[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

خیز کرونا در قله تابستان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com
اشاره: 
هزاران نفر در ایران قربانی کرونا و میلیون‌ها نفر از تبعات آن متحمل آسیب‌های جدی شده اند. با هر موجی که از آسیا و اروپا و آفریقا از راه رسید، صدها زن و مرد و پیر و جوان به دیار باقی سفر کردند؛ بی آنکه بازماندگان فرصتی برای سوگواری داشته باشند. با شیوع بیماری در مقیاس گسترده شاهد پرشدن ظرفیت‌های بیمارستان‌ها بودیم و اقلام اولیه مثل سرم و کپسول اکسیژن و دستگاه نفس‌ساز حکم 
کیمیا گرفت.
تا به امروز شش موج مرگبار از بیماری کووید 19 را پشت سر گذاشته ایم و این به معنای تحمیل آسیب‌های پیدا و پنهانی است که بر جامعه مستولی شده است. هیچ‌کس نمی‌داند آسیب‌های روانی و اقتصادی و اجتماعی ناشی از بیماری کرونا تا چه اندازه بنیه فیزیکی و روانی جامعه را در هم کوبیده و هیچ‌کس نمی‌داند چه موارد مرگباری در آینده پیش روی ما خواهد بود. اما همه ما می‌دانیم که قربانیان کرونا در چشم برهم‌زدنی از میان ما رفتند و قربانی مشکوک‌ترین ویروس قرن شدند که از سرزمین چشم‌بادامی‌ها بر جهان سیطره یافت. خوشبختانه در دولت سیزدهم فرایند واکسیناسیون حداکثری با شتاب فراوان انجام شد و قشر عظیمی از جامعه دوزهای اول تا سوم را یکی پس از دیگری دریافت کردند.
در پناه واکسیناسیون حداکثری بود که توانستیم از وضعیت سیاه و سرخ به شرایط زرد و آبی برسیم. حال با یک پرسش هراس انگیز روبه‌رو هستیم؛ آیا با وجود واکسیناسیون حداکثری، باز هم شاهد بروز موج هفتم کرونا در کشور خواهیم بود؟ آیا روزهای سیاه کرونا بر ملت مظلوم ایران تکرار خواهد شد و غسالخانه‌ها از اجساد متوفیان مملو می‌شود؟ آیا بهای کپسول اکسیژن و دستگاه نفس ساز در بازار آزاد تا ده برابر افزایش می‌یابد؟ تکلیف افرادی که از واکسن کرونا روی‌گردان هستند چه می‌شود؟
در نظر داشته باشیم این روزها بسیاری از پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی آنچنان که باید رعایت نمی‌شود و این موضوع می‌تواند جرقه ای برای شعله ور شدن پیک هفتم باشد. حال باید دید که ماه‌های سرنوشت ساز پیش رو چگونه رقم می‌خورد؟ آیا از کوران کرونا به سلامت عبور می‌کنیم یا هزاران نفر در کشاکش موج هفتم جان به جان‌آفرین 
تسلیم می‌کنند.
 دوباره کرونا، دوباره دلواپسی‌های مرگبار
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: موارد ابتلا به کرونا در 110 کشور جهان با رشد 20 درصدی در حال اوج گیری است و تعداد فوتی‌ها نیز روند صعودی دارند. در همین زمینه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و با ارائه آمار و ارقامی پیرامون اوج‌گیری موج هفتم کرونا هشدار می‌دهد. به گفته دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، بیش از دومیلیون تست تشخیصی مولکولی و تست سریع در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، بیش از ۶۳۰هزار بیمار مثبت شناسایی شده است. هم اکنون در حدود 130 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، در حدود 10 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند. خوشبختانه روزهای متمادی است مورد جدید فوتی کووید ۱۹ در فارس ثبت نشده و مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در حدود هشت‌هزار نفر است. همچنین از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۲۱هزار و ۴۸۳ هم استانی مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته‌اند که از بیمارستان‌ها ترخیص یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.
 وداع زودهنگام؛ یک اشتباه استراتژیک
کمتر از یک هفته است که دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، یک جمله خاص را به زبان آورد. او گفت که با دیدن جمعیت زیادی از مردم که ماسک نمی‌زنند، وحشت کرده و ادامه این روند را نیز وحشتناک می‌داند. وداع زودهنگام مردم با ماسک البته نکته‌ای نیست که فقط به چشم یک کارشناس بیاید؛ بلکه ماسک به‌عنوان کارآمدترین وسیله دفاع شخصی مقابل کرونا هفته‌هاست توسط بخش بزرگی از مردم کنار گذاشته شده است؛ تا جایی که روز پنجشنبه دکتر مسعود مردانی، متخصص عفونی و عضو دیگر کمیته مقابله با کرونا از ما پرسید که آیا می‌دانیم درصد استفاده از ماسک توسط ایرانی‌ها به ۱۰ درصد کاهش یافته است؟
مردانی بر اساس مشاهدات میدانی‌اش، این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید: متأسفانه از هفته قبل موارد جدید بیماری افزایش یافته است؛ به‌ طوری که مراجعات سرپایی و تعداد بیماران نیازمند بستری افزایش پیدا کرده، ضمن اینکه تعداد بیماران بستری در بخش‌های مراقبت ویژه نیز از هفته قبل روندی صعودی را در پیش گرفته است. از او درباره متداول‌ترین علائم بیماران می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: عمده مراجعان با علامت‌هایی شبیه سرماخوردگی مراجعه می‌کنند ولی برخی افراد علامت‌های شدید از جمله گلودردهای سنگین دارند؛ به‌ طوری‌ که حس می‌کنند گلویشان انباشته از چرک و عفونت است، در حالی که این‌چنین نیست. همچنین عده‌ای از بیماران با گوش‌درد، تب، بدن‌درد،‌ لرز و ضعف و بی‌حالی مراجعه می‌کنند و عده‌ای هم اسهال و استفراغ و علائم گوارشی دارند که همه این علائم به ابتلای آنها به زیرسویه BA5 اُمیکرون ربط دارد؛ این سویه همانی است که دکتر مینو محرز درباره‌اش گفته است اکنون در آمریکا و اروپا شایع است و در حالی‌ که کشندگی زیادی ندارد، اما سرعت شیوع و سرایت آن بسیار بالاست و برای گروه‌های پرخطر اما ‌می‌تواند منجر به بستری و حتی مرگ شود.
 فارس همچنان پرچم‌دار واکسیناسیون
در راستای تحقق شعار «هر محله یک پایگاه واکسیناسیون» مردم شهر شیراز می‌توانند برای دریافت واکسن به مراکز خدمات جامع سلامت زیر یا پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون، مراجعه کنند. گروه سنی ۵ تا ۱۸ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، یکی از واکسن‌های «پاستوکووک» یا «سینوفارم» را به عنوان دوز اول دریافت کنند و پس از گذشت ۲۸ روز جهت تزریق نوبت دوم با همین واکسن مراجعه کنند. افراد بالای ۱۸ سال که در نوبت اول و دوم خود یکی از واکسن‌های «سینوفارم، برکت یا بهارات» را دریافت کرده‌اند و ۳ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آنها گذشته است، می‌توانند برای نوبت سوم، واکسن «سینوفارم، برکت، اسپایکوژن یا کووپارس» را دریافت کنند. افرادی که در نوبت اول و دوم خود واکسن «پاستوکووک» دریافت کرده اند و ۲۸ روز از دریافت نوبت دوم واکسن آنها گذشته است، می‌بایست برای نوبت سوم، واکسن «پاستوکووک پلاس» را دریافت کنند و افرادی که در نوبت اول و دوم خود واکسن «اسپوتنیک» دریافت کرده اند و ۳ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آنها گذشته است، می‌توانند برای نوبت سوم، واکسن «اسپایکوژن یا کووپارس» را دریافت کنند. افرادی که در نوبت اول و دوم خود واکسن «آسترازنکا» دریافت کرده اند و ۳ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آنها گذشته است، می‌توانند برای نوبت سوم، واکسن «اسپایکوژن یا کووپارس» را دریافت کنند و افراد بیمار دارای ضعف سیستم ایمنی که در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال قرار دارند و ۴ ماه از نوبت دوم آنان گذشته است، با همراه داشتن معرفی نامه پزشک می‌توانند برای نوبت سوم، واکسن «سینوفارم یا پاستوکووک» را دریافت کنند.
 گرفتاری ایفل در مهلکه کووید 19
آمارها نشان می‌دهند که ویروس کرونا به سرعت در فرانسه در حال گسترش است و این کشور وارد موج هفتم بیماری کووید می‌شود. به نظر می‌رسد در روزهای آینده دولت امانوئل ماکرون دستورالعمل و محدودیت‌های جدیدی را در زمینه مبارزه با شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور وضع کند. تنها در روز سه شنبه ۱۴۷هزار مورد ابتلا در این کشور گزارش شده است. برخی از رسانه‌ها از «سونامی جدید کرونا» در این کشور خبر می‌دهند. به گفته وزارت بهداشت، آمار مبتلایان به کووید ۱۹، ۵۴ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است. بیشترین میزان ابتلا به سویه اُمیکرون است. این در حالی است که دولت فرانسه از نیمه‌های مارس گذشته اغلب محدودیت‌های کرونایی را کنار گذاشته است. نخست‌وزیر فرانسه، سه شنبه از تمامی فرمانداری‌ها خواست تا شهروندان را به زدن ماسک ترغیب کنند. با این حال هنوز هیچ «اجباری» در زدن ماسک در اماکن عمومی فرانسه وجود ندارد. از ۱۶ ماه مه گذشته اجباری بودن پوشیدن ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی لغو شده که حالا دوباره وزیر بهداشت این کشور خواسته هرچه سریع‌تر ماسک زدن در وسایل حمل و نقل عمومی و مسافرتی اجباری شود. مهم ترین چالشی که در برابر مقامات فرانسوی وجود دارد، بالارفتن احتمالی میزان مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان است. هنوز تعداد مرگ و میر و افرادی که ناگزیر در بیمارستان بستری می‌شوند به حدی نرسیده تا مقامات را مجاب کند به محدودیت‌ها شدت ببخشند. به موازات فرانسه، ایالات متحده نیز در معرض موج جدیدی از بیماری کرونا قرار گرفته و روند ابتلا در این کشور نیز 
صعودی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی