[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

صعود کرونا در فارس زیر سایه غفلت مردم، روزنامه شیراز نوین

بر اساس آخرین اطلاعات آماری اعلام شده در خصوص وضعیت شیوع کرونا در فارس، همانند اکثر نقاط کشور، شاهد صعود آرام اما پیوسته تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا بعد از یک دوره کوتاه افول این بیماری هستیم.
به گزارش دریافتی شیرازنوین به نقل از ایسنا، آمارهای اعلامی پیرامون وضعیت شیوع کرونا در استان فارس حاکیست که طی روزهای اخیر، شمار بیمارانی که روزانه به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ یا داشتن علائم مشکوک، برای بستری به بیمارستان‌های این استان مراجعه کرده‌اند، روندی افزایشی را نشان می‌دهد.
تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی فارس به دلیل ابتلا به کرونا، در هفته‌های گذشته برای روزهای متوالی ۲رقمی شده و مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز طی حدود ۲ ماه گذشته، در این استان صفر شده است. کاهش چشمگیر تعداد موارد ابتلا و مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان فارس، منجر به افت قابل توجه اخبار و گزارش‌های خبری روزانه از وضعیت شیوع این بیماری در فارس و کمرنگ شدن حساسیت شهروندان نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی 
شده است.
در شیراز و شماری از شهرهای استان فارس خصوصاً شهرهای کوچک و روستاها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، به نزدیک صفر رسیده و در شیراز نیز بی‌تفاوتی نسبت به دستورات بهداشتی مرتبط با پیشگیری از ابتلا به کرونا، کاملاً مشهود است.
بر اساس این گزارش، علی‌رغم آنکه مسئولان بهداشتی بارها هشدار داده‌اند که احتمال رشد مجدد آمار ابتلا به کرونا وجود دارد، در فضاهایی نظیر مترو، اماکن سرپوشیده، رویدادهای مختلف جمعی و... استفاده از ماسک کاملاً رنگ باخته و دیگر هیچ شهروندی خود را ملزم به رعایت اصول اولیه بهداشتی (پوشاندن مجاری تنفسی هنگام عطسه و سرفه) هم نمی‌داند.
برابر آخرین آمارهای اعلامی از وضعیت شیوع کرونا در فارس، با اضافه شدن ۲۸ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار بیماران مبتلا به کرونای بستری در مراکز درمانی فارس به ۱۳۰ نفر رسیده که نسبت به روز و هفته گذشته، روند افزایشی را نشان می‌دهد.
این گزارش حاکیست که از بین کل بیماران بستری در مراکز درمانی فارس، ۱۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های مراقبت ویژه، بستری و تحت درمان هستند.
یکی از پیامدهای روند کاهشی آمار کرونا طی ۲ ماه گذشته، کاهش قابل توجه متقاضیان دریافت واکسن و تزریق نوبت‌های یادآوری واکسن کرونا در استان فارس بوده است.
از ابتدای اجرای واکسیناسیون در شهرستان‌های تحت پوشش علوم پزشکی شیراز، ۸میلیون و ۹۵هزار و ۳۳۸ دوز واکسن کرونا تزریق شده که از این تعداد سه‌میلیون و ۴۲۱هزار و ۲۴۲ دوز نوبت اول، سه‌میلیون و ۱۲۸هزار و ۴۴۹ دوز نوبت دوم و یک‌میلیون و ۵۴۵هزار و ۶۴۷ دوز نوبت سوم واکسن بوده است.
از ابتدای شیوع این بیماری تا صبح سه‌شنبه ۱۴ تیر، دومیلیون و ۱۶۱هزار و ۷۸۴ تست تشخیصی مولکولی و تست سریع منجر به شناسایی ۶۲۹هزار و ۹۷۵ بیمار مثبت در فارس شده است که خوشبختانه ۶۲۱هزار و ۴۰۵ نفر از آنان 
بهبود یافته‌اند.
این گزارش آماری حاکیست که خوشبختانه طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ موردی از فوت بر اثر ابتلا به کرونا در فارس گزارش نشده و روزهای بدون ثبت مرگ ناشی از کرونا در این استان ادامه دارد.
مسئولان بهداشتی همچنان بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های مرتبط با پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تأکید و اصرار دارند که حداقل در اماکن پرجمعیت و مراکز سرپوشیده و هنگام استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی، شهروندان از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند.
اهمیت شست و شوی دقیق دست‌ها، پوشاندن مجاری تنفسی هنگام سرفه و عطسه، خودداری از تردد یا حضور بدون ماسک در مراکز خرید، سالن‌های جلسات و... همچنان موردتأکید کارشناسان بهداشتی و پزشکان و متخصصان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی