[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

بانک مرکزی اعلام کرد: رشد ۳۹درصدی نقدینگی ، روزنامه شیراز نوین

بر اساس آمار پولی و بانکی منتشر شده از سوی بانک مرکزی تا پایان اسفند ماه سال قبل، میزان نقدینگی به ۴۸۳۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان رسیده که بیانگر رشد ۳۹درصدی است.
به گزارش ایسنا، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در پایان اسفندماه ۱۴۰۰، حجم نقدینگی را ۴۸۳۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان اعلام کرد که حاکی از رشد ۳۹درصدی نقدینگی در پایان سال ۱۴۰۰ است. این در حالی است که این شاخص نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۴۰.۶ درصد رشد داشته است.
ضریب فزاینده نقدینگی در پایان سال قبل ۸.۰۰۱ بوده که ۵.۶ درصد افزایش داشته است. میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان اسفندماه به ۷۳۲هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد ۱۳.۵ درصدی است. همچنین خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۱۹.۶ درصد رشد نسبت به پایان سال قبل به ۱۷۸هزار و ۶۶۰میلیارد تومان و مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها با ۲۴.۹ درصد رشد به ۱۴۶.۲هزار میلیارد 
تومان رسید.
البته رقم بدهی دولت و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی در این مدت به ترتیب معادل ۱۳۲.۲هزار میلیارد تومان و ۴۶.۴هزار میلیارد تومان بوده که هر یک با رشد ۱۴.۸ و ۳۶.۱درصدی مواجه شده‌اند.
این گزارش حاکی است میزان دارایی‌های خارجی در این بخش با ۷۷ درصد رشد نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ همراه بوده و به ۱۶۲۶هزار و ۷۰۰میلیارد تومان رسید.
حجم اسکناس و مسکوک نیز با ۶۴.۳ درصد افزایش به ۱۱.۱هزار میلیارد تومان رسید. سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۳۳.۸ درصد افزایش نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ به ۵۰۶.۴هزار میلیارد تومان رسید. همچنین بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در پایان اسفند ۱۴۰۰ با ۲۴.۹ درصد رشد به ۱۴۶.۲هزار میلیارد تومان رسیده است. میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری کشور در پایان اسفند ۱۴۰۰ معادل ۲۴۱.۲هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۷۸.۵ درصد رشد نشان می‌دهد. سپرده بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۱۲۲.۳هزار میلیارد تومان بوده که ۷۴.۹ درصد افزایش یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۱۹۹۸.۴هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ دارای ۶۸.۴ درصد رشد بوده و میزان بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در پایان اسفند ۱۴۰۰ به ۴۹.۶هزار میلیارد تومان رسیده که ۱۰۳.۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تخصصی در پایان اسفند ۱۴۰۰ معادل ۳۹۱.۸هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۷۳.۸ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی‌های بانک‌های تخصصی در این دوره رقم ۱۵۰۹.۷هزار میلیارد تومان است که ۴۹.۸ درصد رشد دارد. همچنین، میزان بدهی بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی ۴۹.۲هزار میلیارد تومان است که معادل ۹.۷ درصد نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی