[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

عوارض مصرف زیاد و روزانه نوشابه برای بدن، روزنامه شیراز نوین

همه افراد از مضر بودن نوشابه آگاه هستند اما باز هم مصرف می‌کنند. درصورت اطلاع پیدا کردن از آسیب‌های جبران ناپذیر مصرف زیاد نوشابه باعث کاهش نوشیدن آن می‌شود.
به گزارش نمناک، ترکیب طعم شیرین همراه با کافئین باعث می‌شود که اکثر افراد از نوشیدن نوشابه لذت ببرند؛ اما از طرفی هم منبعی از کالری، شکر و شیرین کننده مصنوعی است؛ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم برای‌تان توضیح دهیم که اگر هر روز نوشابه بخورید، چه اثراتی روی بدن‌تان خواهد داشت.
خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته
نوشیدن هر روز نوشابه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و حتی سکته را بیشتر کند. طبق تحقیقات انجام شده؛ مصرف یک وعده نوشابه یا سایر نوشیدنی‌های شیرین شده با قند در روز با افزایش 16 درصدی بیماری قلبی مرتبط است.
آسیب به سیستم گوارش
نوشابه روی سلامت گوارش تأثیر منفی دارد؛ بنابراین باید مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید، در غیر این صورت قند‌های اضافه شده باعث رشد بیش از حد باکتری‌‌ها و قارچ‌‌های مضر مانند کاندیدا می‌شوند. علاوه بر این، نوشیدن نوشابه‌های گازدار ممکن است باعث ایجاد گاز و نفخ شود و علائم سایر مشکلات گوارشی مانند رفلاکس اسید را هم بدتر کند.
افزایش خطر ابتلا به دیابت
نوشابه مانند هر نوشیدنی قنددار دیگری باعث افزایش سطح قند خون بعد از نوشیدن می‌شود. هنگامی‌که قند خون افزایش پیدا کند، انسولین در خون آزاد شده تا شکر را تبدیل به انرژی و ذخیره‌سازی کند؛ اما مصرف روزانه آن باعث می‌شود که انسولین به خوبی نتواند کارش را به انجام برساند، در نتیجه خطر ابتلا به دیابت افزایش می‌یابد.
آسیب به کبد
شیرین کننده موجود در نوشابه به خاطر این که سطح فروکتوز بالایی دارد، میزان چربی تولید شده در کبد را افزایش می‌دهد که در نهایت ممکن است منجر به بیماری به نام کبد چرب غیر الکلی شود.
ابتلا به اضافه وزن
نوشابه پر از کالری و شکر می‌باشد. اگر هر روز نوشابه بخورید، کالری‌های اضافی باعث افزایش وزن می‌شوند و احتمالاً کاری از دست شما بر نخواهد آمد.
نکته:در ابتدا، جایگزینی نوشابه رژیمی ‌به معنای حذف کالری و قند اضافی است؛ اما نکته اینجاست که اگر روزانه نوشابه رژیمی ‌می‌نوشید، طعم بسیار شیرین آن می‌تواند میل به خوردن شیرینیجات را در طول روز افزایش دهد.
آسیب به استخوان و دندان
مصرف زیاد نوشابه مضر است، مخصوصاً مصرف آن به جای آب باعث آسیب به ریشه و مینای دندان می‌شود. شکر موجود در آن نیز باعث می‌شود که استخوان‌ها تراکم خود را از دست بدهند.
افزایش خطر مرگ و میر
مصرف روزانه نوشابه باعث می‌شود که خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف افزایش پیدا کند و همین؛ عاملی برای افزایش خطر مرگ و میر از هر نوع می‌باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی