[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

مشاور وزیر جهاد کشاورزی: مبارزه با پروانه سفید برگ‌خوار بلوط در اولویت است، روزنامه شیراز نوین

مشاور وزیر و فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر عزم جدی این وزارتخانه در حفاظت از جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس، گفت: مبارزه با پروانه سفید برگ خوار بلوط در اولویت وزارتخانه قرار گرفته است.
مهرداد پاکار روز شنبه در بازدید از جنگل‌های بلوط منطقه زاگرس واقع در استان فارس، ابراز کرد: از ماه‌ها پیش تاکنون اقدامات خوبی به منظور مبارزه با این آفت توسط مسئولان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، بسیجیان و همه دستگاه‌های مرتبط صورت گرفته است که نیاز به حمایت و کمک روزافزون دارند.
به گفته وی، شرایط اقلیمی باعث شده است که جمعیت این آفت در سال جاری نسبت به سنوات گذشته بیشتر باشد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه درختان بلوط منطقه زاگرس واقع در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس در سطح قابل توجهی مورد حمله پروانه سفید برگ خوار بلوط قرار گرفته، تصریح کرد: با تأکید وزیر جهاد کشاورزی و با هدف دستیابی به راهکارهای کنترل آفت و بسیج نیروها از منطقه بازدید شد.
پاکار با اشاره به اینکه پس از بازدید میدانی و بررسی ظرفیت‌ها، به‌منظور مبارزه با پروانه سفید برگ خوار و حفظ و احیای درختان بلوط راهکارهای مناسب در قالب بسته پیشنهادی آماده شده است، افزود: به دستور وزیر جهاد کشاورزی و با حضور وی، نشستی با رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و مسئولان دو استان برگزار می‌شود؛ هرچند تا امروز نیز چندین جلسه گرفته شده و حمایت‌هایی انجام شده است. فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه درختان بلوط سالیان متمادی نشاط و طراوت را به ما هدیه دادند، تأکید کرد: امروز وظیفه ماست که به این درختان طراوت و شادابی را برگردانیم و این امر نیاز به همکاری مردم و مسئولان دارد. حشره جوانه‌خوار و برگ‌خوار پروانه سفید که زمانی یکی از حشرات مفید درختان بلوط بود، امروزه با تغییرات آب و هوایی و دست‌کاری انسانی به یک آفت و تهدید برای جنگل‌های زاگرس تبدیل شده است. پروانه برگ خوار آفتی است که به درختان بلوط و گیاهان گوناگونی مانند مرکبات، پسته، بادام و بسیاری دیگر از گیاهان حمله می‌کنند؛ این آفت می‌تواند به پنج نسل در طبیعت خسارت وارد کند. پروانه جوانه خوار بلوط که در چند دهه اخیر گونه‌های مختلف بلوط را موردحمله قرار داده، آفتی بسیار مخرب است که باعث کاهش رویش چوب، زوال جنگل، تغییر در زادآوری و توالی شده و حتی باعث مرگ و میر درختان می‌شود. این آفت با آغاز فصل بهار در سطح جنگل‌های بلوط در ناحیه رویشی زاگرس شروع به فعالیت کرده و خسارت‌های زیادی را به عرصه‌های طبیعی وارد می‌کند.
این حشره با تغذیه بی‌رویه از جوانه‌ها و برگ‌های درختان، ظاهر درخت را عاری از برگ می‌کند و همین باعث می‌شود بسیاری از مردم با گمان بر خشکیدگی درخت، به قطع آن در عرصه اقدام کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی