[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

رئیس‌کل دادگستری استان فارس: دانشجویان کارآموزی قضایی را جدی بگیرند، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس جدی گرفتن واحد درسی «کارآموزی قضایی» در برنامه‌های درسی دانشجویان حقوق و حضور واقعی و عملی در جلسات دادگاه یا دادسرا جهت تحقق آموزه‌های بالینی را کمک به جامعه حقوقی ارزیابی کرد.
به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی در جمع اساتید ‌و دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی  دانشگاه شیراز افزود: موت کورت یا دادگاه‌های نمایشی در واقع یک تئاتر و نمایش حقوقی غیرواقعی است و دغدغه بالینی شدن آموزش‌های حقوقی، موضوعی فراتر، عینی‌تر و واقعی‌تر از موت کورت است و نقشی به مراتب بیشتر در انتقال و نهادینه‌سازی آموزه‌های حقوقی دارد.
رئیس کل دادگستری استان فارس که در نشست تخصصی مسیر تحول در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز سخن می‌گفت، به طرح موضوع اهمیت بالینی نمودن آموزش حقوق پرداخت و با بیان اینکه به اعتقاد ما، آموزش بالینی مهم‌ترین بخش آموزش علم حقوق است، گفت: در عمل موضوع بالینی نمودن آموزش حقوق، تأکید بر کارآموزی قضایی است.
موسوی با اشاره به اقدامات دادگستری کل فارس در ارتباط با بالینی شدن آموزش‌های حقوقی گفت: سوابق و مستندات ده‌ساله اخیر نشان می‌دهد که در کل کشور، با وجود همه محدودیت‌های سازمانی و اداری،  تنها دادگستری فارس در این زمینه پیشگام بوده و زمینه‌های بالینی شدن آموزش‌های حقوقی را در مرحله عمل و در تعامل نزدیک با دانشگاه فراهم ساخته است.
وی با بیان اینکه دادگستری فارس در عمل علاوه بر میزبانی از کارآموزان وکالت و قضاوت بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه و قبل از شروع به کار، در دادسراها و دادگاه‌ها  زمینه  حضور بیش از ۱۰۰ دانشجوی حقوق هر نیم سال تحصیلی در مراجع مختلف قضایی را فراهم کرده است، گفت: این امر نشانگر آن است که برای دادگستری فارس موضوع بالینی شدن آموزش‌ها، موضوع تازه ای نیست.
وی با تأکید بر اینکه در راستای تحقق‌بخشی به آرمان‌های مطرح در بیانیه گام دوم انقلاب و اجرای سند تحول قضایی دادگستری فارس بیش از پیش و با انگیزه ای بیشتر و قوی‌تر به پشتوانه اسناد بالادستی از ایده مبتنی بر بالینی شدن آموزش‌های حقوقی استقبال خواهد کرد، از راهکارهایی  برای ارتقای این موضوع و همگرایی و پیوند بین آموزه‌های نظری و عملی در دادگستری فارس خبر داد. 
موسوی با اشاره به  اینکه بالینی شدن آموزش‌ها باید به صورت یک فرایند تدریجی تعریف شود و همزمان با آموختن دروس نظری و تئوری در دانشکده حقوق در هر ترم تحصیلی، آموزش‌های عملی نیز صورت پذیرد، گفت: این امر با هدف نهادینه سازی آموزه‌های حقوقی  انجام می‌شود و بدین معناست که رویه‌های عملی در ارتباط با محتوای درسی مورد مطالعه در هر ترم در کنار آموزش‌های نظری به دانشجویان منتقل شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، بر لزوم تقویت ارتباط بین دانشگاه و دادگستری و حضور بیشتر و منسجم‌تر قضات دارای تجربه عملی و علمی در کلاس‌های درسی دانشجویان و همچنین حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه در جمع قضات و به اشتراک گذاشتن موضوعات حقوقی مختلف تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: این مراودات و تعاملات علمی و تجربی هر دو مجموعه را منتفع خواهد کرد.
وی از برگزاری نشست‌های قضایی نقد و تحلیل آرای قضایی در دانشکده‌های حقوق با حضور اساتید و دانشجویان و قضات صادرکننده رأی که با هدف آشنایی دانشجویان با رویه‌های عملی و مبانی استدلالی و استنادی دادگاه صورت می‌پذیرد، خبر داد و تصریح کرد: در همین زمینه، دادگستری فارس نشست‌های نقد و تحلیل آرای قضایی متعددی را برگزار کرده است، اما تأکید مدیریت قضایی استان بر برگزاری برخی از این نشست‌ها در محیط دانشکده‌های حقوق است تا تأثیر عملی بیشتری بر انتقال آموزه‌های علمی و تجربی به دانشجویان داشته باشد.
در ادامه این نشست تخصصی، ارسلان اشرافی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری فارس و عباس زمانی رئیس شعبه ۲۴ تجدید نظر استان فارس در یک کارگاه آموزشی به تشریح ابعاد کارکردی بالینی کردن آموزش حقوق پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی