[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

بزرگترین پرورشگاه خاورمیانه بر مدار سازندگی، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین: گروه خبر
مجموعه موقوفات حاج خلیل زالی در شهر جدید صدرا به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس و با نظارت دادستانی شهرستان شیراز در دست احداث و بازسازی هستند. طی مراسمی ‌مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس، دادستان عمومی ‌و انقلاب مرکز فارس، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه ۶ شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه از پروژه در حال احداث پرورشگاه موقوفه مرحوم زالی و بهره‌برداری از مجتمع نوسازی شده بازارچه سهند در شهر جدید صدرا بازدید کردند.

 فارس پرچم‌دار وقف و امور خیریه

در این بازدید، حجت‌الاسلام سید عباس موسوی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس با اشاره به اینکه این استان از قدیم الایام انسان‌هایی با فرهنگ، متمدن و سخاوتمند را در درون خود پرورش داده است، ابراز داشت: بر اساس اسناد موجود، پیشینه نخستین وقف‌نامه تحریر شده در استان فارس به ۷۰۰ سال پیش ‌در شهرستان کازرون برمی‌گردد، هر چند که موقوفات قدیمی‌تری نیز وجود دارد، اما آنچه که تحریر شده مربوط به ۷ قرن پیش است. وی، تنوع و تکثر موقوفات در استان فارس را قابل توجه توصیف کرد و گفت: فارس بیشترین رقابت و موقوفات را به خود اختصاص داده و از نظر تعداد، دارای بیشترین بقاع متبرکه کشور می‌باشد. مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس در بخش دیگری از سخنان خود از حاج خلیل زالی به عنوان یکی از واقفان بسیار با سخاوت یاد کرد و گفت: این واقف نیک اندیش بالغ بر پنج هزار هکتار زمین  در شهر صدرا را با هدف کمک به ایتام، مستمندان، ساخت پرورشگاه، احداث دبیرستان در بیضا و یکی دو نیت دیگر وقف کرده است. به گفته حجت‌الاسلام موسوی، در همین راستا یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های در دست اقدام، ساخت این پرورشگاه عظیم در شهر صدراست که فاز اول آن با اعتباری بالغ بر ۹۷ میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد. وی با اشاره به اینکه سال‌ها پیش در راستای تحقق اهداف واقف، یک پرورشگاه ۵۰ نفره در شهر شیراز ساخته شده، ابراز داشت: با توجه به اینکه سال‌ها از عمر این پرورشگاه می‌گذشت و عملاً از انتفاع ساقط شده بود، ضرورت داشت یک پرورشگاه بزرگ، مجهز و با ظرفیت بیشتر احداث شود. وی با بیان اینکه این پرورشگاه در زمینی به مساحت حدود ۵۰ هزار متر مربع و با ظرفیت ۶۰۰ نفر احداث می‌شود، اظهارداشت: در این پروژه اماکنی مانند دارالایتام، مراکز فرهنگی، مذهبی، آموزشی، ورزشی و پارکینگ پیش بینی شده است. مدیر کل اوقاف و امور خیریه فارس کل اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه را رقمی ‌در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد:  بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این پروژه ظرف ۳ تا ۵ سال آینده به صورت‌کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.حجت‌الاسلام موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش دادستان در موقوفه مرحوم زالی نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس نیت واقف دادستان نقش ناظر استصوابی موقوفه را بر عهده دارد و از این حیث، وقف‌نامه مرحوم زالی را می‌توان یکی از بی‌نظیرترین موقوفات وقف‌نامه‌ها توصیف کرد. وی همچنین در حاشیه بازدید از بازارچه سهند شهر صدرا اظهار داشت: این بازارچه با اعتباری بالغ بر چهار و نیم میلیارد تومان بهسازی و بازسازی شده است و اداره کل اوقاف فارس و مدیران موقوفات هر کجا موقوفه‌ای به سمت فرسودگی حرکت کند از محل درآمد موقوفه  نسبت به احیا، بازسازی و بهسازی موقوفه اقدام خواهند کرد.به گفته وی، هدف از انجام این کار علاوه ‌بر رونق وقف، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای موقوفات می‌باشد.

نقش ارزنده موقوفات در رونق صدرا

در ادامه این بازدید، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه ۶ شیراز از احیای ظرفیت‌های موقوفات به منظور ایجاد درآمد پایدار و رضایتمندی شهروندان خبر داد. علی دارابی با اشاره به نقش ارزنده موقوفات خیّران انسان دوست و عاقبت اندیش در رشد و پیشرفت شهر جدید صدرا گفت: مجتمع تجاری سهند اولین بازارچه شهر صدرا است که در زمره موقوفات حاج خلیل زالی قرار می‌گیرد. او با اشاره به این موضوع که این بازارچه به صورت عرصه و اعیان وقف است، اظهار داشت: مجتمع تجاری سهند با احداث بازارچه‌های جدید در شهر جدید صدرا رفته رفته متروکه شده و متحمل آسیب‌های فراوانی نظیر آتش سوزی شده بود. در همین راستا اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس تصمیم گرفت تا نسبت به بازسازی و احیای این مجموعه اقدام کند و بر ظرفیت‌های شهر جدید و رضایتمندی شهروندان افزوده و نیت واقف گران‌قدر را عملی سازد. بنا بر گفته رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه ۶ شیراز، مجتمع تجاری سهند با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان مورد بازسازی قرار گرفته و آماده بهره‌برداری است.

یاری رسانی و حمایت دادستانی از ایتام

دادستان عمومی ‌و انقلاب مرکز فارس در این مراسم گفت: مجموعه پرورشگاه در حال احداث حاج خلیل زالی،  بزرگترین مجموعه پرورشگاهی و تربیتی در خاورمیانه است که طبق برنامه زمان بندی شده به بهره‌برداری خواهد رسید. سید مصطفی بحرینی در بازدید از روند سازندگی موقوفات زالی با تشریح جزییاتی از این پروژه خاطرنشان کرد: این پرورشگاه در زمینی به مساحت 5 هکتار و زیربنای 40 هزار متر مربع در شهر جدید صدرا با اعتباری بالغ بر 700 میلیارد تومان در دست احداث است و با ظرفیت 600 نفر دارای کاربری‌های اقامتی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی و درمانی خواهد بود. وی با اشاره به این موضوع که در راستای نیت واقف، بزرگترین هدف از احداث این پرورشگاه نگهداری و آموزش ایتام و کودکان بی‌سرپرست است، اظهار داشت: فاز اول این مجموعه عظیم با اعتباری بالغ بر 94 میلیارد تومان از اواخر سال 1400 آغاز شده و امروز طبق برنامه زمان‌بندی شده با پیشرفت بسیار خوبی مواجه هستیم. او در ادامه اظهار داشت: مطابق برنامه زمان‌بندی شده پیمانکار پروژه، فاز اول در مدت زمان 18 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید و طراحی فاز دوم نیز به موازات آن در حال انجام است.دادستان عمومی ‌و انقلاب مرکز استان فارس با اشاره به نقش دادستانی در پیشرفت این پروژه اظهار داشت: نیت حاج خلیل زالی به عنوان واقف انسان دوست این پروژه بر مبنای نگهداری و سرپرستی و آموزش ایتام و کودکان بی‌سرپرست تعریف شده است و واقف آگاهانه دادستان وقت را ناظر بر این هزینه‌ها و درآمدزایی موقوفه قرار داده است. بحرینی در بخش دیگری از سخنانش به عزم جدی دادستانی در راستای صیانت از اهداف واقفان عاقبت اندیش اشاره کرد و گفت: در سال 1400 بنا را بر این گذاشتیم که از پراکندگی هزینه‌ها در موقوفات کاسته شود و امیدواریم اهداف واقف گران‌قدر را به درستی جامه عمل بپوشانیم. وی در ادامه تصریح کرد: نظارت دادستانی بر موقوفه زالی منحصر به احداث پرورشگاه نمی‌شود بلکه تمامی ‌منابع درآمدی موقوفه این خیّر عاقبت‌اندیش را از جهات مختلف اعم از اموال، درآمد و هزینه‌ها با دقت زیر نظر داریم. این نظارت‌ها سبب شده است منابع درآمدی موقوفه به شکل درآمد پایدار درآیند و در پرتو آن احداث مدرسه، درمانگاه، سرویس بهداشتی، کمک به مراکز درمانی و پرورشگاهی در نقاط مختلف شیراز و موارد عدیده دیگری انجام شود. این مقام عالی دستگاه قضا استان فارس بیان کرد: سرپرستی و نگهداری مهجورین اعم از کودکان کار، ایتام، کودکان بدسرپرست و موارد این چنینی یکی از وظایفی است که برعهده دادستانی گذاشته شده است. در همین راستا در شهرستان شیراز پرورشگاهی با ظرفیت 50 نفر فعالیت دارد و به موازات آن پرورشگاه‌های دیگری با کمک خیران و اعتبارات بخش خصوصی و دولتی مبادرت به نگهداری ایتام و کودکان بی‌سرپرست می‌کنند. بحرینی با بیان این موضوع که کودکان در آغوش والدین از بهترین تربیت برخوردار می‌شوند، بر ضرورت نگهداری از ایتام و اموال آن‌ها تأکید کرد و اظهار داشت: تلاش‌های شبانه روزی صورت می‌گیرد تا در استان فارس هیچ یک از ایتام و کودکان بی‌سرپرست مورد بی‌توجهی و غفلت واقع نشوند و به دنبال کودکانی هستیم که در پی درگذشت والدین توسط اقوام نگهداری می‌شوند.دادستان عمومی ‌و انقلاب مرکز استان فارس پیرامون همین مسئله اظهار داشت: وضعیت نگهداری و اموال ایتام باید مورد رسیدگی و پاسداشت توسط دستگاه قضایی قرار گیرد و از مردم شریف استان درخواست داریم این گونه موارد را به اطلاع دادستانی برسانند تا تحت نظارت قرار گیرند.

اهمیت رسیدگی به رضایتمندی شهروندان

او در بخش دیگری از سخنانش در بازدید از مجتمع تجاری سهند گفت: مجتمع تجاری سهند یکی از املاک موقوفی حاج خلیل زالی است که در شهر جدید صدرا قرار داشته و از قدیمی‌ترین مجتمع‌های تجاری این منطقه محسوب می‌شود. وی بر عزم جدی دادستانی پیرامون رسیدگی و نظارت بر موقوفات زالی تأکید کرد و افزود: مجتمع تجاری سهند برای چندین سال متروکه به حال خود رها شده و به مرکزی برای تجمع افراد بزهکار، معتادان متجاهر و پاتوق اراذل و اوباش تبدیل شده بود. همچنین در چندین نوبت آتش سوزی‌هایی در این محل رخ داد که همه این‌ها باعث گلایه‌های جدی از سوی شهروندان شده بود. بحرینی در این رابطه افزود: با اقدامات خوب و تأثیرگذاری که توسط اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس به عنوان متولی موقوفه و با نظارت دادستانی انجام شد، عملیات بهسازی این محل طی مدت 4 ماه صورت پذیرفت و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.دادستان عمومی ‌و انقلاب مرکز استان فارس در بخش پایانی سخنانش با بیان این که مجتمع سهند و فضای پیرامونی آن فرصت مناسبی برای رشد و شکوفایی استعدادهای شهر جدید صدرا است، خاطرنشان کرد: امیدواریم عملیات بهسازی و رسیدگی به این مجموعه رضایت ساکنان شریف شهر صدرا را به همراه داشته باشد و موجب رونق اقتصادی در شهر جدید شود.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی