگرچه که می‌توانند در کل بدن پخش شوند و اندام‌ها را درگیر کنند. درمانگر در چنین شرایطی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند تا با این عفونت‌ها مبارزه شود. اگرچه بعضی از این باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت می‌کنند.
تتانوس
باکتری‌های کلوستریدیوم تتانی از طریق زخم‌های باز روی پوست وارد بدن می‌شوند و عفونت‌های باکتریایی به نام تتانوس را ایجاد می‌کنند. زمانی که داخل بدن هستند، می‌توانند عاملی برای اسپاسم‌های دردناک عضلانی در گردن و چانه باشند. این باکتری‌ها در خاک و گرد و غبار و بیرون از اجسام فلزی قرار دارند و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها اعمال کرد.
کلوستریدیوم
این زخم‌ها هرگز نباید در برابر اجسام تیز مثل ناخن قرار بگیرند. البته در برخی از کشورها برای این باکتری و عفونت واکسن وجود دارد و پیشنهاد می‌کنند که جوان‌ها هر 10 سال یک بار این واکسن را تزریق کنند.
فاشیئت نکروزان
فاشیئت نیکروزان یک نوع عفونت باکتریایی نادر است که باعث کشته شدن بافت نرم می‌شود . این باکتری معمولاً به گروه استرپتوکوکوس برمی‌گردد که عاملی برای عفونت است و ناگهان ایجاد شده و به سرعت پخش می‌شود. این باکتری نیازمند درمان سریع است، در غیر این صورت می‌تواند عاملی برای مسمومیت عفونی، سندروم شوک سمی‌، نارسایی چندگانه اعضای بدن و یا حتی مرگ فرد باشد.
علائم عفونت باکتریایی شبیه به آنفلوآنزا است و شامل موارد زیر است:
درد شدید در اطراف زخم- پوست قرمز یا بنفش در اطراف زخم- دل درد- گلو درد- حالت تهوع-    اسهال - لرز - درد عضلانی 
درمان زخم‌های عفونی در خانه
عفونت خفیف یک زخم کوچک را می‌توان در خانه درمان نمود اما عفونت‌های شدیدتر زخم که با علائمی ‌مانند تب، احساس ناخوشایند یا ترشحات و لکه‌های قرمز ناشی از زخم همراهند، نیاز به توجه فوری پزشکی دارند. پاک کردن و محافظت صحیح از زخم برای کاهش خطر عفونت بسیار مهم است. برای درمان زخم آلوده در خانه :
بلافاصله تمیز کردن و پانسمان بریدگی بهترین روش برای جلوگیری از عفونت است.
1.همه تجهیزات برای تمیز کردن و پانسمان زخم مانند موچین و... را آماده نمایید و از تمیز بودن تمام تجهیزات لازم اطمینان حاصل کنید.
2.با آب و صابون دست‌ها را شسته و خشک نمایید.
3.زخم را چند دقیقه زیر آب گرم بگیرید تا تمیز شود و پوست اطراف آن را با آب و صابون بشویید اما مراقب باشید صابون روی زخم نرود.
4.اجسام خارجی مانند شیشه یا شن را با یک موچین تمیز در آورید یا با پارچه‌ای نرم و مرطوب، زخم را به آرامی ‌مالش دهید تا جسم خارجی بیرون آید.
5.در صورت تمایل گاز وازلینه یا یک لایه نازک از پماد ضد عفونی کننده را روی زخم قرار دهید.
6.اگر زخم کوچک است، نیازی به پوشانده شدن با گاز یا بانداژ نیست. اما در صورت بزرگ بودن زخم روی آن یک قطعه گاز استریل روی زخم بگذارید، به طوری که روی زخم و اطراف آن را کاملاً بپوشاند. پانسمان را دقیقاً روی زخم قرار دهید و هرگز آن را جابه‌جا نکنید. در صورت جابه‌جا شدن پانسمان آن را عوض کنید. حرکت پانسمان می‌تواند میکروب‌های سطح پوست را به سمت زخم هدایت کند.
7.حداقل یک بار در روز پانسمان زخم را عوض کنید.
8.اگر پانسمان خیس یا کثیف شد، بلافاصله آن را تعویض کنید.
9.هر روز زخم را به آرامی ‌بشویید.
10.هرگز از پراکسید هیدروژن یا ید استفاده نکنید زیرا باعث سوزش پوست در برخی افراد می‌شود.
11.روی پوست یا زخم باز بتادین نریزید زیرا بهبودی را کند کرده و خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
12.برای پوشاندن زخم از پنبه استفاده نکنید.
13.بدون نظر پزشک از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید.
14.از کندن دلمه زخم اجتناب کنید زیرا این کار خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
15.برای بهبود سریع زخم ازعسل استفاده کنید زیرا عسل به علت داشتن هیدروژن پراکسید، خاصیت آنتی‌باکتریال داشته و باعث تمیز کردن زخم از میکروب‌ها می‌شود. عسل باعث ترمیم زخم‌ها می‌شود، بدون این که جای زخم و بافت اضافی ایجاد شود. هنگام تعویض پانسمان به علت این که عسل محیط مرطوب ایجاد کرده، پانسمان به زخم نمی‌چسبد و درد کمتری برای بیماران ایجاد می‌کند.
16.اگر زخم در طی 1-2 روز علائم بهبودی را نشان نمی‌دهد، به پزشک مراجعه کنید.
کدام یک از افراد بیشتر در معرض خطر عفونت زخم هستند
    افراد دچار قند خون یا دیابت
    افرادی که گردش خون ضعیف دارند.
    افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند مانند افراد مبتلا به HIV یا افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند.
 افرادی که تحرک کافی ندارند و بیشتر وقت خود را در استراحت هستند.
افرادی که دچار کمبودهای مغذی و ویتامین هستند.
افرادی که سن بالایی دارند.
اگر فردی برای درمان عفونت زخم معالجه نکند، چه می‌شود؟
اگر فردی برای درمان عفونت زخم معالجه نکند، این عفونت چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک عنوان شده است در سایر نقاط بدن گسترش یافته و سبب بروز عوارض زیر خواهد شد:
سلولیت که یک عفونت از لایه‌ها و بافت‌های عمیق‌تر پوست است و می‌تواند باعث تورم، قرمزی و درد در ناحیه آسیب دیده شود.
پوکی استخوان که یک عفونت باکتریایی استخوان است و با علائمی ‌مانند درد، قرمزی و تورم در ناحیه آلوده همراه است.
سپسیس یک واکنش ایمنی شدید است که با ورود یک عفونت به جریان خون ممکن است رخ دهد. سپسیس می‌تواند منجر به نارسایی اندام‌های متعدد شود و کشنده است.
هنگام گسترش عفونت باکتریایی در بافتی به نام آستر فیشال که در اعماق پوست قرار دارد ، فاشیای گره دهنده که نوعی بیماری نادر است، رخ می‌دهد.
فاشیلیت نکست آور می‌تواند در سراسر بدن گسترش یابد و باعث آسیب و درد شدید پوست شود.
چه زمانی به پزشک باید مراجعه کنید
اگر زخم عمیق و بزرگ و دارای لبه‌های سفید است.
اگر لبه‌های زخم در کنار هم نمی‌مانند
اگر علائم عفونت را دارا هستید و از زخم ترشح خارج می‌شود.
اگر درون زخم ماده خارجی وجود دارد و نمی‌توانید خارج کنید.
اگر علت ایجاد زخم، نیش یا جراحت ناشی از جسم کثیف، زنگ زده یا آلوده باشد، ممکن است فرد به واکسن کزاز احتیاج داشته باشد.
اگر خون‌ریزی متوقف نمی‌شود.
درمان پزشکی برای زخم عفونی و آلوده
پزشکان برای درمان عفونت زخم آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. دوره درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها باید کامل شود تا عفونت به طور کامل درمان شود و از مقاومت باکتری‌ها به دارو جلوگیری گردد.اگر زخم حاوی بافت مرده یا آلوده باشد، پزشک این قسمت را با روشی به نام دبریدمانت خارج می‌کند. دبریدمانت از شیوع عفونت جلوگیری  می‌کند. به ندرت، زخم‌های جراحی از اقدامات جراحی نیز می‌توانند آلوده شوند. بین سال‌های 2006 و 2008 طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، حدود 1٫9 درصد از زخم‌های جراحی در افرادی که در ایالات متحده اقدام به انجام عمل جراحی می‌کنند، آلوده شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی